(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Čo pomôže lepšie: lokálne antibiotikum, horúci nápoj alebo teplá perina?
Radí farmaceutka
Ten, kto sa chce zodpovedne správať k svojmu telu v zdraví aj v chorobe, dnes už dobre vie, že antibiotiká sú lieky, ktoré sa užívajú len pri liečbe bakteriálnych infekcií.
A pri dobre fungujúcej osvete možno dnes vie už aj to, že až 80 % infekcií horných dýchacích ciest nespôsobujú baktérie, ale vírusy. Užívanie antibiotík je teda pre organizmus nielen zbytočné, ale môže mu aj ublížiť.
Napriek tomu, že to vieme, predsa sa len pri začínajúcom ochorení pokúšame zachrániť, čo sa dá. Aby sme mohli chodiť do práce, nevypadli z každodenného rytmu, aby sme nič nezmeškali. V chladných dňoch majú preto farmaceuti plné ruky práce.
Najväčší záujem je o výživové vitamínové doplnky, „cmúľacie“ tablety, spreje, horúce nápoje, ale aj o jediné voľnopredajné lokálne antibiotikum, v ktorom pacienti aj vďaka reklame neraz vidia okamžitú záchranu.
Je to naozaj tak?
Ako fungujú bežné antibiotiká?
„Bežné antibiotiká sa užívajú perorálne, čiže cez ústa, systémovo, pričom sa antibiotikum resorbuje do krvného obehu. Deťom sa dáva nižšia dávka a pre ne bývajú v podobe sirupov, aby vedeli účinný liek lepšie prehltnúť.
Dospelí užívajú antibiotiká v podobe tabliet, len v závažnejších prípadoch sa podávajú infúzne,“ uviedla vedúca Fakultnej lekárne Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Miroslava Snopková, PharmDr., PhD.
Takto užívané lieky v prípade bakteriálnych infekcií udržiavajú stálu hladinu antibiotika v tele a ich pravidelné podávanie a správne dávkovanie pomáha organizmu bojovať s nebezpečnými baktériami.
V policiach lekární je dnes k dispozícii veľká škála antibiotík. K tým najčastejšie predpisovaným patria skupiny tzv. betalaktámových antibiotík, penicilíny, cefalosporíny, fluorochinolóny a makrolidy.
„Každé má trochu iný mechanizmus účinku, ale všetky sa používajú napríklad aj pri liečbe bakteriálnych infekcií horných dýchacích ciest. Lekár sa usiluje cielene dať pacientovi antibiotikum, na ktoré sú baktérie citlivé, pričom treba dodržiavať režim dávkovania, množstvo dávky a antibiotickú liečbu dokončiť.
Bakteriálny cyklus trvá totiž dlhšie, od 3 do 10 dní. Na začiatku liečby zabijeme antibiotikami živé baktérie, ale tie, ktoré ešte neboli vyvinuté, sa ďalej množia. Ak ukončíme liečbu skôr, tieto baktérie sa mohutnejšie prejavia a získavajú aj rezistenciu, teda odolnosť na antibiotiká,“ vysvetľuje doktorka Snopková.
Aj keď sa teda cítime už úplne zdraví, antibiotiká treba vždy doužívať. „Na Slovensku sú všetky antibiotiká na lekársky predpis. Výnimku tvorí len jediné voľnopredajné lokálne antibiotikum existujúce na trhu, ktoré sa používa pri samoliečbe ochorení hrdla,“ dodala farmaceutka.
Ako funguje lokálne antibiotikum?
Doktorka Snopková vysvetľuje, že lokálne antibiotikum pôsobí priamo na zápal, ktorý sa nachádza v ústnej dutine a v hornej časti dýchacích ciest v oblasti mandlí a zakončenia dýchacej trubice a nedostáva sa do krvi v takej koncentrácii ako v prípade tabletkovej formy antibiotík.
„Toto antibiotikum sa aj odporúča len v začiatkoch bolestí hrdla. Teda vtedy, keď ešte nie sú prítomné príznaky infekčného ochorenia, ako sú zvýšená, viac ako dvojdňová teplota, biele povlaky v dutine ústnej, slabosť, sekrét z nosa, vykašliavanie spúta. Ak sa už spomínané príznaky manifestujú, neodporúča sa použiť lokálne antibiotikum a je potrebné navštíviť lekára.“
Lekárne bývajú väčšinou prvou zastávkou pacienta, ak ešte nie je úplne chorý. Podľa skúseností vedúcej Fakultnej lekárne PharmDr. Miroslavy Snopkovej, PhD., do lekárne prichádzajú ľudia v stave, keď sa cítia malátni a prechladnutí.
„Snažíme sa rozlišovať, či ide o chrípku alebo obyčajné prechladnutie. Väčšinou odporúčame vitamínové doplnky a pri mierne zvýšenej teplote pobyt v posteli a užívanie čajov, ktoré podporujú potenie.
Ak má pacient pocit, že ho bolí hrdlo, stačia extrakty zo šalvie alebo samotný šalviový čaj, ktorý sa nepije, len kloktá. Pri vážnejších stavoch, ktoré ale ešte stále nemajú rozvinuté celkové príznaky bakteriálnej infekcie (horúčka, bolesť, celková slabosť), odporúčame jódové roztoky na vyplachovanie ústnej dutiny. Ak sa človek naozaj cíti zle, odporúčame návštevu lekára.“
Doktorka Snopková upozorňuje na to, že ak telo napadla infekcia, môže používanie rôznych prípravkov v podobe horúcich nápojov alebo kombinovaných tabliet v hraničnom štádiu ochorenia len odďaľovať jeho rozvoj.
„To je v konečnom dôsledku pre organizmus ešte väčšia záťaž, pretože vás to na chvíľu postaví na nohy, ale naplno vyčerpávate napadnutý organizmus v práci či škole.“
Vplyv častého užívania lokálnych antibiotík na zvyšovanie antibiotickej rezistencie podľa nej nebol doteraz popísaný.
Ako pomáhajú horúce nápoje s obsahom paracetamolu?
Príznaky prechladnutia alebo začínajúcej infekcie sa neraz snažíme odohnať konzumáciou horúcich nápojov alebo kombinovaných tabliet. Prinášajú okamžitú úľavu, ale neliečia nás.
„Najčastejšou chybou je presvedčenie, že si dáme horúci nápoj s obsahom paracetamolu a myslíme si, že môžeme ďalej fungovať v pôvodnom režime. To je najhoršie, čo pre svoj organizmus môžeme spraviť.
Ak potrebujete byť dnes v práci, dajte si horúci nápoj, ale zajtra to skúste rozhodne vyležať. Byť aspoň jeden-dva dni v pokoji v teple, s citrónovým alebo bazovým čajom, pri teplote nad 38 °C môžete užiť paracetamol.
Organizmus to zvládne oveľa skôr ako v prípade, keď ochorenie odďaľujeme horúcimi nápojmi a organizmus bojujúci s infekciou takto klameme a vyčerpávame ďalším pracovným zaťažením.
Znižujeme nimi horúčku, uvoľnia sa nám dýchacie cesty, ale nevyliečia nás. Iné to je v prípade, ak si ľahneme do postele, užijeme horúci nápoj, ktorý podporuje potenie a vlastný obranný mechanizmus.“
Ak uvažujeme nad kúpou kombinovaných prípravkov pri chrípke a prechladnutí, je vhodné sa poradiť s odborníkmi. Viaceré z nich môžu byť kontraindikované pri niektorých ochoreniach alebo ak užívame ďalšie, aj chronické lieky.
Doktorka reklama
Aj keď je dobré, že ľudia neutekajú s každou maličkosťou k lekárovi, skúseností farmaceutov hovoria o tom, že mnohí prídu do lekárne práve na základe reklamy.
„Presne vedia, čo chcú, alebo keď nevedia, hovoria, že to videli v reklame, nepamätajú si názov lieku, ale vedia popísať jeho balenie či účinky alebo dej reklamného spotu. Ale je aj skupina ľudí, ktorí nechajú riešenie svojho problému na radu lekárnika,“ hovorí farmaceutka Miroslava Snopková.
Vplyv najmä televíznej reklamy na správanie návštevníkov lekární podľa nej dokazujú aj výsledky výskumných prác študentov Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
„Najlepšie je, ak je pacient ochotný zdôveriť sa nám so svojím problémom, a my mu vieme poradiť. Pretože aj keď prichádza pacient rozhodnutý, aký produkt si chce na základe reklamy kúpiť, nemalo by to skončiť tak, že mu ho predáme, ale vždy sa musíme pýtať, na čo ho potrebuje, pre koho ho potrebuje.
Neraz sa totiž stáva, že pacient si na základe reklamy kúpi 3-4 produkty s tou istou obsahovou látkou a môže si ich súčasným užívaním ublížiť.“
Aj keď slovenská lieková politika podporuje samoliečbu, pacient by mal mať o nej dostatok informácií a vedomostí.
„Samoliečba je legitímny nástroj, ale na druhej strane netreba zabúdať na to, že samoliečenie neznamená, že užívanie prípravkov bez receptu je bezpečné a nič sa mi nemôže stať. Vždy treba myslieť na to, že takmer všetko, čo mi v lekárni odporučia, je LIEK.
A každý liek má nejaké obmedzenia. Takže netreba bezhlavo nakupovať, ale konzultovať s odborníkom a nebáť sa v lekárni pýtať na všetko, čo vás zaujíma.
Práve pri ľahších ochoreniach typu tráviacich problémov či prechladnutí je farmaceut dostatočne vzdelaný, aby pacientovi erudovane poradil. Často šetríme pacientovi nielen zdravie, čas, ale aj peňaženku.“
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Komentáre