Aj keď sa na Slovensku každý rok zaznamená 1 až 2 milióny prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení, paradoxom je, že patríme ku krajinám v ktorých je očkovanie populácie proti tomuto ochoreniu najnižšie.
A hoci je v odborných kruhoch tento druh prevencie považovaný za spoľahlivú, bezpečnú a najefektívnejšiu ochranu proti ochoreniu v minulom roku klesla podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva zaočkovanosť populácie Slovenskej republiky proti chrípke pod úroveň 4,6 %. Nepriaznivé čísla žiaľ platia aj pre deti.
V zavádzajúcej antivakcinačnej kampani proti očkovaniu detí sú rodičia aj v prípade očkovania proti chrípke často opatrní, dezorientovaní a zmätení, či dať alebo nedať dieťa očkovať proti chrípke.
Ako ohrozuje chrípka zdravie dieťaťa? Je očkovanie proti chrípke u detí bezpečné? Ako chráni dieťa? Ponúkame vám odpovede.
Najskôr niečo o chrípke u detí
Podľa skúseností pediatrov až 80 % návštev pediatrických ambulancií v chrípkovej sezóne tvoria práve chrípka a chrípke podobné ochorenia. Toto číslo by mohlo byť oveľa nižšie, keby boli deti preventívne proti chrípke očkované.
Chrípkový vírus je v detskom kolektíve ako ryba vo vode. Výskumy ukazujú, že deti v kolektívoch sú častejšie nachladnuté, majú rôzne infekcie častejšie ako deti, o ktoré sa starajú rodičia doma.
Chrípka (influenza) je rýchlo šíriace sa ochorenie s vysokou nákazlivosťou. Aj preto sa neuveriteľnou rýchlosťou šíri v detských kolektívoch. „Vírus chrípky sa vylučuje ešte 10 dní od začiatku ochorenia. Tzn., že dieťa, ktoré príde do škôlky po týždni liečby je stále infekčné a vírus sa v kolektíve vďaka veľmi úzkemu kontaktu medzi deťmi, napríklad pri výmene hračiek, dotyku neumytých rúk, pri spaní v detských postieľkach bez ťažkostí prenáša,“ hovorí všeobecná lekárka pre deti a dorast MUDr. Monika Antošová.
Vírusy chrípky sa prenášajú vzduchom kvapôčkovou infekciou – kašľaním, kýchaním, hovorením; ale aj nepriamo kontaminovanými rukami a predmetmi dennej potreby.
Chrípkovým vírusom sa v detských kolektívoch darí aj preto, že imunita detí je ešte krehká. Literatúra uvádza, že 6-ročné deti majú, v porovnaní s dospelým človekom, imunitu vybudovanú len na 80 %.
„Deti sú k vírusom chrípky vnímavé nielen vďaka nižšej imunite, ale aj kvôli správaniu. Ešte nevedia dodržiavať hygienu rúk, vyfúkať si nos, spoločne si odhryznú z keksíka, chytajú rovnaké hračky. Aj preto je dispozícia k ochoreniu v detských kolektívoch oveľa vyššia.“
Čo spôsobuje chrípkové ochorenie?
Chrípka je vysoko infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Spôsobujú ho tri základné typy influenzavírusov A,B a C. Chrípkový vírus mení každý rok svoju štruktúru a tieto zmeny zaznamenávajú laboratóriá Svetovej zdravotníckej organizácie po celom svete.
Vírus infikuje bunky sliznice dýchacieho traktu, v ktorých sa po 4 až 6 hodinách pomnoží. Z napadnutej bunky sa uvoľňuje niekoľko tisíc vírusov, ktoré infikujú ďalšie bunky a tie sa pri kašľaní a kýchaní dostávajú do ovzdušia.
Typickým znakom chrípkového ochorenia je jeho náhly nástup. Ochorenie sa náhle začne prejavovať bolesťou hlavy, únavou, bolesťami kĺbov a svalov, celkovou slabosťou, horúčkou, neskôr nádchou a kašľom. „Dieťa prechádza do choroby z plného zdravia a chrípka sa od iných ochorení líši tým, že sa vždy začína horúčkou,“ spresnila MUDr. Antošová.
Pre rodičov je spoľahlivým nástrojom rozoznávania chrípky znak, že toto ochorenie sa začína vždy horúčkou! „Dieťa vyzerá na prvý pohľad choré.“
Do škôlky zdravé, zo škôlky s chrípkou
Inkubačná doba pri chrípke je podľa MUDr. Antošovej dve hodiny až tri dni. Dieťa teda môže ísť ráno do škôlky, či školy úplne zdravé. Ak je v kolektíve nosič vírusu chrípky (choré dieťa alebo krátko liečené dieťa) už okolo obeda sa môžu u dieťaťa prejaviť prvé príznaky chrípky. Chrípka je infekčná až vtedy, keď sa začínajú príznaky, pretože až vtedy sa šíri medzi deťmi kvapôčkovou infekciou.
Diagnostika
V diagnostike ochorenia sú určujúce symptómy ako náhly začiatok choroby a ťažký celkový pocit choroby, pričom sa berie ohľad aj na aktuálnu epidemiologickú situáciu. Objektívne je možné izolovať vírus zo sekrétu z nosohltana a takisto je možné zistiť protilátky v sére (krvi) chorého. Tieto metódy sa však v bežnej praxi využívajú len ojedinele.
Liečby chrípky u detí
Dieťa s chrípkou patrí do postele. Rozhodne ho netreba so začínajúcou teplotou „ešte na dnes“ posielať do školy, či škôlky.
Dôležitý je pokoj na lôžku s dostatočným príjmom tekutín a vitamínu C. Podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára je vhodné pri horúčke podávať antipyretiká. U detí do 15 rokov sa na znižovanie teploty v žiadnom prípade nesmú podávať salicyláty (napríklad acylpyrin), pretože hrozí nebezpečenstvo Reyeovho syndrómu, čo je životu nebezpečné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniam mozgu v kombinácii s tukovou degeneráciou pečene.
Pri dodržaní režimových opatrení sa zlepšenie zdravotného stavu prejaví už o niekoľko dní.
Ak pretrvávajú vysoké teploty pri domácej liečbe dlhšie ako 3 dni, prípadne sa objavia príznaky komplikácií, je nutné navštíviť lekára. Dôležité je chorého izolovať od ostatných členov rodiny.
Možné komplikácie chrípky
Dôsledkom poškodenia slizníc vzniká nebezpečenstvo bakteriálnych komplikácií, superinfekcií (zápaly stredného ucha, prínosových dutín, zápaly horných aj dolných dýchacích ciest, zápaly pľúc a pod.). Ak sa u malého pacienta chorého na chrípku dodatočne objaví bakteriálna superinfekcia, je indikované nasadenie antibiotík.
Viruletné vírusy chrípky majú značný potenciál pôsobiť na viaceré orgány, napríklad na srdcový sval, pľúca, či nervové štruktúry a vyvolať ich zápal, prípadne závažné poškodenie.
Ak sa komplikáciám zabráni, nekomplikovaná chrípka je v priebehu jedného týždňa prekonaná. Únavnosť však môže pretrvávať aj 1 až 2 mesiace.
Kedy môže ísť dieťa späť do detského kolektívu?
Návrat po ochorení medzi spolužiakov závisí od priebehu choroby. „Najskôr po týždni choroby. Niektoré dieťa má teplotu jeden deň, iné štyri dni. Ak dieťa ešte stále kašle, má výtok z nosa medzi deti nepatrí a počkáme desať dní až dva týždne. Chránime nielen ostatné deti, ale aj dieťa samotné, aby nazbieralo dostatok síl. Nie nadarmo sa hovorí, že chrípku treba vyležať,“ zdôrazňuje pediatrička.
Chrípková sezóna netrvá krátko
Úrad verejného zdravotníctva SR chrípkovou sezónou označuje obdobie od októbra do konca apríla. Podľa skúseností všeobecnej lekárky pre deti a dorast MUDr. Moniky Antošovej sa chrípková sezóna začína koncom decembra a vrchol dosahuje od konca januára do začiatku marca. „Ochorenie sa však môže objaviť aj mimo chrípkovej sezóny, pretože vírus chrípky je stále aktuálny a aktívny. Záleží však od vnímavosti dieťaťa. A počas leta sa deti menej pohybujú v školských kolektívoch a majú dostatok pohybu vonku, čiže aj riziko prenosu chrípky je v teplých dňoch minimálne.“
Teraz niečo o očkovaní
Možnosť očkovania proti chrípke sa využíva na Slovensku veľmi málo, napriek tomu, že vakcíny pre deti sú plne hradené zdravotnými poisťovňami.
Očkovanie proti chrípke je u detí odporúčané od šiestich mesiacov.
Ako pôsobí očkovania vakcína?
Účinnosť vakcíny spočíva v tvorbe protilátok proti vírusom chrípky. Po očkovaní začne imunitný systém organizmu produkovať látky proti vírusovým bielkovinám vakcinálnych kmeňov. V prípade ak sa dieťa infikuje skutočným vírusom, vytvorené protilátky sa naviažu na častice skutočného vírusu chrípky a odstránia ho skôr ako dokáže poškodiť tkanivo dýchacích ciest. Dieťa teda na chrípku neochorie alebo u neho ochorenie prebehne len veľmi mierne.
Kedy deti očkovať proti chrípke?
Prvý nárast chrípkových ochorení sa na základe dlhoročných sledovaní podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva očakáva v decembri. Preto je vhodné absolvovať očkovanie proti chrípke v priebehu októbra až novembra, aby sa stihli v tele vytvoriť včas protilátky. Tie sa vytvárajú postupne a ich dostatočná ochranná hladina sa dosiahne asi za 14 dní po očkovaní.
„Účinnosť vakcíny nemusí byť absolútne stopercentná, záleží od vnímavosti jedinca. Dostatočné množstvo protilátok sa v organizme sa vytvára približne do dvoch týždňov po očkovaní. Ak zaočkujeme dieťa dnes a za tri dni sa stretne s vírusom chrípky, ochrana organizmu ešte nie je vybudovaná.“ Preto sa odporúča očkovať v dostatočnom predstihu, aby si vytvoril protilátky proti vírusom chrípky. „Platí však, že aj čiastočná ochrana je ochrana a očkovať sa dá aj v priebehu chrípkovej sezóny,“ zdôrazňuje doktorka Antošová.
Účinnosť protilátok pretrváva v organizme 6 až 12 mesiacov. Očkovanie proti chrípke treba každý rok opakovať, pretože chrípkové vírusy sa každý rok menia. Vakcíny sa každoročne obmieňajú podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie.
Očkovanie proti chrípke je zvlášť dôležité u detí s chronickými ochoreniami (diabetes mellitus, srdcové, pľúcne ochorenia a pod.).
Rodičov najviac zaujímajú nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky očkovania proti chrípke sú podľa MUDr. Antošovej témou, ktorá v súvislosti s týmto typom prevencie rodičov najviac zaujíma. Nežiaduce účinky sa však vôbec nemusia objaviť, ak sa objavia pripomínajú chrípku a spravidla za 1– 2 dni zmiznú.
U detí patria k najčastejším zdurenie, začervenanie a mierna bolestivosť v mieste vpichu, výnimočne sa môžu pridať: mierne zvýšená teplota, bolesti kĺbov, slabosť a vzácne sa môže vyskytnúť zápalové ochorenie kĺbov.
Kontraindikáciou očkovania je alergia na vaječný bielok. Očkovanie treba odložiť aj v prípade prebiehajúceho zápalu.
„Za dlhé roky praxe som sa však okrem spomínaných bežných reakcií organizmu nestretla so závažnými komplikáciami po očkovaní proti chrípke. Pozitíva tohto typu prevencie proti chrípke sú oveľa väčšie ako komplikácie, ktoré môže ochorenie v detskom veku priniesť,“ skonštatovala na záver pediatrička MUDr. Monika Antošová.
Iná prevencia proti chrípke u detí:
- zlepšujte imunity organizmu detí otužovaním, dostatočným pohybom na čerstvom vzduchu, konzumáciou ovocia a zeleniny, častým vetraním miestností, dostatkom spánku,
- v čase chrípkovej epidémie sa vyhýbajte zbytočnej návšteve miest s vysokou koncentráciou ľudí (napr. nákupným centrám),
- veďte deti k dodržiavaniu základných zásad hygieny (používanie vreckovky pri smrkaní, kýchaní, umytie rúk po jej použití, používanie jednorázových vreckoviek a papierových osušiek),
- uchráňte deti pred pobytom vo fajčiarskom prostredí,
- do školských zariadení posielajte len úplne zdravé deti!
Rozdiel medzi prechladnutím a chrípkou:
Chrípka:
- príznaky sa objavia v priebehu 1 – 3 dní od napadnutia vírusom,
- rýchly nástup ochorenia, keď organizmus v priebehu niekoľkých hodín prechádza zo stavu plného zdravia do choroby,
- nástup ochorenia sprevádza zimnica, bolesti hlavy a vysoké teploty (39-40°C),
- bolesti kĺbov a svalov,
- suchý kašeľ, nádcha, škriabanie v hrdle,
- nechutenstvo, nevoľnosť, pocit na zvracanie,
- pri bezproblémovom priebehu ochorenia príznaky odznejú v priebehu 3 – 5 dní,
- pacient sa uzdraví do 2 – 4 týždňov od prepuknutia infekcie.
Prechladnutie:
- ochorenie nevzniká náhle,
- nesprevádza ho vysoká horúčka, ani bolesti kĺbov a svalov,
- nádcha,
- kýchanie,
- slzenie,
- škriabanie v hrdle.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Bendová, PhD., praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z posudkového lekárstva a z vnútorného lekárstva, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Komentáre