(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Viete, že neliečený zub môže spôsobiť zápal okostice? Ako zistíte, či ním trpíte? Aké môžu byť jeho komplikácie? Počuli ste o zápale okostice na predkolení?
Akútny zápal okostice poznajú hlavne zubári, chronický zápal okostice zase športoví lekári či ortopédi.
Čo je to zápal okostice?
Kosti v našom tele vyzerajú, akoby ich tvorilo neživé tkanivo. V skutočnosti je kosť veľmi premyslenou, organizovanou a živou súčasťou nášho tela. Na jej povrchu je „puzdro“ nazývané okostica. Chráni kosť a obsahuje cievy, nervy a bunky, z ktorých sa kosť obnovuje. Okostica sa nachádza na celom povrchu kosti okrem miest, kde sa pripájajú šľachy, väzy, a tam, kde je kosť krytá chrupavkou.
Okostica býva preto „prvá na rane“, keď sa kosť stretne s infekciou. Zápal okostice môže prebiehať akútne alebo chronicky. Je potrebné ich dôsledne rozlišovať. Akútny zápal má iný pôvod, príznaky aj liečbu než chronický zápal okostice.
Ako vzniká akútny zápal okostice?
Akútny zápal okostice spôsobuje infekcia. V prípade čeľuste a sánky prichádzajú baktérie najčastejšie z hlbokého neliečeného zubného kazu. Koreňovým kanálikom zuba prenikajú k okostici. Voči ich prítomnosti sa naše telo bráni vznikom akútneho zápalu.
Zriedkavejšie môžu baktérie ku kosti preniknúť priamo cez ranu pri nehodách či útokoch. Zdrojom zápalu okostice môžu byť aj infekcie mandlí a mäkkých tkanív v ústach – napríklad pri angíne.
Infekcia môže prenikať do okostice tiež z hlbokých vredov na končatinách vzniknutých v dôsledku cukrovky. Následne môže zasiahnuť celú kosť a spôsobiť veľmi vážne zdravotné komplikácie – stratu končatiny či otravu krvi.
Akútny zápal okostice určite neprehliadnete. Príznakom, ktorý vás donúti vyhľadať pomoc, je silná bolesť. Môže byť bodavá alebo tupá. Nie je prekvapením, ak neviete, kde presne vás to najviac bolí. Bolesť sa zhoršuje pri jedení. Pri prieniku baktérií z hlbokého zubného kazu do okostice a pod ňu sa tiež často vyskytuje zápach z úst. Pod okosticou sa hromadí hnis, ktorý spolu s opuchom vytvára tlak a zápal dráždi nervové zakončenia.
Tvár vám môže opuchnúť mierne alebo až na nepoznanie. Opuch sa môže týkať nielen tváre, ale aj krku či uší. V zube môžete cítiť tlak, opuchnuté môže byť aj okolie nad zubom.
Môže sa objaviť zvýšená telesná teplota. Obyčajne platí, že čím silnejší zápal, tým výraznejšie príznaky.
Zápal okostice po vytrhnutí zuba
Zápal okostice vás môže prekvapiť aj po vytrhnutí zuba. Rizikové sú hlavne zuby múdrosti. Zápal sa môže prejaviť v hnisavej alebo suchej forme.
Na tento prípad myslite, ak v mieste rany po vytrhnutom zube pociťujete bolesti vystreľujúce často do uší. Pri hnisavej forme sa v mieste rany po zube vytvorí vačok naplnený hnisom, pri suchej forme vidno odhalenú kosť. Bolesť sa zhoršuje na 2. až 4. deň po vytrhnutí zuba. Trvať môže 10 až 40 dní. Nebuďte prekvapení, ak vás vaše okolie upozorní na zápach šíriaci sa z vašich úst.
Niektoré zdroje uvádzajú, že je chybou, ak si pacient krátko po vytrhnutí zuba ústnu dutinu neustále vyplachuje. Je totiž potrebné, aby sa rana po vytrhnutí zacelila. K tomu je nevyhnutná prítomnosť krvi a krvnej zrazeniny v rane.
Neustálym vyplachovaním ústnej dutiny už krátko po zákroku môžete tento prirodzený proces narušiť. Ak sa rana správne nezacelí, infekcia ľahko prenikne až k obnaženej kosti.
Začínajúci zápal okostice sa hlási postupne zväčšujúcou sa bolesťou, tlakom v postihnutom mieste a narastajúcim opuchom. Ďasná môžu sčervenať a krvácať, môžu sa od zubov odťahovať a vytvárať vačky.
Zápal okostice a sinusitída
Sinusitída, teda zápal prínosových dutín, môže tiež spôsobiť zápal okostice. Prínosové dutiny sa nachádzajú vo vnútri kostí. Infekcia v dutinách môže byť spôsobená baktériami, ktoré tu majú pre svoj nerušený rast výborné podmienky.
Zápal okostice vzniká častejšie pri zápale čelovej dutiny. Prejavuje sa tlakom na čele, citlivosťou a opuchom v oblasti čela a koreňa nosa. V zriedkavých zanedbaných prípadoch môže dôjsť k vytvoreniu fistuly. Je to kanálik, ktorým z čelovej dutiny cez horné viečko odteká zápalom skvapalnená kosť.
Neliečený zápal prínosových dutín môže mať vážne komplikácie, preto ho neradno podceňovať. Ak sa príznakov sinusitídy nemôžete zbaviť do 14 dní alebo sa príznaky zhoršujú, je potrebné navštíviť lekára, aby vylúčil komplikácie.
Ako dlho trvá akútny zápal okostice?
Trvanie zápalu závisí od jeho príčiny a od faktu, ako rýchlo bola nasadená účinná liečba.
Po nasadení vhodnej liečby zápal ustupuje do 3-5 dní. Silný zápal môže trvať o niečo dlhšie. Je to hlavne preto, že obyčajne dochádza k neskoršiemu nasadeniu liečby. Antibiotiká užívajte po celú dobu určenú lekárom. Aj v prípade, že už nepociťujete ťažkosti.
Ako dlho trvá chronický zápal okostice?
Chronický zápal okostice trvá dlhšie, približne 2-4 týždne. Je to spôsobené odlišnou príčinou vzniku. Chronický zápal okostice postihuje často dolnú končatinu. Vzniká obyčajne u športovcov alebo aktívnych ľudí v dôsledku preťaženia končatiny. Dôležitým rozdielom oproti akútnemu zápalu je teda hlavne neprítomnosť baktérií pri vzniku zápalu.
Pri nadmernej únave kosti dochádza k vzniku mikrotrhliniek v okostici. Na toto poškodenie reaguje telo zápalom. Zápal je prirodzenou obrannou reakciou imunitného systému a je normálnou súčasťou hojenia.
Chronický zápal okostice postihuje najčastejšie píšťalu – kosť, ktorú máme v predkolení. Príznakmi sú bolesť alebo citlivosť končatiny a mierny opuch. Chronický zápal okostice sa lieči 2-4 týždne.
Ako liečiť zápal okostice?
Akútny zápal okostice vyžaduje liečbu antibiotikami a odstránenie príčiny zápalu. Preto sú potrebné často aj rôzne zákroky – dezinfekcia miesta zápalu, vypustenie hnisu, ošetrenie koreňových kanálikov, vytrhnutie zuba a podobne.
Antibiotiká musia byť vhodne zvolené, aby dobre prenikali do okostice. Včasným nasadením antibiotík a vhodným zásahom možno dobu liečenia skrátiť a predísť ďalším komplikáciám.
Na rozdiel od akútneho zápalu, nie sú v prípade chronického zápalu okostice prítomné baktérie. Preto je ich liečba diametrálne odlišná. Prvou pomocou pri príznakoch chronického zápalu okostice je priloženie ľadového obkladu, ktorý zmierni zápal. Končatinu je potrebné šetriť a nevystavovať ju záťaži.
V liečbe sa nevyužívajú antibiotiká, nakoľko nejde o bakteriálnu infekciu. Pomôcť vám však môžu protizápalové lieky. Pomáhajú aj tlmiť bolesť.
V prípade chronického zápalu okostice navštívte ortopéda či športového lekára. Pri akútnom zápale okostice vám pomôže zubár, ak zápal pochádza zo zuba. Prípadne infektológ alebo ušno-nosno-krčný lekár. Záleží na mieste, kde sa zápal objavil.
Bylinky – domáci liek na zápal okostice
Ak trpíte akútnym zápalom okostice, v nijakom prípade sa nespoliehajte na samoliečbu. Ide o nebezpečnú komplikáciu. Ak nebudete takýto zápal dôsledne liečiť vhodnými antibiotikami a odborným ošetrením, riskujete veľmi vážne komplikácie. Infekcia sa môže rozšíriť do priľahlých tkanív a kostí. V krajných prípadoch môže spôsobiť stratu zraku, poškodenie mozgu až smrť.
Bylinky však môžete použiť ako doplnkovú liečbu. Tieto kroky je potrebné konzultovať s lekárom, aby nedošlo k vzájomnej nežiaducej reakcii liekov, ktoré vám predpísal lekár, s bylinkami, ktoré chcete použiť.
Zapálené miesto môžete ošetrovať odvarom z repíka, ktorý má silné protizápalové a antibakteriálne účinky. Podobne šalvia lekárska, ktorá pôsobí aj proti zápachu z úst. Proti bolesti môžete vyskúšať potierať zapálené miesto klinčekovým olejom, ktorý má aj dezinfekčné účinky.
Biolampa na zápal okostice
Biolampa vyžaruje polarizované svetlo, ktoré údajne preniká do 2,5 cm pod povrch kože. Jej využitie pri chronickom zápale okostice môže podľa niektorých zdrojov zmierniť bolesť a opuch.
Ako uvádzajú výrobcovia týchto prístrojov, svetlo vyžarované z biolampy stimuluje naše telo k rýchlejšiemu hojeniu poškodených tkanív. Z toho dôvodu je možné biolampu využívať aj pri hojení rany po vytrhnutí zuba, aby sme podporili prirodzené schopnosti nášho organizmu.
Skutočné účinky tohto druhu terapie sú však sporné. Niektorí pacienti nedajú na biolampu dopustiť, iní tvrdia, že je neúčinná. Ak sa rozhodnete ju v liečbe využiť, určite ňou nenahrádzajte užívanie liekov. Môžete ju skúsiť použiť v rámci doplnkovej liečby.
Prvá pomoc a prevencia
Akútny zápal okostice postihuje často čeľusť či sánku. Zdrojom infekcie býva zubný kaz, ochorenie ďasien a zlá ústna hygiena.
- Preto je dôležité dbať na dobrý stav nášho chrupu, pravidelne ho čistiť a navštevovať zubára.
- Pri prvých príznakoch zubného kazu neotáľajte s ošetrením u zubára.
- Po vytrhnutí zuba to spočiatku nepreháňajte s výplachmi, aby sa mohla vytvoriť prirodzená krvná zátka na rane. Ak sa váš stav po vytrhnutí zuba zhoršuje, vyhľadajte lekára.
- Nepodceňujte liečbu infekcií v prínosových dutinách. Nesnažte sa „prechodiť“ angínu či rôzne hnisavé infekcie kdekoľvek na tele.
- Ak trpíte cukrovkou, veľmi dôsledne sa starajte o nohy. Ak sa na nich objaví čo len najmenšia odrenina, navštívte lekára. Nezanedbávajte liečbu vredov a rán.
Ak máte podozrenie na akútny zápal okostice, bez meškania vyhľadajte lekára.
Na zmiernenie bolesti a zápalu môžete skúsiť studený obklad. Antibiotiká sú potrebné, lekár vám ich predpíše po zvážení celkového stavu. Možno budete musieť podstúpiť aj liečebný zákrok.
Chronický zápal okostice môže potrápiť najmä športovcov či vojakov. Aby ste znížili riziko, snažte sa dodržiavať tieto pravidlá:
- Snažte sa dlhodobo nepreťažovať končatiny monotónnymi pohybmi.
- Dbajte na správnu techniku behu či cvičenia.
- Nezabúdajte na strečing.
- Necvičte za prah bolesti.
- Noste vhodnú obuv vhodnej veľkosti, ktorá absorbuje nárazy.
- Vyhnite sa cvičeniu, chôdzi a behu po nerovných či tvrdých povrchoch.
- Nezabúdajte na zahrievaciu rozcvičku.
Ak máte podozrenie na chronický zápal okostice, postihnutú končatinu zdvihnite nad úroveň tela. Použite studený obklad na zmiernenie zápalu a užite protizápalové lieky. Končatinu šetrite, aby nedošlo k únavovej zlomenine, ktorá si vyžaduje dlhšie liečenie.
Zápal okostice v tehotenstve
Akútny zápal okostice v tehotenstve môže mať veľmi nepriaznivé následky. Ak ste tehotná, máte nárok na stomatologickú prehliadku dvakrát ročne a má to svoj dôvod.
Zdravé zuby sú veľmi dôležité, aby zápal zo zubného kazu neohrozoval priebeh tehotenstva a zdravie mamy či dieťatka. Bakteriálna infekcia zasahujúca dieťatko v brušku by mohla mať preň fatálne následky a ohroziť jeho zdravie aj život. Infekcia v tehotenstve môže viesť aj k predčasnému pôrodu.
Zubár vám ošetrí pokazený zub a ak je to potrebné, predpíše antibiotiká. Zvolí také, aby boli bezpečné pre vás aj dieťatko v maternici.
Z bolesti pri ošetrení zubov nemusíte mať ani počas tehotenstva obavy. Aj v tehotenstve je možné dostať injekciu proti bolesti a prežiť tak ošetrenie bezpečne a s lepším komfortom. Ak ste tehotná, nezabudnite na tento fakt zubného lekára upozorniť.
Uvedený text má len informatívny charakter a v nijakom prípade nenahrádza lekárske vyšetrenie či konzultáciu. Zdravotné ťažkosti jednotlivca je nevyhnutné posudzovať v kontexte pridružených ochorení, prebiehajúcej liečby a individuálnych charakteristík jedinca.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/307190.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Sinusitis
https://www.healthline.com/health/periostitis#symptoms
https://www.schill.sk/zapal-okostice-jeho-priznaky
https://www.healthline.com/health/periostitis#causes
https://www.mouthhealthy.org/en/pregnancy/concerns
https://www.info-zdravie.sk/zuby-a-travenie/bolest-v-ustach-hravo-s-nou-zatocia-bylinky/#
Komentáre