Liečba

Keď vás zastaví zápal priedušiek, pomôže oddych v posteli

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Suchý, pretrvávajúci kašeľ, bolesti na hrudníku pri kašľaní, mierne teploty. Postihol vás zápal priedušiek? Radi by ste vedeli, koľko zvyčajne trvá a či a dokedy môžete niekoho nakaziť? Aké vyšetrenia vás čakajú u lekára?

Príznaky zápalu priedušiek

Zápal priedušiek alebo bronchitída sa obyčajne rozvinie z bežného prechladnutia. Typický je suchý, neskôr vlhký kašeľ. Môžete pociťovať aj bolesti na hrudníku pri zakašlaní či hlbokom dýchaní. Je bežné, že pri zápale priedušiek nemáte teplotu.

Ak sa u vás teplota predsa len objaví, býva mierna a nepresahuje 38,5 stupňa Celzia. Ste slabí, malátni a vyslovene sa vám žiada zostať v posteli.

Zápal priedušiek u dospelých máva len mierny priebeh a zvyčajne je nezávažný. Ak vám príznaky neprechádzajú alebo sa zhoršujú, môže to signalizovať prechod do zápalu pľúc.

Zápal priedušiek u bábätka a u detí

Zápal priedušiek u bábätka sa môže prejavovať rôzne. Spravidla býva prítomný kašeľ, bábätko môže byť spavé či, naopak, nervóznejšie. Často sa môže objaviť zvýšená teplota a nechutenstvo. U bábätiek do 4 mesiacov veku, ktoré kašlú, je vždy nevyhnutné vylúčiť zápal pľúc – pomocou RTG vyšetrenia.

Vždy zbystrite pozornosť, ak má dieťatko ťažkosti s dýchaním či počujete zhoršujúce sa pískanie pri dýchaní. Môže ísť o bronchiolitídu alebo astmu. Sledujte priebeh ochorenia – zhoršovanie sa stavu či jeho nezlepšovanie sa v priebehu 3–4 dní vyžaduje opätovnú konzultáciu s lekárom, prípadne ďalšie vyšetrenia. Pri horúčke a ťažkostiach s dýchaním treba vylúčiť aj zápal pľúc.

Zápal priedušiek u starších detí sa prejavuje už podobne ako u dospelých.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal priedušiek v tehotenstve

Zápal priedušiek v tehotenstve môže budúcu mamičku vystrašiť. Spôsobujú ho zvyčajne rovnaké vírusy ako tie, ktoré sú zodpovedné aj za obyčajné prechladnutie. Nemáte sa čoho obávať.

V tehotenstve je tiež potrebný pokoj, oddych a „vyležanie” choroby. Je to dôležité, aby nedošlo k postupu zápalu a jeho rozšíreniu do pľúc. Venujte preto liečbe zaslúženú pozornosť.

Ak trpíte zápalom priedušiek v tehotenstve, veľmi opatrne vyberajte bylinky vhodné na liečbu. Niektoré z nich môžu spôsobiť kontrakcie maternice a jej dráždenie. V niektorých prípadoch by mohli viesť k predčasnému pôrodu.

Vždy sa poraďte s lekárnikom či lekárom o vhodných bylinkách pri liečbe zápalu priedušiek v tehotenstve. Ak si kupujete voľnopredajné lieky, informujte lekárnika o svojom tehotenstve.

Chronický a akútny zápal priedušiek

Chronický zápal priedušiek je vážnym ochorením. Môže totiž prechádzať aj do chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP). Liečba oboch je veľmi ťažká.

Chronický zápal priedušiek nie je spôsobený infekciou. Možno ste dlhé roky fajčili alebo sa dlhodobo pohybovali v znečistenom vzduchu. Toto ochorenie sa rozvíja pomaly, mesiace až roky. Jeho prejavmi býva dlhodobý kašeľ a nadmerná tvorba hlienu v dýchacích cestách. Vznikajú tak aj ťažkosti s dýchaním.

Akútny zápal priedušiek vás potrápi krátko, zvyčajne 1 – 2 týždne. Kašlať však môžete aj niekoľko týždňov. Akútny zápal priedušiek je v 90 % prípadov spôsobený vírusmi.

Chronický a akútny zápal priedušiek
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako sa diagnostikuje zápal priedušiek?

Ak sa cítite chorý, navštívte svojho všeobecného lekára alebo svoju všeobecnú lekárku. V prípade pochybností vás môže poslať na röntgen hrudníka, aby vylúčil zápal pľúc. Niekedy zvolí krvné testy, aby zistil, čo zápal spôsobuje. Spomínané vyšetrenia nie sú bolestivé ani príliš nepríjemné.

Je zápal priedušiek nákazlivý?

Akútny zápal priedušiek je nákazlivý. Prenáša sa prostredníctvom slín, hlienov či priameho kontaktu. Môže sa stať, že nakazíte niekoho, u koho sa však nerozvinie zápal priedušiek, ale napríklad len nádcha a kašeľ. Taktiež sa však môže stať, že u druhého zápal priedušiek prejde do zápalu pľúc. Preto buďte zodpovední, zostaňte v posteli a infekciu nešírte.

Ak ste chorí, nepatríte do verejných dopravných prostriedkov, nákupného centra ani nikam, kde sa zdržuje viac ľudí, než iba vy sami.

Chronický zápal priedušiek nie je spôsobený baktériami ani vírusmi, preto nákazlivý nie je.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako sa lieči zápal priedušiek?

V drvivej väčšine prípadov zápal priedušiek je spôsobený vírusmi. Preto sú v liečbe antibiotiká nielen zbytočné a neúčinné, ale môžu u vás predĺžiť priebeh ochorenia. Vplývajú totiž na určitú rovnováhu baktérií v našom tele, ktorá je dôležitá pre fungovanie imunitného systému.

Od príznakov si môžete uľaviť pomocou niektorých liečiv. Pite dostatok tekutín, ktoré skvapalnia hlien a uľahčia jeho vykašliavanie.

Vykašliavanie uľahčujú aj niektoré bylinky vo forme čaju alebo voľnopredajných sirupov.

Účinné sú materina dúška a prvosienka jarná. Odvar je možné pripraviť aj z lipového kvetu. Môžete vyskúšať  aj mastný alebo medový obklad na hrudník.

Teplotu môžete tlmiť liekmi proti teplote (paracetamolom či ibuprofénom).  Avšak teplota do 38,5 stupňa Celzia je obranná reakcia organizmu a dôležitá zbraň imunitného systému, nie je nevyhnutné ju tlmiť.

Ak ešte po ústupe choroby pociťujete suchý kašeľ, ktorý vám prekáža, môžete siahnuť po voľnopredajných liekoch proti kašľu. Neužívajte ich dlhodobo.

Keď lekár diagnostikuje bakteriálny zápal v krvi, budete užívať antibiotiká. Lekár pri nastavení liečby berie do úvahy veľa faktorov. Neváhajte sa ho opýtať, prečo volí práve takú liečbu, akú vám odporučil. Akékoľvek pochybnosti si s ním vydiskutujte ešte v ambulancii.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kedy môžu ísť deti späť do škôlky a do školy?

Ak je vaše dieťa rovnako aktívne ako predtým, nemá teplotu, nemá ťažkosti s dýchaním a nepociťuje iné ťažkosti (okrem kašľa), môže ísť späť do kolektívu. Nemusíte čakať, až dieťa prestane kašlať, aby mohlo ísť do školy či škôlky. Niekedy by ste sa načakali aj týždne. Kašeľ, ktorý pretrváva po tomto ochorení, býva výsledkom dráždenia dýchacích ciest, nie infekcie.

Ak dieťa užívalo antibiotiká na bakteriálny zápal priedušiek, tento je menej nákazlivý než vírusový. Napriek tomu môžu deti nakaziť staršieho človeka, bábätko či hocikoho s oslabenou imunitou. Preto ich nevystavujte spoločnosti druhých ľudí skôr ako 48 hodín od začiatku užívania antibiotík.

Dokedy budete PN vy pri zápale priedušiek?

Do práce sa radšej nevracajte skôr ako o týždeň. Všetko však závisí od vášho imunitného systému. U niekoho sa môže choroba komplikovať, iný sa z nej doslova „vyspí” za 2-3 dni. Vždy sa preto riaďte najmä tým, ako sa cítite (bez toho, aby ste boli nadopovaní liekmi proti horúčke a bolesti).

Liečbu vnímajte ako príležitosť zastaviť sa a niekedy aj prehodnotiť životné tempo. Vaše telo vám chorobou dáva najavo, že treba spomaliť a oddýchnuť si.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Uvedený text má len informatívny charakter a v nijakom prípade nenahrádza lekárske vyšetrenie či konzultáciu. Zdravotné ťažkosti jednotlivca je nevyhnutné posudzovať v kontexte pridružených ochorení, prebiehajúcej liečby a individuálnych charakteristík jedinca.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/how-long-does-bronchitis-last#contagious

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bronchitis/diagnosis-treatment/drc-20355572

https://www.edukafarm.sk/data/soubory//casopisy/mediNEWS/01-2014/03%20POSTAVENIE%20ANTIBIOTIK%20V%20LIECBE%20RESPIRACNYCH%20INFEKCII.pdf

Komentáre