Liečba

Ako rozlíšiť zápal prínosových dutín od prechladnutia?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Zápal prínosových dutín (sinusitída) a prechladnutie vyzerajú rovnako. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?  Kedy potrebujete antibiotiká? Je vhodné naparovať sa? Čo je to nosová sprcha?

Zápal prínosových dutín – príčiny

Zápal prínosových dutín zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna.

Výstelka, ktorú máme v prínosových dutinách, sa zapáli a opuchne. Opuch zablokuje odtok sekrétu, ktorý sa v dutinách vytvára. Kým zdravá dutina je dutá, čiže naplnená vzduchom, pri zápale je vyplnená tekutinou a opuchnutou sliznicou. V takomto prostredí sa veľmi rýchlo premnožia mikroorganizmy, ktoré celú situáciu zhoršujú.

Niekedy za vznikom sínusitídy stojí alergia alebo nosové polypy. Sínusitída môže tiež byť výsledkom prechodu infekcie z pokazených zubov. Vtedy je typické, že je postihnutá dutina na jednej strane tváre, nie na oboch.

Príznaky zápalu prínosových dutín

Príznakmi sú bolesti hlavy a pocit tlaku v oblasti postihnutých dutín, zablokovaný odtok hlienov z nosa (núti vás dýchať ústami), zmenený hlas (zvuk, ktorý sa šíri dutým priestorom je iný ako zvuk šíriaci sa kompaktným materiálom), malátnosť a spavosť. Môžete a nemusíte mať horúčku.

Hlieny stekajúce po zadnej strane nosohltanu vás môžu dráždiť na kašeľ. Niekedy kašeľ aj s bolesťami na hrudníku pri zakašlaní môžu byť signálom zápalu priedušiek pri súčasne prebiehajúcom zápale prínosových dutín. Vtedy hovoríme o sinobronchiálnom syndróme.

Častá je strata čuchu. Ak sa vám darí vysmrkať, hlien býva hustý, nepriehľadný, zelený, žltý alebo hnedý. Môžete tiež horšie počuť a mať zaľahnuté v ušiach.

Ak si poklopete po tvári v mieste nad zapálenou dutinou, budete cítiť bolesť. Bolesť sa tiež zvýrazní pri predklone a zvýšení tlaku v dutine. Môžu vás bolieť aj zuby. Nebuďte prekvapení, ak vás najbližší upozornia na zápach z úst, ktorý sa pri sínusitíde objavuje. Neostáva vám iné, iba im veriť, vy ho totiž pre poruchu čuchu ani necítite.

Príznaky vo vašom prípade nemusia byť veľmi výrazné, inokedy vás sínusitída môže položiť do postele kvôli horúčke a celkovej slabosti.

Akútny zápal prínosových dutín trvá zvyčajne do 2 týždňov.

Príznaky-zápalu-prínosových-dutín
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako sa diagnostikuje zápal prínosových dutín?

Ak máte príznaky zápalu prínosových dutín, navštívte svojho obvodného lekára. Je plne kompetentný, aby vám odporučil vhodnú liečbu. Zváži všetky príznaky, váš celkový stav, lieky, ktoré užívate, alergie, vek a môže vám urobiť ďalšie vyšetrenia.

Odber krvi môže lekár využiť na určenie hladiny CRP a bielych krviniek. Ak sú hodnoty zvýšené nad určitú hranicu, zrejme potrebujete antibiotiká. Vysoké CRP a zvýšené množstvo bielych krviniek zvyčajne znamenajú bakteriálny zápal.

Ak vám lekár odoberie výtery z hrdla a nosa, môže podľa výsledkov z laboratória zistiť, aká konkrétna baktéria u vás zápal dutín spôsobila. V laboratóriu tiež zistia, ktoré antibiotiká na ňu najlepšie zaberú.

Niekedy môže byť príčinou sínusitídy pokazený zub. Vtedy navštívte zubára.

Zápal dutín je viditeľný aj na RTG snímke prínosových dutín. Takto lekár zisťuje aj chronický zápal.

Ak vás trápia opakované zápaly dutín, obvodný lekár vás môže poslať na vyšetrenie k otorinolaryngológovi (ORL).

Zápal prínosových dutín -diagnostika
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Prvá pomoc pri sínusitíde

Ak sa u vás príznaky prechladnutia po niekoľkých dňoch nezlepšujú alebo sa po zlepšení opäť zhoršia, skúste zabrániť rozvoju sínusitídy už v jej začiatkoch:

  • je veľmi dôležité, aby mal sekrét z dutín kadiaľ odtekať. Zmiernite preto opuch sliznice v nose pomocou vhodných kvapiek do nosa. Dávajte si však pozor, aby ste to s ich užívaním neprehnali. Môžu vám úplne prestať zaberať. Pri dlhodobom užívaní si môžete si na ne tak zvyknúť, že bez nich nebudete vedieť dýchať nosom. Obsahujú často aj látky, ktoré môžu mať vplyv na kardiovaskulárny systém. Ak uprednostňujete prírodné produkty, dostupné sú kvapky s gáfrom či eukalyptovou silicou. Nápomocná pri liečbe môže byť aj morská voda vo forme sprejov či kvapiek do nosa.
  • skúste preplachy nosa slanou vodou pomocou konvičky, ktoré poznáme z čínskej medicíny. Nazývajú sa aj nosová sprcha. Pomôžu vám uvoľniť upchatý nos. Slaný roztok si pripravíte z 1 lyžičky soli a 1 litra prevarenej teplej vody. Videá na preplach nosa nájdete na internete. Nie je to sci-fi, naozaj sa to dá a dokážu sa to naučiť aj deti.
  • aby hustý hlien mohol z dutín ľahšie vytekať, je vhodné ho zriediť mukolytikami. V lekárni si na tento účel môžete kúpiť voľnopredajné lieky, najčastejšie sirupy alebo preparáty vo forme prášku, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Môžete siahnuť aj po bylinkách – napríklad po prvosienke či materine dúške. Aby sa hlien mal čím nariediť, pite dostatok tekutín.
  • Nenaparujte sa nad horúcim odvarom z kamiliek ani slanou vodou. Na zápal dutín je vhodnejšie suché teplo – horské slnko alebo suché teplé obklady.
  • Ak sa u vás príznaky nezlepšujú alebo zhoršujú, navštívte lekára. Je možné, že potrebujete antibiotiká alebo lieky, ktoré zmierňujú opuch sliznice a sú len na lekársky predpis.

Liečba sínusitídy

Okrem horeuvedených krokov zvlhčujte vzduch v miestnosti, kde sa nachádzate. Pravidelne vetrajte. Ak je to potrebné, užite lieky od horúčky a bolesti, dodržiavajte však správne dávky a intervaly medzi nimi.

Kým prechladnutie býva v drvivej väčšine spôsobené vírusmi, pri sínusitíde je infekcia často bakteriálna. Preto sa nebráňte antibiotikám, ak vám ich lekár predpísal. Môžete nimi výrazne skrátiť čas liečenia.

Liečbu môžete posilniť aj spomínanými bylinkami, kvapkami, tekutinami a suchým teplom. Po bylinkách, kvapkách a liekoch však siahnite len po porade s lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav a všetky lieky, ktoré užívate.

Chronická sínusitída

Príznaky chronickej sínusitídy sú podobné, často menej intenzívne, horúčka nebýva prítomná. K tejto diagnóze môžete prísť aj po opakovaných akútnych zápaloch dutín.  Trvá dlhšie než akútny zápal – viac ako 12 týždňov.

prevencia zápalu dutín
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal prínosových dutín – ako vyzerá prevencia?

Ako sa chrániť, aby ste nedostali zápal dutín? Ak bývate často prechladnutí alebo trpíte zápalom dutín, stoja nasledovné tipy za pokus:

  • Skúste pravidelné výplachy nosa slanou vodou. Otužujú nosnú sliznicu, sťahujú prípadný opuch.
  • Pravidelne sa otužujte, najlepšie pohybom na čerstvom vzduchu v každom počasí.
  • Do stravy zaraďte potraviny, ktoré prirodzene bojujú proti nežiaducim baktériám – napríklad cesnak či kyslú kapustu. Doprajte si probiotiká, ktoré posilnia vašu imunitu. Dbajte na dostatok zeleniny a ovocia kvôli vláknine a vitamínom.
  • Nezabudnite na dostatok zdravého spánku. Možno ste na vlastnej koži už pocítili, že s nevyspatím prichádza ruka v ruke choroba.
  • Neprekurujte, na spanie vám stačia aj nižšie teploty a ani cez deň nemusíte mať 25 stupňov. Vedci tvrdia, že za vyšším výskytom ochorení v zime nie je chlad, ale práve pobyt vo vnútri, kde sa choroby ľahšie šíria.
  • Zabudnite na cigarety a oblúkom sa vyhýbajte zafajčeným priestorom. Cigaretový dym narúša zdravú funkciu dýchacích ciest a oslabuje ich obranyschopnosť.

 

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Uvedený text má len informatívny charakter a v nijakom prípade nenahrádza lekárske vyšetrenie či konzultáciu. Zdravotné ťažkosti jednotlivca je nevyhnutné posudzovať v kontexte pridružených ochorení, prebiehajúcej liečby a individuálnych charakteristík jedinca.

 

Zdroje:

https://www.unitypoint.org/livewell/article.aspx?id=671755c2-beb3-45d0-8f2c-5d539a3b2182

http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productid=107&pid=33&gid=000153

Komentáre