Prevencia

Materské mlieko: Jedinečný imunitný koktejl pre vaše dieťa

Čítate článok o téme diskutovanej a skloňovanej hlavne prvorodičkami – materské mlieko a imunita. Plnohodnotná strava dodáva v prvých mesiacoch života dieťaťa všetky životne dôležité látky. Materské mlieko to spĺňa, je pre vaše dieťa tou najlepšou voľbou. S ním dostáva aj všetky typy protilátok, pomocné látky imunitného systému a obranné biele krvinky. Pozrime sa spolu na materské mlieko v súvislosti s imunitou dojčaťa zblízka.

Bábätko má predpoklady zvládať bežné infekcie vďaka tomu, že získalo od matky neoceniteľný počiatočný vklad pre svoje zdravie – vrodenú imunitu. Táto imunita umožňuje prvú líniu obrany voči infekcii, slúži ako stále ostražitý „osobný strážca“. Reaguje rýchlo a automaticky, ale nemá tzv. imunitnú pamäť. Dieťa si po narodení začína budovať získanú imunitu.

Po každom stretnutí s dovtedy neznámymi vírusmi a baktériami, sa spustí imunitná odpoveď, a organizmus hľadá spôsob, ako sa útoku čo najlepšie brániť. Po prekonanej chorobe je obranyschopnosť dieťaťa o niečo silnejšia, pretože si „nepriateľa“ zapamätá, a nabudúce sa proti nemu vie ubrániť – na tomto princípe je inak založené i očkovanie. Imunita je pri narodení ešte nevyvinutá, musí postupne dozrievať. Najviac sa imunita vyvíja v prvých 3 rokoch života.

Dar z prírody pre bábätká…

Nezaškodí obzrieť sa späť a porovnávať. Pomáha to uplatniť zdravý úsudok a istotu v tom, ako konáme, pretože minulosť je overená životom. Je to naša istota, z ktorej možno čerpať, ak si nevieme rady s prítomnosťou… Kým v dávnejšej minulosti mnohé mamičky dojčili aj do troch a viac rokov alebo vyhľadali „dojky“(vrátime sa späť?), v päťdesiatych rokoch 20. storočia, pridájalo v treťom mesiaci v Bratislave 40% matiek, a v Prahe iba 21% matiek.

Ústup frekvencie, skrátenie obdobia pridájania sa vysvetľuje zapojením žien do pracovného procesu a úsilím o väčšiu osobnú slobodu. V dojčení nie je len biologická potreba nasýtenia dieťaťa, ale i ďalšia, málo doceňovaná potreba citového vzťahu k matke. Benefitom je, že kilá pribranej mamičky idú dole. Dráždenie bradaviek pri saní je nervami prenášané do maternice ako podnet na sťah, takže maternica sa zmenšuje na pôvodnú veľkosť za kratší čas.

Už v priebehu tehotnosti sa prsníky mierne zväčšujú, pravdaže, nie tak, ako to na nich spozorujeme počas niekoľkých dní po pôrode. Asi na tretí až štvrtý deň po pôrode sa prsníky „ nalejú“ napnú sa, niekedy až tak, že je to spojené s bolesťou. Začne sa vylučovať mlieko. Spočiatku je ho iba neveľa, je však veľmi mastné a sladké, má žltú farbu. O niekoľko dní sa napätie v prsníkoch uvoľní. Vylučovanie mlieka sa zvýši, až sa ustáli na určitom množstve, asi tak 1 liter mlieka denne. Prvé dva dni prsníky vylučujú mledzivo. Obsahuje viac bielkovín, menej cukru a tuku. Aj keď nie je také hodnotné ako mlieko, má pre dojča veľký význam. Pôsobí čiastočne ako preháňadlo, takže novorodencovi pomôže dokonalejšie vylúčiť z tela takzvanú smolku, ktorá obsahuje tuhé zvyšky poprehĺtané počas pobytu v maternici. Významné pre dojča je aj to, že mledzivo má miestne pôsobiace protilátky.

Zloženie materského mlieka

Materinské mlieko obsahuje predovšetkým bielkoviny, nevyhnutné na stavbu tela (1,6 %, neskôr 1,2%), tuky (3,6 až 4%), cukry (6,5 až 7,0%) a nerastné látky. Tento obsah materinského mlieka kolíše v priebehu dňa, dokonca aj v priebehu dojčenia. Žena sa môže ale úplne spoľahnúť na to, že v materinskom mlieku je to, čo dieťa práve potrebuje. Nad tým, či je mlieko kvalitné, nemusí vôbec premýšľať. Ak sa matka vyvážene stravuje, v prvých mesiacoch má v ňom dieťa v postačujúcej miere všetko. Kvalita materinského mlieka spočíva v správnom zložení živných látok, v prítomnosti vitamínov (okrem vitamínu D, ktorého je málo), enzýmov a látok tlmiacich rast mikróbov. Z enzýmov je dokázaná účinnosť mliečnej lipázy pri štiepení tukov, čo je dôležité najmä u slabých a nedonosených detí, pretože funkcia ich podžalúdkovej žľazy, v ktorej sa lipáza tvorí, nie je ešte dostatočne rozvinutá.

Adekvátna výživa zabezpečí fyziologickú činnosť organizmu v dospelosti, a v detskom veku je nevyhnutným predpokladom pre zdravý vývoj. Materské mlieko dodá bábätku dostatok tekutín. Je prirodzene teplé, nemusí sa zohrievať, čím sa vlastne predíde všetkým chybám vyplývajúcim z nadmerne teplého alebo nie dosť teplého umelého mlieka. Materinské mlieko nielen že obsahuje osobité látky, ktoré ničia choroboplodné zárodky priamo, ale má aj schopnosť podporovať a rozvíjať vlastnú obranu dojčaťa pred nákazou.

Najviac zastúpené sú prebiotické oligosacharidy, ktoré preukázateľne posilňujú imunitný systém. Sú v ňom aj zložky ako LCP mastné kyseliny, nukleotidy, vitamíny. LCP mastné kyseliny (tuky zo skupiny omega 3 a omega 6) sú dôležité pre správny priebeh zápalových reakcií. Nukleotidov je v materskom mlieku 5 druhov a podporujú tvorbu imunitných buniek.

V materskom mlieku sa nachádza značné množstvo Alexandrom Flemingom objaveného enzýmu lyzozýmu, ktorý rozpúšťa niektoré baktérie. V mledzive sa našli aj protilátky proti chrípke. O protilátkach vieme, že sa z mlieka nevstrebávajú do krvi dieťaťa. Teda tradovaná domnienka, že pridájané dieťa získava protilátky proti mikróbom z materinského mlieka, sa nepotvrdila.

Mýty a povery o o dojčení

Rozsudok o slabom mlieku

Materské mlieko nemôže byť slabé. Je presne také, aké má byť a dokonale prispôsobené potrebám bábätka.

Malé prsia dojčiť nemôžu

Produkcia mlieka nezávisí od veľkosti prsníkov. Takže aj ženy s menšími prsiami môžu pokojne a úspešne dojčiť svoje dieťatko.

Nespustilo sa mi mlieko

To je omyl, mlieko sa vytvára v prsníkoch už v tehotenstve. Mamičky nemusia čakať, kým sa im prsníky doslova nalejú mliekom. Bábätko môžu dojčiť hneď po pôrode.

Fľaška nepokazí dojčenie

Satie na prsníku je iné ako pitie z fľašky, a bábätko môže byť z toho zmätené. Niektorým stačí zakúsiť pitie z fľašky raz a viac sa na prsník neprisajú. Podporné sú cievka alebo pohárik.

Bábätko potrebuje cumlík

Dieťa sa dá upokojiť inak ako cumlíkom. Dojčenie, nosenie, mojkanie… Používanie tejto umelej náhrady prsníka môže viesť k zhoršeniu prisatia na prsník.

Zelená stolica = je hladné

Mamičky často spanikária. Pritom stačí nechať bábätko pri jednom dojčení vypiť „celý prsník“, teda nie len predné mlieko, ktoré slúži najmä na uhasenie smädu.

Po prvom roku sa nedojčí

WHO odporúča výlučné dojčenie do 6 mesiacov veku, popri zavádzaní príkrmov do dvoch rokov. Po dvoch rokoch sa dojčenie odporúča tak, ako to mamičke a dieťatku vyhovuje.

Dojčenie v intervaloch

Ak mamička nereflektuje požiadavku dieťaťa, jej telo nemá signál, že má mlieko tvoriť, laktácia sa rozbieha pomaly. Nejde o čas strávený na prsníku, ale o to, či dieťa pije.

Dojčenie nás má bolieť

Dojčenie rozhodne nemá bolieť. Skrýva sa za tým zlé prisatie alebo infekcia, pri dlhšom trvaní väčšinou oboje, plus poškodenie bradaviek, praskliny.

Dojčenie ma vyčerpáva

Vyčerpaná sa môže mamička cítiť kvôli tomu, že je to pre ňu nová situácia, starostlivosť o bábätko nie je jednoduchá. Oddýchnuť sa dá dobre cez deň, počas spánkov dieťatka.

Ako si zaobstarať mliečko?

Nie je to také jednoduché, nedá sa povedať, že čím viac pridájajúca matka je a pije, tým viac má mlieka. Pridájajúca matka dosť dlho znáša ujmu na strave, a predsa sa množstvo mlieka nezmenší, ako to poznáme z čias núdze. Za stratou mlieka bolo len dlhé, úplne hladovanie. Skúša sa všeličo, no najspoľahlivejšie je dôkladné vyprázdňovanie prsníkov. Na dojčenie vplýva dnes aj povedomie o dojčení, sekcia, únava, stres, zdravotný stav dieťaťa i matky.

Žijeme v krajine, ktorá uznáva materské mlieko ako liek. Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu nemôžete svoje dieťa dojčiť, a chcete mu ho dopriať od inej, dojčiacej mamičky, požiadajte lekára o predpis, a poisťovňa vám skoro celú cenu preplatí. Informujte sa o tom u lekára aj v laktáriu. Tam vám predajú mlieko aj bez receptu. Mlieko tu prechádza dôkladnou kontrolou. Najprv sa odoberú vzorky, potom sa pasterizuje a následne uskladní. Von sa dostane až po absolvovaní testov. V laktačnej banke je drahšie. Zohnať si mliečko na inzerát neodporúčame – nemáte zaručenú kvalitu. Dá sa odkúpiť aj od mamičky, ktorú poznáte, pokiaľ práve dojčí, má veľa mliečka, a je ochotná ho predať. Smiete kontaktovať podpornú skupinu dojčenia tam, kde bývate. Fungujú v rámci materských centier, ale nie vo všetkých. Nájdete tam maminy, ktoré dlhodobo dojčia, so zdravým životným štýlom. Možno sa na niečo také dajú.

Zdroje: Zdravoveda: Ladislav Rosival, Milan Beniak, Miroslav Janotka, Michal Valent a kolektív, Naše dieťa: MUDr. Mirka Klímová – Fügnerová, www.babyweb.sk, http://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna, www.nutriklub.sk a www.odojceni.sk

Komentáre