Liečba Prevencia

Stop zápalom stredného ucha

Zápal stredného ucha je často za detskou „nevysmrkanou“ nádchou. Sprevádzajú ho nepokoj, slabosť, silné bolesti ucha a hlavy.

Vznik zápalu a nastavenie liečby

Zápal stredného ucha u detí vzniká sekundárne ako komplikácia infektu horných dýchacích ciest. Môže sa vyskytnúť aj samostatne. Je častejšie zaznamenaný u detí s vývojovými poruchami uší, s nefunkčnou stredoušnou trubicou alebo s nedostatočne preliečeným zápalom.

Postačí sezónny zápal dýchacích ciest, plný noštek, a to, že deti nevedia správne smrkať. Infekcia spolu s hlienmi sa ľahko dostane do oblasti stredoušnej trubice, ktorá spája nosohltan a stredné ucho.

Každý zápal ucha by mal vidieť odborný lekár – otorinolaryngológ (ORL lekár), ktorý dôkladne vyšetrí ušný bubienok, vonkajší zvukovod, lalôčiky a ich okolie.

V úvode zápalu dochádza u ľudí ku vpáčeniu blany bubienka, ktoré je podmienené podtlakom v stredoušnej dutine. Po vytvorení hnisavého sekrétu je viditeľné vyklenutie blany bubienka. Malé deti majú k zápalu stredného ucha anatomicky predispozíciu.

Ochorenie je vírusového alebo bakteriálneho pôvodu.

Prvým príznakom, že sa čosi deje, je plačlivosť, nervozita, dieťa sa začne chytať za uško, môže mať zvýšenú alebo vysokú teplotu. Charakteristický je aj vodnatý výtok z nosa, kýchanie, upchatý nos pre opuch nosovej sliznice, kašeľ, bolesť hlavy a hrdla.

V strednom uchu sa môže tvoriť tekutina, ktorá tlačí na blanu bubienka. Nie vždy spôsobuje bolesť v uchu tekutina. Vtedy ide o suchý nehnisavý zápal stredného ucha. Zápal stredného ucha sa zaobíde bez antibiotík, ak nie je bakteriálny. Vtedy sa zvolí lokálna liečba cez zvukovod – kvapky proti bolesti ucha, lieky proti bolesti a zápalu na podklade ibuprofenu.

Lekár indikuje antibiotickú liečbu pri bakteriálnom zápale. Lokálnou antibiotickou liečbou sú ušné kvapky. Celková liečba sa malým pacientom podáva v sirupe. Pri podozrení na bakteriálny zápal, berie ORL lekár z ucha vzorku sekrétu na kultivačný rozbor. Keď liečba nenapreduje ako má, je možné potom terapiu podľa výsledku kultivácie upraviť alebo úplne zmeniť.

ORL lekári hovoria: Základ je mať čistý nos

Najčastejším dôvodom, prečo rodič vyhľadá lekársku pomoc pre svoje dieťa, je infekcia horných dýchacích orgánov. V 8090 % sú tieto infekcie spôsobené vírusmi.

Na porovnanie, kým dospelý človek ochorie približne 2 krát do roka, deti majú akútny zápal horných dýchacích ciest 4-6 krát za rok. Pasívne fajčenie, nedostatok vitamínov v potrave ako aj málo pohybu, negatívne vplýva na obranyschopnosť dieťaťa.

A zdrojom nákazy je najmä choré dieťa, ktoré kvapôčkovou infekciou nakazí celý kolektív. V lete sú zápaly stredného ucha zriedkavejšie, ako v chladnejšom období. Cez leto sú častejšie zase zápaly vonkajšieho zvukovodu – príčinou je plávanie a potápanie sa v rôznych prírodných nádržiach, prípadne v zle čistených bazénoch.

Máte doma dieťa „citlivejšie na uši“? Je možné mu aspoň ušká po sprche, kúpeli, kúpaní a potápaní poriadne usušiť. Dá sa aj preventívne ošetriť ich dezinfekčnými kvapkami alebo roztokmi.

Ak sa dieťa nelieči, k nezávažnej vírusovej infekcii, sa môže pridať bakteriálny zápal. Pri ňom sa mení výtok z nosa na žltozelený, ostáva upchatý nos, a to spôsobuje nefunkčnosť sluchovej trubice, ktorá komunikuje so stredným uchom. Infekcia tak cez sluchovú trubicu prestúpi do ucha.

Hlien zateká do hrdla, kde vyvolá zápaly hrdla, zápaly priedušiek, alebo upchá prínosové dutiny. Čistý nos je až 90 % úspechu predchádzania bakteriálnych komplikácií najmä zápalov stredného ucha. Ak dieťa ešte nevie smrkať alebo nesmrká dostatočne, treba hlieny odsávať.

Pri zápale sa na bubienku niekedy tvoria číre alebo aj krvavé pľuzgieriky, ktoré praskajú. Rodičia si všimnú, že dieťaťu vyteká z uška číra tekutina alebo krv. Trvá to asi 3 – 4 dni. Vždy sa liečia aj vedľajšie príznaky, treba jednoducho robiť všetko pre to, aby bol nos voľný.

Ak sa liečba podcení, môže dôjsť k recidíve. Žiaľ, aj po zodpovednej liečbe antibiotikami. Je to dané vysokou agresivitou niektorých bakteriálnych kmeňov, a stále sa zvyšujúcou rezistenciou baktérií na antibiotiká.

Čo sa stane, keď sa ucho dobre nelieči?

Komplikáciou zápalu stredného ucha je vytvorenie hnisavého sekrétu v uchu, ktorý pod tlakom môže spôsobiť pretrhnutie blany bubienka. Pacientovi sa po takomto pretrhnutí bubienka výrazne uľaví, hnis vytečie vonkajším zvukovodom z ucha von. Blana bubienka sa po zápale nemusí zahojiť. Je lepšie tomu predchádzať odborným ošetrením, a terapeutickým narezaním blany bubienka.

Pri opakovaných zle liečených alebo nedostatočne liečených zápaloch stredného ucha, môže ochorenie prejsť do chronického zápalu. Ten je spojený aj s poruchou sluchu. Najhorším scenárom, do ktorého vie prerásť, je meningitída – zápal mozgových blán.

Nefunkčnosť sluchovej trubice, oslabená sliznica a imunitný systém vírusovou infekciou, baktérie sídliace v nosohltane, v nosnej mandli, zle liečený vírusový zápal a uška, môžu spôsobiť bakteriálnu superinfekciu (k vírusovej infekcii sa pridružila bakteriálna infekcia). Vtedy hovoríme o akútnom zápale stredného ucha, tzv. otitis media.

Tieto zápaly sú u detí do 5. roku života bežné. Takmer 60 % detí prekoná aspoň jeden takýto zápal vo svojom detstve.

Na rozdiel od myringitídy, ktorá je vírusová a pri správnej liečbe ustúpi aj sama, pri bakteriálnej otitíde, sa v strednom uchu hromadí hnis, teploty a bolesť pretrvávaj ú. Stav sa nezlepšuje, ale naopak zhoršuje, môže dôjsť až k prederaveniu bubienka množstvom hnisu, čo sa prejaví žltobielym ťahavým výtokom z uška.

Konzervatívna liečba antibiotikami, je prvou voľbou pri bakteriálnych zápaloch stredného ucha. Špecialisti používajú antibiotiká, na ktoré sú baktérie podľa skúseností s liečbou zápalov ucha pravdepodobne najviac citlivé. Prax z ambulancií a laboratórií ukazuje, že vyvolávateľom ochorenia je Streptococcus pneumonie (40-50 %), Haemophilus influenzae (10-30 %) a Moraxella catharralis (5-15 %). Kultivácia trvá cca 3 dni, no ak by lekári včas nezačali s empirickou antibiotickou liečbou, môže sa stav zhoršiť.

Pokiaľ liečba nezaberá, lekár čaká na výsledok kultivácie. Potom podľa nej vie zmeniť predpísané antibiotikum za iné. To znamená určiť správnu dávku lieku a primeraný čas liečby – pri zápale ucha to je aj 10 dní.

Stáva sa aj, že pacient nereaguje na liečbu správne alebo dostatočne – vtedy je hospitalizovaný. Predchádza sa tak dehydratácii, a antibiotiká sa podávajú intravenózne. Ojedinele môže dôjsť až k zápalu okolitej kosti, vtedy je nutná chirurgická liečba.

Paracentéza je vytvorenie malého otvoru v blanke bubienka chirurgickým nástrojom. Zákrok zabezpečí, aby hnis alebo tekutina za bubienkom vytiekla von. Tým, že hnis vytečie, dieťaťu sa ihneď zmierni bolesť a klesne aj teplota.

Staré latinské príslovie hovorí „Ubi pus, ibi evacua“ čo v preklade znamená – „Kde je hnis, tam ho treba vypustiť“. Ak opakovane zlyháva iná liečba, vkladajú lekári do bubienka ventilačné trubičky. Postarajú sa nimi o vzdušnosť stredného ucha a odtekanie hnisu pri zápale stredného ucha.

Ako zabrániť zápalom stredného ucha?

Pri infekte horných dýchacích ciest výrazne pomáha správne čistiť nos, smrkať, ale nie pod veľmi silným tlakom,a snažiť sa čo najskôr zápal v nose a nosohltane zvládnuť. Odporúča sa spánok s mierne vyvýšenou hlavou, aby sa hlien alebo hlienohnis nedostal do stredoušnej trubice.
Uši chránime pred vodou, chladom, vetrom, ale určite nie vkladaním vaty alebo gázy do ucha! Ak uzavrieme zvukovod, podporíme tým množenie baktérii v uchu.

Zdroje:

www.centrumkramare.sk

www.babyweb.sk

www.detskaorl.sk

Komentáre