Liečba

Zápal vaječníkov nespôsobuje prechladnutie

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Zápal vaječníkov nespôsobuje sedenie na chladnej zemi, ale infekcia, ktorá sa prenáša pohlavným stykom. Za zápal vaječníkov môžete zaplatiť draho – možno kvôli nemu nikdy nevynosíte vlastné dieťatko.

Vedeli ste, že v skutočnosti ide o zápal viacerých častí panvy a príznaky môžete prehliadnuť?

Ako sa prejavuje zápal vaječníkov?

Príznaky a ich intenzita sa líšia u každej ženy. Kým niektoré si nemusia nič všimnúť, iné môžu pociťovať bolesti v podbrušku, ktoré zvyčajne nie sú jednostranné ako pri ovulácii. Môžu sa objaviť bolesti pri pohlavnom styku alebo sa môže objaviť krvácanie z pošvy, ktoré nesúvisí s menštruáciou. Bolesti vás môžu trápiť aj pri močení. Niektorým ženám môže telesná teplota mierne vystúpiť – do 38 stupňov Celzia. Na zápal vaječníkov môže upozorniť aj neobvyklý výtok – obzvlášť ak je žltý či zelený.

Ak budete trpieť silnými bolesťami brucha, silným krvácaním, nevoľnosťou, zvracaním a vysokými teplotami, ihneď navštívte pohotovosť alebo si zavolajte záchranku.

Čo spôsobuje zápal vaječníkov?

Zápal vaječníkov vyvoláva infekcia, čiže napadnutie baktériami. V skutočnosti ide o zápal vaječníkov, vajcovodov a maternice – teda viacerých súčastí malej panvy. Preto sa v odborných kruhoch používa skôr výraz „hlboký zápal panvy“ alebo „zápalové ochorenie panvy“ (v angličtine PID – pelvic inflammatory disease).

Výraz „zápal vaječníkov” je skôr pozostatkom z minulosti, kým lekári uznali, že zápal v panve prakticky vždy postihuje spolu s vaječníkmi aj vajcovody a maternicu.

Ako so zápalom vaječníkov súvisí varovanie našich mám a babičiek, aby sme nesedeli na chladnej zemi a neprechladli nám vaječníky? Chlad nemôže spôsobiť infekciu, ale môže ju podporiť. Predpokladá sa, že chlad môže oslabiť reakcie imunitného systému v danej oblasti. Baktérie, ktoré sa za normálnych okolností nachádzajú v pošve, môžu tak ľahšie prechádzať do vyšších častí pohlavného systému a spôsobiť tam zápal.

Ako sa však ukazuje, značne rizikové je promiskuitné sexuálne správanie a s ním súvisiaci prenos pohlavných chorôb. Tieto infekcie, najmä kvapavka či infekcia chlamýdiami alebo mykoplazmami či ureaplazmami bývajú pôvodcami zápalu v malej panve.

Ako pri všetkých zápaloch, aj tu platí, že čím menej otáľate s návštevou lekára, tým lepšie. Zápal vaječníkov sa totiž môže podchytiť včasnou liečbou a môžete sa tak bez následkov uzdraviť.

Neliečené prípady však môžu skončiť aj život ohrozujúcim stavom – zápalom pobrušnice či vznikom abscesov v panve. Sú to dutiny naplnené hnisom. Možnými dôsledkami zanedbanej liečby sú neplodnosť, chronické bolesti v podbrušku či mimomaternicové tehotenstvo.

zápal-vaječníkov-príznaky
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Diagnostika zápalu vaječníkov

Praktický a rýchly test na zistenie zápalu vaječníkov neexistuje. Vášho lekára alebo lekárku budú zaujímať príznaky ochorenia, vaša sexuálna aktivita a prípadné rizikové správanie v tejto oblasti.

Taktiež vám vatovou tyčinkou odoberie z pošvy a krčka maternice stery na rozbor. Tento rozbor slúži na zistenie mikróbov, ktoré by mohli zápal spôsobiť. V laboratóriu zistia, ktoré baktérie vás napadli. Podľa toho sa určí druh antibiotika, ktorý budete užívať.

Ak trpíte zápalom vaječníkov, žiaľ, môže byť aj bežné gynekologické vyšetrenie bolestivé a nepríjemné.

Lekár vám ešte môže odobrať krv, požiadať vás o vzorku moču, ktoré tiež poputujú do laboratória. V krvi sa tak môže objaviť napríklad zvýšený počet bielych krviniek, ktorý svedčí pre zápal. Lekár ešte môže vykonať ultrazvuk, obyčajne cez pošvu. Ak sa u vás potvrdí zápalové ochorenie panvy, mali by ste sa dať otestovať aj na HIV a kvapavku. Ale o tom rozhodne už lekár.

Pri závažných príznakoch, ktoré môžu napodobňovať napríklad zápal slepého čreva, sa môžete ocitnúť na operačnom stole a diagnóza sa potvrdí pri operácii.

Ak sú teda príznaky u vás výrazné a naznačujú vážny problém, počítajte s hospitalizáciou. V bežných prípadoch je však možné liečiť zápal vaječníkov ambulantne, najmä ak sa infekcia podchytí včas.

Diagnostika-zápalu-vaječníkov
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako sa lieči zápal vaječníkov?

Nezanedbávajte príznaky a choďte na vyšetrenie k vášmu gynekológovi alebo vašej gynekologičke včas. Predpíše vám antibiotiká, ktoré obyčajne budete užívať 2 týždne. Pri mykoplazmovej infekcii sa dĺžka liečby predlžuje na 3 týždne.

Ak vám antibiotiká nezaberú do troch dní, lekár ich môže vymeniť za iný druh. Pri vážnejších príznakoch môže byť potrebná hospitalizácia a podávanie antibiotík do žily. Váš gynekológ alebo vaša gynekologička vám môžu odporučiť vybratie vnútromaternicového telieska, ktoré tiež môže byť zdrojom infekcie.

Ak ste tehotná alebo si myslíte, že by ste mohli byť tehotná, nezabudnite na to upozorniť svojho lekára. Niektoré antibiotiká sa totiž v tehotenstve nesmú užívať a mohli by uškodiť bábätku. Rovnako však môže bábätku či vám uškodiť neliečená infekcia.

Prečo sa má liečiť aj váš partner, ktorému nič nie je?

Je nevyhnutné, aby sa liečil aj váš sexuálny partner, aby nedošlo k opätovnej infekcii. Do skončenia liečby sa vyhnite pohlavnému styku. Ak liečbu zanedbáte, nedoužívate predpísané množstvo antibiotík alebo sa neprelieči aj váš partner (aj všetci sexuálni partneri za uplynulý polrok), môže sa infekcia vracať a komplikovať.

Komplikáciami môže byť napríklad chronická bolesť panvy. V extrémnom prípade môže viesť až k depresiám. Môže dochádzať k vzniku zrastov vo vajíčkovodoch, kvôli ktorým môže byť pre vás veľkým problémom otehotnieť. Ak sa vajíčkovody stanú nepriechodnými, znamená to prakticky neplodnosť.

Ak aj otehotniete, môže kvôli zrastom vzniknúť mimomaternicové tehotenstvo. Niektoré štúdie naznačujú tiež vyššie množstvo prípadov rakoviny vaječníkov u žien, ktoré prekonali zápal panvy.

zápal-vaječníkov-liečba-aj-partnera
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Domáca liečba zápalu vaječníkov je bezpečná?

Ak budete namiesto antibiotík skúšať rôzne neoverené alternatívne postupy, môžete si privodiť zdravotné komplikácie. Liečbu, ktorú vám odporučil váš lekár alebo vaša lekárka môžete podporiť aj niektorými ďalšími opatreniami.

Snažte sa oblasť panvy, stehien a pohlavných orgánov udržiavať v teple. Dbajte na ľahkú pestrú stravu s dostatkom živín a dobre sa vyspite. Tak podporíte svoj imunitný systém v boji proti infekcii, avšak antibiotickú liečbu tieto opatrenia nenahradia. Ak chcete boj proti zápalu podporiť bylinkami, môžete to vyskúšať, ale konzultujte to so svojím lekárom.

Ktoré bylinky vám pomôžu?

Určitý účinok by mohla mať malina a tymian, alchemilka, prípadne žihľava, ostropestrec mariánsky alebo zemežlč. Pri bylinnej liečbe sa však veľmi ťažko odhaduje účinok, nakoľko aj rovnaký druh byliny nemusí obsahovať rovnaké množstvo účinnej látky. Aj to je jeden z dôvodov, prečo nenahrádzajte antibiotiká len bylinkami.

Ak trpíte chronickými bolesťami, vracajú sa vám zápaly alebo ste v medziobdobí medzi infekciami, bylinky môžu liečbu vášho tela podporiť. Môžete skúsiť pridať do stravy probiotiká na celkovú podporu zdravej mikroflóry.

Prevencia zápalu vaječníkov

Najviac ohrozené ste vtedy, ak ste sexuálne aktívne, a ste vo veku 15 24 rokov. Buďte na pozore hlavne vtedy, keď nemáte stáleho sexuálneho partnera, ak váš partner máva „bokovky” alebo bohatú sexuálnu minulosť a nemáte o jeho pohlavnom zdraví dostatočné informácie. Čiastočne dokáže riziko hlbokého zápalu panvy znížiť používanie kondómu.

Taktiež ste vystavené vyššiemu riziku, keď ste podstúpili otváranie krčka maternice (pri kyretáži, umelom prerušení tehotenstva a podobne). Riziko je aj v prípade, ak máte poškodený krčok maternice od pôrodu. Riziko zápalu vaječníkov zvyšuje aj vnútromaternicové teliesko.

Prevencia je nesmierne dôležitá – zodpovedný prístup k intímnemu životu. Ak k ochoreniu dôjde, je kľúčová včasná diagnostika a dôsledná liečba.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Uvedený text má len informatívny charakter a v nijakom prípade nenahrádza lekárske vyšetrenie či konzultáciu. Zdravotné ťažkosti jednotlivca je nevyhnutné posudzovať v kontexte pridružených ochorení, prebiehajúcej liečby a individuálnych charakteristík jedinca.

Zdroje:

https://www.dedekkorenar.cz/choroby/pohlavni-system/zanet-vajecniku.html

https://sk.medlicker.com/1635-zapalove-ochorenie-panvy

https://www.slovenskypacient.sk/zapal-vajecnikov-antibiotika-volnopredajne-lieky-na-bolest/

https://emedicine.medscape.com/article/256448-overview#a3

Komentáre