Prevencia Vyšetrenia

Ako prebieha zápal tenkého čreva a aké môžu byť jeho komplikácie?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Keď vás trápia hnačky, nechutenstvo či strata hmotnosti, možných príčin je veľmi veľa. Ako zistíte, že za vašimi zdravotnými ťažkosťami môže byť zápal tenkého čreva? Čo všetko spôsobuje zápal tenkého čreva a ako sa dá liečiť? Ako dlho vás zápal tenkého čreva potrápi a na čo si dať pozor po jeho prekonaní?

Zápal tenkého čreva – príčiny

Príčinou akútnych zápalov je často infekcia – v prípade, ak zjete jedlo či vypijete vodu, v ktorých sú baktérie spôsobujúce zápal. Inými príčinami môžu byť:

  • celiakia
  • Crohnova choroba
  • potravinové alergie, intolerancie
  • niektoré lieky – napríklad ibuprofén
  • poškodenie ožarovaním pri liečbe rakoviny

Zápal tenkého čreva prejavy a príznaky

Na zápal tenkého čreva pomýšľajte pri nasledovných príznakoch:

  • strata chuti do jedla
  • pokles hmotnosti
  • hnačka
  • bolesti brucha, kŕče v bruchu
  • nezvyčajné zloženie stolice – prítomnosť krvi či hlienov, bolesti pri vyprázdňovaní
  • pocit nevoľnosti až zvracanie
  • zvýšená teplota

Tieto príznaky sú typické pre viaceré choroby tráviacej sústavy. Len na základe príznakov nemožno presne určiť príčinu ťažkostí.

Ak príznaky trvajú krátko, nie sú vážne a zvládate prijímať dostatok tekutín, nemusíte ihneď utekať k lekárovi. Problémom býva najmä ťažký priebeh akútneho zápalu alebo chronické zápaly.

Kedy máte vyhľadať lekára?

V akútnom prípade, ak v krátkom čase stratíte veľa tekutín a minerálov, ste ohrození dehydratáciou. Neváhajte navštíviť pohotovosť alebo volať 155, ak sa u vás objavujú poruchy vedomia, spavosť, nedokážete vstať z postele kvôli slabosti, močíte veľmi málo tmavožltého moču alebo nemočíte vôbec počas 8 a viac hodín, máte slabý a rýchly pulz.

Lekára vyhľadajte aj vtedy, ak zápal tenkého čreva sprevádza vysoká horúčka, krv v stolici alebo hnačka trvá 3 a viac dní.

Pri chronickom zápale pocítite príznaky častejšie a obmedzujú vás pri dlhodobom fungovaní. V takom prípade navštívte svojho všeobecného lekára. Urobí vám potrebné základné vyšetrenia a v prípade potreby vás pošle na odborné vyšetrenie gastroenterológovi.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal tenkého čreva – diagnostika

Lekár vám urobí krvné testy, aby zistil, nakoľko vás chronické hnačky a zápal pripravili o živiny, či máte narušenú rovnováhu minerálov alebo trpíte stratami hemoglobínu.

Zisťuje aj hladiny zápalových parametrov, napríklad CRP, sedimentácie krvi či hodnoty bielych krviniek. Pri podozrení na celiakiu je možné vyšetriť z krvi protilátky proti lepku.

Ak má podozrenie na infekčný zápal tenkého čreva, zoberie vám vzorky stolice a/alebo výter z rekta. Môže vás tiež poslať na sonografiu brucha alebo CT či MRI vyšetrenie, najmä ak sa príznaky opakujú alebo trvajú dlhodobo.

Gastroenterológ vám môže urobiť gastrofibroskopiu, aby videl stav žalúdka a dvanástnika, pretože zápal môže súčasne postihovať aj žalúdok. Ak má podozrenie aj na zápal hrubého čreva, vykoná kolonoskopiu, pri ktorej prezrie aj hrubé črevo.

Na špecializovaných pracoviskách možno podstúpiť aj enteroskopiu, pri ktorej lekár prezerá tenké črevo. Výhodou všetkých týchto vyšetrení je možnosť odobrať vzorku čreva a tak s istotou potvrdiť diagnózu, ak je to možné.

Gastrofibroskopia, enteroskopia či kolonoskopia patria k nepríjemným vyšetreniam. Pomocou ohybnej hadičky lekár prezerá vnútorné steny tráviacej sústavy, čo je často nepríjemné a chvíľami aj bolestivé. Preto niektoré pracoviská ponúkajú možnosť absolvovať vyšetrenie v celkovej anestéze.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Liečba zápalu tenkého čreva

Akútne zápaly, ktoré spôsobila iba nevhodná potravina či kontaminovaná voda, nepotrebujú liečbu, ak prebiehajú mierne. Ustúpia pri dostatočnom príjme tekutín a diéte aj bez špeciálnej liečby.

Ak zle znášate hnačky, siahnite po živočíšnom uhlí, ktoré kúpite v lekárni. Naviaže na seba škodliviny a môže vám od hnačiek uľaviť. Vyhnite sa liekom na zastavenie hnačky. Sú rizikom pri infekčnom zápale, pretože spomaľujú vylučovanie škodlivých baktérií či vírusov z tela.

Dbajte na dostatočný príjem tekutín, aby ste nedospeli k dehydratácii. V lekárni si kúpte rehydratačný roztok, ktorý síce nechutí dobre, doplní však potrebné minerály.

Pri dehydratácii a/alebo neschopnosti prijímať a udržať v sebe tekutiny budete potrebovať infúznu liečbu. Táto situácia býva častá u detí. Ich zloženie tela je citlivé na stratu tekutín.

Ak užívate diuretiká alebo ACE inhibítory (užívajú sa napríklad pri zlyhávaní srdca alebo vysokom krvnom tlaku) a máte hnačky, poraďte sa so svojím lekárom, či a ako máte túto liečbu upraviť, kým hnačky neustúpia.

Ak je príčinou hnačky infekcia, niekedy vám lekár predpíše antibiotiká. Neznamená to, že pri každej črevnej infekcii sú potrebné. Závisí to od druhu baktérie a priebehu a závažnosti príznakov.

Pri celiakii je potrebná celoživotná bezlepková diéta, inak sa zápal bude neustále opakovať a hrozí vám aj zvýšené riziko rakoviny. Pri dodržiavaní diéty príznaky zápalu ustúpia a trávenie sa upraví.

Crohnova choroba má svoju osobitnú liečbu protizápalovými liekmi. Predpisuje ich gastroenterológ.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal tenkého čreva – domáca liečba

Doprajte si oddych bez stresu, ostaňte doma, aby ste neustále mali k dispozícii WC. Hojenie podráždeného čreva môžete podporiť bylinkami. Osvedčenou protizápalovou bylinkou využívanou pri zápaloch tráviacej sústavy je nátržník husí. Pomôcť si môžete aj odvarom z repíka lekárskeho. V lekárni nájdete aj bylinné zmesi využívané pri podráždení tráviacej sústavy.

O bylinkách sa poraďte so svojím lekárom, ktorý vezme do úvahy aj vaše pridružené ochorenia a užívané lieky.

Svoje trávenie zaťažujte opatrne. Spočiatku sa vyhnite dráždivým, koreneným, mastným jedlám, jedlám s vysokým obsahom vlákniny, mlieku a ovociu. Tieto potraviny zaraďte do jedálnička až po ústupe hnačky, keď budete bez ťažkostí tolerovať ľahšie jedlá.

Zápal tenkého čreva – prevencia

  1. Dbajte na hygienu rúk.
  2. Dbajte na hygienu pripravovaných potravín a ich vhodné skladovanie. Rozmrazené potraviny opätovne nezmrazujte.
  3. Nepite vodu z neznámych zdrojov a studní. Ak nemáte inú možnosť, vodu prevarte.
  4. Ak odoberáte mlieko od chovateľov alebo si chováte kravu či kozu, mlieko vždy prevarte.
  5. Pri práci s mäsom buďte veľmi opatrní, používajte na tento účel oddelenú dosku, ktorú nepoužívate na prípravu surovej zeleniny či ovocia.
  6. Dôsledne dodržiavajte diétu, ak trpíte celiakiou, a liečbu, ak trpíte Crohnovou chorobou.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323218#when-to-see-a-doctor

https://medlineplus.gov/ency/article/001149.htm

https://www.healthline.com/health/enteritis#prevention

 

Komentáre