Liečba

Antibiotiká na akné – kedy a pre koho sú vhodné

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Bojujete neustále s nepeknými zapálenými vyrážkami v podobe akné? Odporučil vám lekár antibiotiká na akné a neviete, či ich máte užívať? Aké iné látky okrem antibiotík sa využívajú v liečbe akné? Je možné z akné „vyrásť“, ak už máte po tridsiatke?

Čo je akné?

Akné je pre mnohých synonymom slova „puberta“. V skutočnosti toto nepríjemné kožné ochorenie nepostihuje len adolescentov. Jednu pätinu pacientov tvoria dospelí ľudia. Postihuje častejšie ľudí s mastnejšou pokožkou, ktorí častejšie trpia aj závažnými formami akné.

Existuje dokonca aj novorodenecké akné, spôsobené hormónmi od matky. Vymizne bez liečby, keď sa novorodencovi ustália hormonálne hladiny.

Normálna koža má pod svojím povrchom umiestnené mazové žliazky. Ich úlohou je udržať pokožku jemnú a hladkú pomocou mazu, ktorý vytvárajú. Cez póry, otvory v našej pokožke, sa maz dostáva na povrch kože.

Prvým prejavom akné je upchatá mazová žľaza v pokožke. Je to spôsobené zvýšeným rohovatením kože, zvýšenou tvorbou mazu a vytvorením zátky v mieste, kadiaľ má maz z póru odtekať. Na koži sa to prejaví vznikom čiernej alebo bielej bodky – komedónu. Akné často ostáva len v tomto miernom štádiu.

Kde sa teda berú typické nepekné červené vyrážky, často s bielym hnisavým stredom?

Vo vnútri upchatého póru plného mazu sa veľmi dobre darí baktérii Propionibacterium acnes. Ak sa premnoží, môže dôjsť k zápalu komedónu. Ten je sprevádzaný opuchom, začervenaním, prípadne bolestivosťou a typická červená vyrážka je na svete. Pri ťažších formách akné sa tvoria uzlíky alebo hrčky, ktoré siahajú do hlbších vrstiev kože a bývajú naplnené hnisom.

Nepríjemným kozmetickým pozostatkom zapálených vyrážok môžu byť jazvy. Niektoré zostávajú natrvalo, iné ešte môžu časom vymiznúť. Jazvy sprevádzajú hlavne neliečené, zanedbávané, nevhodne či nedostatočné liečené a ťažšie formy ochorenia.

Akné sa objavuje najčastejšie na tvári, menej často na chrbte, hrudníku, krku, pleciach či ramenách.

akné - druhy

Akné u detí a mladistvých – príčiny a prevencia

Typický vek, kedy akné začína, je 10-13 rokov, ale môže postihovať ľudí aj v skoršom či neskoršom veku. Pri klasickom priebehu potrápi akné pacienta 4-5 rokov. Sú aj prípady, keď človek proti akné bojuje dlhšie.

Na vzniku akné sa podieľa viacero príčin súčasne. Práve preto sa ním nie je možné nakaziť. Baktéria, ktorá sa zúčastňuje na jeho prejavoch, sa nachádza aj na pokožke zdravého človeka.

Akné sa často spája napríklad s vyššou hladinou androgénov. Práve tieto pohlavné hormóny spôsobujú zvýšenú tvorbu mazu a tým aj náchylnosť k vzniku akné. U dievčat a žien môžu byť príznakmi vyšších hladín androgénov aj nepravidelná menštruácia, zvýšené ochlpenie alebo sklon k vypadávaniu vlasov podobného typu, ako vidíme u mužov. Hormóny sú aj vysvetlením, prečo nás akné trápi prevažne v puberte. Preto tiež akné môže zhoršiť antikoncepcia s obsahom progesterónov. U žien a dievčat sa prechodne môže akné zhoršiť v období menštruácie.

Tvorbu akné môže podporovať aj nevhodná kozmetika a určité návyky, napríklad časté chytanie tváre, podopieranie hlavy rukami a podobne. Vyhnite sa premasťujúcim krémom, mastiam, kozmetike obsahujúcej oleje. Takéto prípravky môžu podporovať upchávanie pórov. Zvoľte radšej ľahkú hydratačnú kozmetiku.

Vyrážky môže zhoršovať aj tlak vyvolaný nosením prilby či batohu. Pokožke so sklonom k akné neprospieva ani nadmerné trenie kože či pričastý peeling.

Vyhnite sa nadmernej vrstve mejkapu. Je však ťažké tento krok dodržať, keď práve mejkapom sa dajú vyrážky zakryť. Ak si deň bez mejkapu neviete predstaviť, používajte ho len na nevyhnutne dlhý čas. Následne pleť vyčistite pomocou vhodných prípravkov určených na pleť trpiacou akné.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Odolajte nutkaniu vyrážky vytlačiť. Vytlačením môžete spôsobiť zhoršenie zápalu a jazvenie.

Ak vás akné trápi aj na miestach prekrytých oblečením, vyhnite sa tesným veciam z umelých vláken. Pod podprsenkou, úzkymi goliermi či čelenkami sa môžu vyrážky tvoriť viac. K tomuto javu môže prispievať zvýšené trenie a potenie v týchto miestach. Trenie pokožku dráždi a potenie prispieva k upchávaniu pórov.

Anabolické steroidy, niekedy ilegálne užívané najmä chlapcami a mladými mužmi v snahe o zvýšenie telesného výkonu v posilňovni, môžu tiež vyvolať a zhoršovať prejavy akné. Daň za užívanie takýchto látok však siaha ďaleko za vyrážky na tvári.

Odpozorujte, či vám niektoré zložky vášho jedálnička vyrážky zhoršujú. Ak áno, dajte si pozor, aby ste svoju stravu neobmedzili príliš a neochudobnili sa tak o dôležité živiny, vitamíny a stopové prvky.

Akné sa u vás môže objaviť aj kvôli užívaniu niektorých liekov. Môže ísť o lieky na schizofréniu či epilepsiu. V žiadnom prípade svojvoľne neprestaňte lieky užívať. Liečbu prediskutujte s lekárom, ktorý vám lieky predpísal. Ak to bude možné, môže vám ponúknuť liek s inou účinnou látkou.

Zriedkavou príčinou akné môže byť aj nevhodné pracovné prostredie obsahujúce niektoré škodliviny. Konkrétne ide o halogénované uhľovodíky. Prichádzajú s nimi do styku ľudia pracujúci s postrekmi na rastliny, organickými rozpúšťadlami či hasiacimi látkami. Akné sa môže zhoršiť aj u ľudí zdržujúcich sa v teplom a vlhkom prostredí – napríklad v kuchyniach či jedálňach.

Dobrou správou pre teenagerov je, že z akné pravdepodobne „vyrastú“. V skupine od 15 do 24 rokov je výskyt až 73,6 %, ale vo veku 25 – 34 rokov sa akné vyskytuje iba v 8 %. Vo veku 35 – 44 rokov sú to len 3 %.

Liečba akné

Vyrážky pri akné majú svoj typický vzhľad aj umiestnenie. Stanovenie diagnózy preto nebýva problémom. Niekedy však podobné prejavy vyvolávajú iné baktérie, napríklad Staphylococcus aureus. Keďže nejde o akné, liečba je v takom prípade odlišná. Skúsenému lekárovi však spravidla nerobí problém odlíšiť akné od podobných ochorení.

Ak u seba spozorujete akné, v lekárni sa poraďte s farmaceutom o vhodnom type kozmetiky. Snažte sa vyhýbať stresu, nedostatku spánku, pričastému chytaniu tváre, mastným kozmetickým prípravkom. Dajte si pozor aj na neoverené „babské“ recepty.

Vyhľadajte lekára, ak:

  1. trpíte ťažšou formou akné.
  2. vám nepomáhajú voľnopredajné prípravky na akné. Tie obsahujú napríklad kyselinu salicylovú, mliečnu, benzoylperoxid. Ich účinok sa nedostaví ihneď. Ak sa akné nezlepší ani po 4 týždňoch, navštívte lekára.
  3. sa akné objavilo potom, čo ste začali užívať lieky. Môžu to byť napríklad lieky obsahujúce prednizón či lítium.
  4. máte jazvy po akné.
  5. akné zle vplýva na vaše sebavedomie a celkový vnútorný pocit.

Komplikovanejšie prípady patria do rúk kožného lekára, dermatológa. Viaceré prípravky na akné majú obmedzenie a predpisovať ich môže len tento špecialista.

Cieľom liečby akné je odstránenie vyrážok a zabránenie vzniku jaziev. Ak vás neobťažujú mierne formy akné – komedóny, nie je potrebné ich liečiť. Zapálené vyrážky môžu spôsobiť vznik jazvy, tu je liečba vhodná.

Správne zvolenou liečbou možno akné zmierniť, ale spravidla sa nezbavíte všetkých kožných nedostatkov. S liečbou začnite radšej v začiatkoch ochorenia. Jej úspešnosť je vtedy vyššia.

Akné možno liečiť krémami, gélmi či roztokmi, ktoré sa nanášajú na postihnutú kožu. Ide o lokálnu, topickú liečbu. Prípravok je potrebné nanášať na celú plochu postihnutej kože, nie len na jednotlivé vyrážky.

Ak trpíte ťažšími formami akné, pri nedostatočnom účinku topickej terapie, pri sklone k jazveniu či pri psychickej traumatizácii v dôsledku akné sa môže stať, že budete potrebovať celkovú liečbu tabletkami. Celková liečba sa obyčajne kombinuje s topickou liečbou.

K často využívaným látkam v liečbe akné patria antibiotiká.

akné u dospelých
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Antibiotiká a akné

V liečbe akné sa môžete stretnúť s antibiotikami vo forme topickej aj celkovej liečby. Tieto dve formy antibiotík sa navzájom nekombinujú, aby baktérie nezískali odolnosť na ne. Využívajú sa však kombinácie celkových antibiotík s inými prípravkami, napríklad benzoyl peroxidom. Takéto kombinácie môžu vznik rezistencie, naopak, obmedziť.

Antibiotiká na akné predpisuje špecialista – kožný lekár, dermatológ. Sú vhodné v ťažších štádiách akné, kde sa už rozvinul zápal.

Lokálne antibiotiká obyčajne znižujú množstvo baktérií a potláčajú zápal. Tiež majú menší vplyv na spriechodnenie pórov. Napriek prebiehajúcej liečbe môžu na koži vyrážky zostávať. Antibiotiká totiž neovplyvnia napríklad zvýšené rohovatenie kože. Hoci môžu spôsobiť podráždenie kože, vo všeobecnosti nemajú toľko nežiaducich účinkov ako ostatné prípravky.

Celkové antibiotiká v tabletkách zabíjajú premnožené baktérie a priamo znižujú zápal. Majú však len slabý účinok na spriechodnenie pórov. Preto ak máte len mierne formy akné, je pre vás lepší topický prípravok spriechodňujúci póry. Ak sa však už u vás rozvinul zápal a vyrážok máte viac, je vhodné k antibiotikám v tabletkách pridať aj lokálnu liečbu uvoľňujúcu póry. Antibiotiká znížia zápal a ničia premnožené baktérie, lokálna liečba spriechodní póry.

Čo pomáha okrem antibiotík?

Pomerne často odporúčanou látkou v liečbe akné je benzoyl peroxid. Zabíja baktérie, pomáha spriechodniť upchaté póry a znižuje zápal. Je možné zakúpiť ho v lekárni aj bez lekárskeho predpisu. Nájdete ho v rôznych koncentráciách, od 2,5 % do 10 % účinnej látky v prípravku.

Pri jeho používaní dávajte pozor na vlasy, lôžkoviny či oblečenie – môže spôsobiť ich odfarbenie.

Môže spôsobiť podráždenie kože. Ak to je váš prípad, počkajte, kým sa pokožka upokojí, a skúste ho použiť znovu. Zvoľte však nižšiu koncentráciu alebo skráťte dobu jeho pôsobenia a odstráňte ho z kože skôr. Najlepšie je spočiatku voliť prípravok s najnižšou koncentráciou. Jeho účinok môže byť rovnako dobrý ako v prípade silnejších prípravkov.

Vyberajte si radšej preparáty na vodnej báze, nie na báze alkoholu. Aplikujte raz denne a po pár hodinách odstráňte. Postupne môžete dobu pôsobenia predlžovať, až kým si koža privykne na užívanie dvakrát denne.

Retinoidy – napríklad adapalén, tretinoín, izotretinoín. Znižujú zápal a spriechodňujú póry. Sú na lekársky predpis. Ide o látky odvodené od vitamínu A. Pri ich užívaní buďte tiež opatrní.

Počas užívania týchto prípravkov by ženy nemali byť tehotné alebo otehotnieť. Mohlo by dôjsť k poškodeniu plodu.

Spočiatku sa môžu prejavy akné prechodne zhoršiť. Koža môže byť nadmerne citlivá na slnečné žiarenie. Preto je lepšie nanášať ich na noc a ráno odstrániť. Počas liečby používajte opaľovací krém, ak sa pohybujete na slnku.

Koža počas používania prípravkov s obsahom retinoidov môže sčervenať a zhrubnúť. Tieto prejavy časom zmiznú.

Môže sa objaviť pálenie, podráždenie, suchosť pokožky. Preto je lepšie spočiatku zvoliť slabší prípravok a aplikovať ho menej často, než sa odporúča.

Izotretinoín je veľmi účinný aj v celkovej liečbe. Pre svoje nežiaduce účinky sa však využíva obmedzene a obyčajne až po zlyhaní inej liečby.

Kyselina azelaová spriechodňuje póry podobne ako retinoidy. Znižuje aj zápal, ale menej ako antibiotiká alebo benzoyl peroxid. Dráždi kožu menej často než benzoyl peroxid.

Používajú sa aj rôzne kombinácie účinných látok.

V celkovej liečbe akné sa môžete stretnúť najmä s antibiotikami, menej s izotretinoínom. Taktiež v určitých prípadoch môže lekár zvoliť kombinovanú hormonálnu antikoncepciu. Tá môže ovplyvniť prípady akné spojené s nadmernou tvorbou androgénov.

liečba akné
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Iné možnosti liečby

Kožní lekári vykonávajú napríklad terapiu laserom, modrým svetlom, kryoterapiu tekutým dusíkom. Ich účinnosť je rôzna.

Ak chcete skúsiť prírodnú liečbu pomocou byliniek, musíte toto rozhodnutie vždy konzultovať s lekárom. Nepoužívajte bylinky v kombinácii s liekmi od kožného lekára.

V liečbe akné sa používa šalvia lekárska či pitie čajovníka čínskeho. Lopúch väčší môže pôsobiť proti baktériám a znižovať zápal.

Na potieranie pokožky môžete zvoliť čajovníkový olej, ktorého účinnosť bola dokázaná aj v niekoľkých štúdiách. Jemnejší prípravok predstavuje pleťová voda z ruže galskej.

Načo je udržiavacia liečba? Je možné z akné „vyrásť“?

Je veľmi dôležité v liečbe akné vytrvať. Najčastejším dôvodom nefungujúcej liečby je práve nespolupráca pacienta, ktorý liečbu priskoro vzdá.

Je potrebné, aby ste v liečbe vytrvali najmenej 4-6 týždňov, kým zhodnotíte jej účinok. Ak sa akné nezlepší, je možné terapiu doplniť alebo zmeniť. Aj tie najúpornejšie prípady akné však pri dôslednej liečbe trvajúcej 6 mesiacov ustúpia až v 80 % prípadov.

Aj keď sa akné zbavíte, možno budete v liečbe na odporúčanie lekára pokračovať. Po ukončení terapie sa totiž prejavy akné môžu vrátiť. Táto udržiavacia terapia môže trvať až 4-5 rokov. Na udržiavaciu terapiu sa používajú lokálne prípravky – benzoyl peroxid alebo retinoidy. Tu je možné užívať slabšie prípravky.

Antibiotiká sa v udržiavacej terapii nevyužívajú, aby nedošlo k vzniku rezistencie.

Akné môže v citlivom veku u dospievajúcich – ale nielen u nich – spôsobiť psychické problémy. Narušené sebavedomie, sociálna izolácia a ťažkosti s nadviazaním kontaktov môžu ústiť až do depresie či úzkosti.

Nemá zmysel tvrdiť chorému trpiacemu na akné, že o nič nejde, a bagatelizovať tak jeho problém. Ak sa u vás vyskytnú psychické ťažkosti,  vyhľadajte pomoc. Nielen dermatológa, ktorý bude riešiť kožný problém, ale aj psychológa či psychiatra, ktorý sa bude venovať psychickým ťažkostiam.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://cs.medlicker.com/733-akne-priciny-priznaky-diagnostika-a-lecba

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/features/acne-lifestyle-changes#2

https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/akne

http://www.solen.sk/pdf/9a2e1402408a9e38cb7b4b167c96dc6a.pdf

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/understanding-acne-basics#1

https://patient.info/skin-conditions/acne-leaflet

https://www.verywellhealth.com/antibiotics-used-to-treat-acne-1068717

https://sk.medixa.org/liecba/liecba-akne http://akneliecba.sk/antibiotika-na-akne/

Komentáre