Napriek tomu, že je chrípka často zamieňaná s bežným nachladnutím, ide o nebezpečné ochorenie. Predovšetkým pre chronicky chorých pacientov s oslabenou imunitou môže mať fatálne dôsledky. Aj preto je dôležité myslieť na prevenciu v podobe očkovania proti chrípke.
Očkovanie chráni zdravých pred infekciou, u starších a chorých zabráni infekcii alebo výrazne zmierni klinický obraz ochorenia, znižuje proporciu následkov a úmrtí.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča očkovanie predovšetkým tehotným ženám; deťom od šesť mesiacov do päť rokov; osobám 65-ročným a starším, osobám s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, obličkovými a imunitnými poruchami; zdravotníckym pracovníkom; aktívnym športovcom; pracovníkom rezortov, v ktorých dochádza k úzkemu kontaktu veľkého množstva ľudí.
V konečnom dôsledku je však očkovanie najúčinnejšou cestou prevencie chrípky v celej populácii.
Kedy prichádza chrípková sezóna?
Chrípková sezóna sa každý rok začína v októbri.
Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Zuzana Drobová uviedla, že Svetová zdravotnícka organizácia určila, že trvá od 40. kalendárneho týždňa tohto roku (od 2. októbra 2017) do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roku (1. mája 2018). Chorí však začínajú pribúdať aj pred týmto termínom.
Chrípková sezóna je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia, vrátane chrípky a jej podobných ochorení.
Medzi akútne respiračné ochorenia patria:
- nádcha,
- angína,
- zápal prínosových dutín,
- zápal hrtana,
- zápal hltana,
- zápal priedušiek,
- zápal priedušnice,
- zápal pľúc.
Ochorenia sa môžu kombinovať a môžu prebiehať ako bezpríznakové, cez ľahké formy prechladnutia až po ťažké a komplikované ochorenia.
Ako rozoznáme chrípku?
Chrípka je vysoko infekčné ochorenie spôsobené vírusmi.
Najtypickejším príznakom ochorenia je, že prichádza náhle a človek sa dostáva zo stavu plného zdravia do choroby. Sprevádzajú ju vysoké teploty (aj nad 40°C), zimnica, bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy, celková slabosť a únava organizmu, následne nádcha a kašeľ.
Pridružiť sa môžu aj iné komplikácie. Veľmi často sa chrípka komplikuje bakteriálnymi infekciami. U detí je častý zápal stredného ucha, u dospelých zápal prínosových dutín a u starších ľudí zápal pľúc, ktorý má často nepriaznivú prognózu.
Ako sa prenáša vírus chrípky?
Vírus chrípky sa prenáša najmä vzduchom pri kýchaní a kašľaní (kvapôčkovou nákazou). Aj preto je jeho šírenie veľmi rýchle. Stačí kýchnutie a človek so zníženou obranyschopnosťou, bez očkovania proti chrípke, pravdepodobne na chrípku ochorie.
Ochorenie (rovnako ako iné akútne respiračné ochorenia) sa však prenáša aj priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo nepriamym prenosom kontaminovanými rukami a predmetmi dennej potreby.
Ochorenie spôsobujú vírusy chrípky typu A, B a C. Sú známe tým, že majú schopnosť často meniť svoju štruktúru – mutovať. Typ A spôsobuje pandémie a opakované epidémie, typ B miestne epidémie a typ C ľahké infekcie horných dýchacích ciest.
V súčasnosti zomiera na následky chrípkového ochorenia okolo 500 000 ľudí ročne.
Známe chrípkové epidémie a pandémie:
- 1918 – 1920 – Španielska chrípka (chrípka typu A, kmeň H1N1), 500 miliónov infikovaných, 50 až 100 miliónov obetí (pandémia),
- 1957 – 1958 – Ázijská chrípka (typ A, kmeň H2N2), 1 až 1,5 milióna obetí (epidémia),
- 1969 – Hongkonská chrípka (typ A, kmeň H3N2), 750 000 až 1 milión obetí (epidémia).
Vírus infikuje bunky sliznice dýchacieho traktu, v ktorých sa po 4-6 hodinách pomnoží. Z napadnutej bunky sa uvoľňuje niekoľko tisíc vírusov, ktoré infikujú ďalšie bunky a tie sa pri kašľaní a kýchaní dostávajú do ovzdušia.
Inkubačný čas (teda čas od nakazenia do vzplanutia prvých príznakov choroby) je pri víruse chrípky krátky, prakticky do dvoch dní od nakazenia môže chrípka vypuknúť.
Komplikácie chrípky môžu nastať aj u zdravých ľudí a v každom veku. Komplikáciami spojenými s chrípkou sú najviac ohrození starší ľudia nad 65 rokov a malé deti. Chrípka tiež zhoršuje chronické zdravotné problémy.
Infekcia sa šíri veľmi rýchlo a zasahuje veľké skupiny populácie. Šírenie vírusu chrípky zatvára školy, škôlky, ruší organizovanie hromadných akcií.
Očkovanie – účinná ochrana pred chrípkou
Účinným prostriedkom v prevencii proti chrípke je očkovanie. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR sa účinnosť vakcín proti chrípke pohybuje v rozmedzí 70 – 90%. Všeobecne sa dá konštatovať, že očkovanie zabráni ochoreniu chrípky u 80 % mladých dospelých a o niečo menej je účinná u starších osôb.
„Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je každoročné očkovanie. Princípom očkovania je tvorba ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia na chrípku, prípadne zmierňujú jeho priebeh a znižujú riziko komplikácií a úmrtia. Vakcína proti chrípke nechráni pred všetkými akútnymi respiračnými infekciami, ale poskytne spoľahlivú ochranu pred tými vírusmi chrípky, ktorých antigény sa nachádzajú v očkovacej látke pre danú chrípkovú sezónu,“ vysvetľuje hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Ochranné protilátky si organizmus po očkovaní vytvára postupne, približne v priebehu 10 – 14 dní po očkovaní.
Vírusy chrípky sa každý rok menia – očkovať sa treba každý rok
„Chrípkové vírusy neustále podliehajú genetickým zmenám a imunita získaná po predchádzajúcej chrípkovej infekcii alebo po očkovaní v predchádzajúcom roku, nemusí ochrániť pred zmenenými chrípkovými vírusmi,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD. Z toho dôvodu musí byť chrípková vakcína každý rok aktualizovaná, a preto sa odporúča aj očkovanie vykonať každý rok.
Ďalším dôvodom je fakt, že po očkovaní proti chrípke sa v organizme vytvára hladina protilátok, ktorá však postupne klesá a po roku je príliš nízka na to, aby poskytla organizmu ďalšiu ochranu pred vírusmi chrípky.
Kedy je vhodné sa dať zaočkovať?
Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky. Očkovať sa možno aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, existuje však riziko, že očkovaná osoba môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť dostatočné množstvo ochranných protilátok.
Na Slovenku je stále nízka miera očkovania proti chrípke
O očkovanie, ktoré sa v súčasnosti považuje za najúčinnejšiu ochranu pred chrípkou na Slovensku nie je dlhoročne záujem. Očkovanie pritom výrazne znižuje množstvo závažných prípadov i cirkuláciu chrípky v populácii.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča celkovú zaočkovanosť populácie proti chrípke vyššiu ako 30 percent. Vlani však podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR využilo túto možnosť len 4,4 percenta Slovákov.
Očkovanie proti chrípke pritom preplácajú záujemcom všetky zdravotné poisťovne (VŠZP, Union, Dôvera) v rámci svojich benefitov.
„Možnosť dať sa bezplatne zaočkovať môžu poistenci využiť počas celej chrípkovej sezóny 2017/2018. Postup je jednoduchý, stačí ak pacient navštívi svojho všeobecného lekára, ktorý mu predpíše vakcínu proti chrípke. Pacient si následne vyberie vakcínu v lekárni, vráti sa k svojmu všeobecnému lekárovi a ten ho zaočkuje,“ uviedla hovorkyňa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková.
Za očkovanie neplatia ani poistenci súkromných zdravotných poisťovní. „Aj počas nastávajúcej chrípkovej sezóny budeme našim poistencom uhrádzať v rámci benefitov očkovanie proti chrípke v plnej výške,“ povedal PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský. Vlani takúto možnosť podľa jeho slov využili najmä poistenci starší ako 59 rokov a rodičia, ktorí dali zaočkovať deti do 15 rokov.
„Union zdravotná poisťovňa nezmenila pravidlá úhrady očkovania proti chrípke. Vakcínu aj očkovanie poisťovňa hradí všetkým poistencom, ktorí o očkovanie prejavia záujem,“ potvrdila hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Aj v jej prípade sa pre očkovanie rozhodli najmä ľudia starší ako 59 rokov.
Proti chrípke sú dostupné vakcíny pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov veku a vakcíny pre staršie deti a dospelých. Dávkovanie závisí od veku a predchádzajúceho očkovania proti chrípke. Vakcíny sa podávajú injekčne do svalu od októbra až do februára nasledujúceho roka.
Vakcíny proti chrípke sú v Slovenskej republike v súčasnosti dostupné v distribučnej sieti v množstve približne 250 000 dávok.
Vedľajšie účinky očkovania proti chrípke
Najčastejšie sú mierne príznaky ako únava, bolestivosť svalov, mierna teplota, bolestivosť a začervenanie v mieste vpichu. Symptómy ako sú zvýšená telesná teplota, zimnica, či bolesť svalov sa však vyskytujú u menej ako 1 % ľudí očkovaných proti chrípke, pričom ide najmä o ľudí, ktorí sú očkovaní prvý krát.
Ide však o „očakávané“ fyziologické reakcie, ktoré sú známkou toho, že imunitný systém organizmu začal pracovať a že si vytvára potrebné protilátky. V prípade, že by reakcie pretrvávali dlhšie ako dva až tri dni je potrebné navštíviť lekára.
Kto nemôže byť očkovaný proti chrípke?
Podľa odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR by nemali byť očkované osoby, ktoré majú kontraindikáciu uvedenú v príbalovom letáku očkovacej látky.
Očkovanie by sa malo u odložiť u pacientov s horúčkovým ochorením alebo akútnou infekciou.
Očkovanie sa všeobecne neodporúča ženám v prvom trimestri tehotnosti a deťom mladším ako 6 mesiacov.
Očkované by nemali byť osoby alergické na slepačie vajcia. Dnes sú však k dispozícii vakcíny pre alergikov, pri výrobe ktorých sa vírus pomnožuje na iných bunkách ako slepačieho pôvodu.
Očkovanie proti chrípke u zdravotníckych pracovníkov chráni aj pacientov
Rýchlo sa šíriace ochorenie môže mať vážne následky v zdravotníckych zariadeniach. Na potrebu očkovania proti chrípke by teda mali myslieť aj zdravotnícki pracovníci.
Očkovaní lekári a sestry chránia očkovaním nielen svoje zdravie, ale vytvárajú bariéru pred šírením ochorenia na svojich pacientov, ktorí nie sú alebo nemôžu byť očkovaní.
Medzi najčastejšie odporúčané očkovanie zdravotníckych pracovníkov patrí očkovanie proti chrípke. Ročne na ňu ochorie každý štvrtý zdravotnícky pracovník.
Očkovanie proti chrípke je na Slovensku všeobecne dobrovoľné, v prípade zdravotníckeho personálu je však povinné. Samozrejme, tak ako hocikto iný, aj zdravotník môže očkovanie odmietnuť, prípadne mu bránia kontraindikácie. V období chrípkovej epidémie to však môže znamenať nielen dočasnú práceneschopnosť lekára, ale aj obmedzenia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Prečo by malo byť očkovanie zdravotníkov proti chrípke prioritou?
- Riziko nákazy je vyššie: Zdravotnícky personál, najmä v čase chrípkovej epidémie, ošetrí denne niekoľko desiatok chorých pacientov, a je tak v neustálom kontakte s vírusmi chrípky.
- Nárast počtu pacientov v čase chrípkovej epidémie: Zastupovanie lekárov a sestier nie je ničím výnimočným a aj pri riešení bežných zdravotných problémov sa často pacienti stretávajú s dlhým čakaním na vyšetrenie pre neprítomnosť ošetrujúceho lekára. V čase chrípkovej epidémie výrazne stúpa počet pacientov, a tým aj potreba zabezpečenia zdravotnej starostlivosti, čo môže byť pre práceneschopnosť niektorého z lekárov sťažením situácie v príslušnom zdravotnom zariadení.
- Karanténne opatrenia v nemocniciach: Aj v nemocniciach sa môže odohrať scenár ako vo väčšine firiem v čase chrípkovej epidémie, kedy odchádza na PN jeden zamestnanec za druhým. V prípade zdravotníkov je tým ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti a pacienti sú nútení čakať dlhé hodiny u zastupujúceho lekára alebo v horšom prípade cestovať do inej nemocnice.
Chrípka a starší a chronickí pacienti
Ľudia nad 60 rokov tvoria až 80 – 90 % z počtu zomrelých počas chrípkových epidémií. Smrtnosť je až 30-krát vyššia v liečebniach pre dlhodobo chorých, v domovoch dôchodcov, v penziónoch a v ústavoch sociálnej starostlivosti.
Svetová zdravotnícka organizácia označila za rizikové skupiny, ktoré môžu mať prospech z očkovania proti chrípke, starších ľudí a ľudí s chronickým ochorením, napr. srdcovocievnym alebo pľúcnym. Títo ľudia majú vyššie riziko zomrieť alebo mať závažne zdravotné problémy, ak ochorejú na chrípku.
Väčšina krajín EÚ preto odporúča očkovanie proti chrípke najmä tejto populácii, ale zdôrazňuje aj dôležitosť očkovania proti chrípke pre starých ľudí žijúcich v domovoch sociálnych služieb a iných kolektívnych zariadeniach a odporúča očkovanie aj ich zdravotníckym zamestnancom.
Ak už predsa len ochorieme – liečba chrípky
Chrípku a jej podobné ochorenia spôsobujú vírusy, znamená to teda, že na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká, ktoré sú určené len na liečbu bakteriálnych infekcií.
Liečba chrípky si vyžaduje najmä pokoj na lôžku, dostatočný príjem tekutín a zmierňovanie príznakov (symptomatická liečba) – znižovanie horúčky, zmierňovanie bolesti, uvoľňovanie dýchacích ciest vhodnými farmakologickými prostriedkami. Potrebný je aj zvýšený prísun vitamínov a minerálov.
Akútne príznaky ochorenia pretrvávajú 4-7 dní; trvá však 2-4 týždne od prvých príznakov, kým sa organizmus znovu dostane do formy. Je preto potrebné chrípku „vyležať“ a liečbu „neuponáhľať“.
Ignorovanie liečby ochorenia môže viesť na jednej strane k vzniku závažných zdravotných komplikácií (vírusový zápal pľúc, druhotná infekcia baktériami), na strane druhej prispieva k dramatickému šíreniu ochorenia.
Ohľaduplnosť je v prípade chrípkového ochorenia prvoradá. Lekára je (aj z hľadiska nešírenia infekcie) potrebné navštíviť len v prípade závažných stavov a komplikácií ochorenia.
Ako sa okrem očkovania preventívne chrániť pred chrípkou?
- Pri prevencii vzniku a šírenia chrípky je najdôležitejšie zabrániť prenosu vírusov z chorého človeka na zdravého a posilňovanie celkovej odolnosti organizmu.
- Prenosu vírusov chrípky ako chorý človek zabránime tým, že zostaneme doma a nebudeme vírus šíriť vírus chrípky medzi ľuďmi, s ktorými prichádzame bežne do styku.
- Ako zdravý človek obmedzíme kontakty s človekom chorým na chrípku.
- Súčasťou prevencie by sa malo stať aj nosenie rúšok.
- Nesmieme zabúdať na časté umývanie rúk.
- V rámci posilňovania obranyschopnosti organizmu pomáhajú zdravá životospráva s vyváženou stravou, dostatkom pohybu na čerstvom vzduchu, otužovanie organizmu, vhodné obliekanie, časté vetranie interiérových miestností a dôsledná hygiena.
- Neobjímajte sa, nebozkávajte sa, nepodávajte ruky.
- Kašlite a kýchajte do vreckovky, ktorú hneď vyhodíte.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
http://www.sprievodcaockovanim.sk/odporucane-ockovania/ockovanie-proti-chripke.html
http://chranimenasichpacientov.sk/chripka/
http://www.teraz.sk/slovensko/zdravie-chripkova-sezona-sa-blizi/282210-clanok.html
http://www.teraz.sk/slovensko/zdravie-ockovanie-proti-chripke-prepl/282222-clanok.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Chrípka
http://www.amedi.sk/podujatia/files/files/30042015004602-iv4baki.pdf
http://www.solen.sk/pdf/13db309f46fe58e3e2d1870e2f6653a0.pdf
http://www.solen.sk/pdf/f8c27662cc017632de2c2c2db3cc6737.pdf
Komentáre