Liečba Vyšetrenia

Sladké chrasty vôbec nie sú sladké

Impetigo vulgaris je najčastejším kožným ochorením v detských kolektívoch.

Červené fľaky, pľuzgiere, hnisavé vyrážky a chrasty na tvári, na krku, na hlave, na rukách a v plienkovej oblasti – nielen nepríjemné, ale aj nákazlivé symptómy jedného z najčastejších kožných ochorení v detskom veku. Ochorenie impetigo sa ľudovo označuje aj ako „sladké“, či „medové chrasty“, pretože postihnuté miesta vyzerajú ako potreté medom.

Impetigo je častá povrchová infekcia lokalizovaná v epiderme (v pokožke) a postihuje deti, aj dospelých. V podmienkach detských kolektívov má však výrazne ľahkú možnosť šírenia.

„Ide o veľmi časté ochorenie, ktoré síce nie je závislé na ročných obdobiach, ale najčastejšie sa objavuje v sezóne nádch, zápalov dutín alebo zvýšeného výskytu angín,“ uviedla dermatovenerologička MUDr. Michaela Blaško, PhD.

Medové chrasty (impetigo) sa rýchlo šíria najmä v detských kolektívoch

Názov impetigo pochádza z latinského slova „impetere“, ktoré znamená útok a vyjadruje rýchly vývoj ochorenia a jeho šírenia. Pri nedodržaní zásad prevencie, správneho liečebného postupu a dôkladnej hygieny ním často trpia celé rodiny a celé detské kolektívy.

Dermatovenerologička Michaela Blaško upozorňuje, že ochorenie impetigo môže v detských kolektívoch prerásť až do epidémie. „Ochorenie sa vyskytuje  najmä v oblasti nosového vchodu alebo v oblasti úst a prenáša sa prevažne priamym kontaktom. Deti si v škôlke podávajú a vymieňajú hračky, rukami, ktorými sa predtým dotýkali postihnutých miest, neraz používajú spoločné uteráky. Toto ochorenie je veľmi infekčné a ľahko sa prenesie z jedného dieťaťa na celú triedu.“

Inkubačná doba ochorenia je 1-3 dni.

Pôvodcovia ochorenia

Ochorenie je bakteriálneho pôvodu a jeho pôvodcami sú stafylokoky alebo streptokoky. „Pôvodne sa rozlišovalo impetigo staphylogenes a impetigo streptogenes, dnes je ale najčastejšia infekcia zmiešaná, tzn., že ju spôsobujú aj strepotokoky, aj stafylokoky.“

Podľa odborníčky môže ochorenie vzniknúť rovnako na neporušenej, ako aj na poranenej koži, prípadne na koži oslabenej ekzémom.

Prejavy ochorenia

Ochorenie sa začína vznikom malého začerveňaného fliačika, na ktorom sa tvoria drobné pľuzgieriky naplnené tekutinou. Po ich prasknutí sa dostáva na pokožku mok medovej farby, ktorý po zaschnutí vytvára chrasty.

Postihnuté miesto zväčša nebolí, ale nepríjemne svrbí. Deti si ho strhávajú, čím prispievajú k šíreniu infekcie na iné časti tela. Sprievodným prejavom ochorenia môže byť zvýšená teplota a zväčšené lymfatické uzliny v blízkosti postihnutých častí pokožky.

impetigo

 

Formy impetiga

Ochorenie impetigo má viacero foriem.

Makulovezikulózna forma sa začína tvorbou začerveňaných škvŕn, na ktorých povrchu sú veľmi drobné pľuzgieriky. Ich obsah sa rýchlo zakaľuje, tvoria sa z nich tzv. pustuly, hnisavé vyrážky. Erytematózne ložiská sú pokryté zaschnutým sekrétom vyliatym z hnisavých vyrážok a vytvárajú sa tak medové (medovo-žlté, až medovo-zelené) chrasty pevne lipnúce na tomto začervenanom podklade.

Bulózna forma sa začína vytvorením obrovského pľuzgiera na začerveňanej spodine. Pľuzgier ľahko praská, čím vzniká mokvajúce červené ložisko, ktoré je v periférnej časti olemované šupinami.

Diagnostika a liečba ochorenia

Symptómy ochorenia uľahčujú lekárom jeho diagnostiku, pretože impetigo má typický klinický obraz. Pri diagnostike sú však dôležité aj kultivačné odbery, ktoré potvrdia pôvodcu ochorenia, na základe čoho sa stanovuje cielená liečba.

Choroba má veľmi jasný klinický obraz, no môže sa podobať aj na herpes, pretože aj pri tomto ochorení sa tvoria na zapálenej spodine pľuzgieriky, alebo ju musíme odlíšiť od mykotického ochorenia alebo seboroickej dermatitídy (zápal mazových žliaz). Na potvrdenie diagnózy slúži kultivačné vyšetrenie zo sterov z postihnutého ložiska na koži a pri pátraní po nosičstve aj výtery z nosa a z mandlí.“

Liečba je pomerne efektívna a jednoduchá a je primárne zameraná na zastavenie šírenia infekcie. Závisí od typu ochorenia a jeho rozsahu.

Pri miernejších prípadoch, pri jednom ložisku, stačí aj lokálna liečba v podobe antiseptických roztokov alebo antibiotickej masti, v závažnejších prípadoch (ak je ložísk viac) sa pristupuje k celkovej antibiotickej liečbe. Voľbou sú penicilínové antibiotiká. Pri alergii na penicilín sa používajú makrolidy alebo doxycyklín. Aby bola liečba účinná je dôležité dobrať celú dávku antibiotík,“ zdôrazňuje MUDr. Blaško.

Po odpadnutí chrasty ostáva na pokožke ružová škvrnka, ktorá sa zvyčajne vyhojí bez ďalších problémov.

Pri liečbe je dôležitá hygiena

Pretože toto ochorenie je vysoko nákazlivé je dôležité aj pri domácej liečbe dodržiavať vysoký štandard hygieny, aby sa ochorenie neprenieslo na ostatných, aj dospelých členov rodiny. Výskyt ochorenia býva častý najmä u matiek nakazených detí.

Vlastný uterák, bielizeň, osobitné hygienické potreby, pravidelné umývanie rúk, používanie samostatných príborov, neoblizovanie lyžičky dieťaťa po jedle, alebo nedojedanie zvyškov potravy, neoblizovanie cumľa by mali byť samozrejmosťou nielen pri výskyte tohto ochorenia.

Dieťa môže byť nosičom aj bez príznakov ochorenia

Zdrojom ochorenia nemusí byť len dieťa s priamymi symptómami ochorenia, ale napríklad aj dieťa so streptokokovou angínou alebo nosič baktérií.

Pôvodcom ochorenia sú buď stafylokoky alebo streptokoky. Dieťa býva často ich nositeľom, vyskytujú sa uňho napríklad v nosovej sliznici alebo po angíne v mandliach. V tomto prípade treba pátrať aj po nosičstve, čo sa dá zistiť výterom z nosa alebo z hrdla a pri dokázaní prítomnosti stafylokoka alebo streptokoka treba nasadiť cielenú antibiotickú liečbu. Pri epidémiách impetiga v detských kolektívoch sa musia podrobiť vyšetreniu všetky deti v kolektíve, aj tie, ktoré vyzerajú navonok zdravé, pretože práve oni môžu byť pôvodcom zdravotných problémov ostatných detí, “ uviedla na záver dermatovenerologička MUDr. Michaela Blaško, PhD.

impetigo

Rady pre rodičov ako pomôcť dieťaťu účinne prekonať ochorenie

  • Dodržiavajte dôkladne rady, či už pri lokálnej alebo celkovej liečbe ochorenia.
  • Ošetrujte postihnuté miesta podľa odporúčaní lekára. (Umývanie chrást pomocou mäkkých uterákov namočených v teplej prevarenej vode)
  • Pokúste sa dieťaťu zabrániť strhávať si chrasty.
  • Strihajte dieťaťu nakrátko nechty.
  • Pri ošetrovaní rán používajte jednorazové rukavice.
  • Pomáhajte dieťaťu dôkladne dodržiavať hygienu.
  • Dohliadajte na to, aby dieťa nepoužívalo rovnaké hygienické potreby ako celá rodina.
  • Umývajte, dezinfikujte dieťaťu hračky.
  • Dieťa s ochorením impetigo nenoste do detského kolektívu až do jeho vyliečenia! Nielen kvôli zdraviu ďalších detí v kolektíve, ale aj v záujme predchádzania zdravotným komplikáciám Vášho dieťaťa!

Odporúčania pre rodičov zdravého dieťaťa:

  • Zabráňte kontaktu vášho dieťaťa s takto chorou osobou.
  • V prípade poranenia kože udržiavajte postihnuté miesto čisté a prekryté.
  • Dbajte na to, aby si Vaše dieťa často a dôkladne umývalo ruky.
  • Ak má vaše dieťa soplíky alebo zapálené hrdlo, izolujte ho doma.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Bendová, PhD., praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z posudkového lekárstva a z vnútorného lekárstva, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Komentáre