Liečba Prevencia

Zápal očí nemusí vždy spôsobiť infekcia

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Červené, opuchnuté, svrbiace či bolestivé oko radšej nepodceňujte. Hoci zápaly oka sú často povrchové a nezávažné, oči sú príliš vzácne na to, aby sme zanedbali starostlivosť o ne. Viete, ktorá časť oka sa zapáli najčastejšie? Aké bývajú príčiny zapáleného oka? Ako sa zachovať, ak zistíme zápal očí u novorodenca?

Ako vyzerá naše oko?

Oko je dômyselnou sústavou zloženou z viacerých častí. Je chránené riasami a mihalnicami pred vniknutím prachu či cudzích teliesok, ktoré by mohli poškodiť jeho povrchové časti. Viacerí nesprávne používame výraz „mihalnica“ namiesto slova „riasa“. Mihalnica je v skutočnosti očným viečkom, kým riasa je chlpok na jeho konci.

V ochrane oka pred infekciami je veľmi dôležitý slzný film na povrchu oka. Na povrchu oka sa nachádza rohovka. Je priehľadná a funguje ako pružné okno s výbornými optickými vlastnosťami. Je zapustená do skléry – bielka. Bielko pokrýva tú časť oka, ktorá má bielu farbu. Vzadu ním prechádzajú nervové vlákna.

V strede oka sa nachádza čierna okrúhla zrenička. Mení svoju veľkosť napríklad podľa intenzity svetla alebo nášho duševného rozpoloženia. Jej veľkosť ovplyvňuje aj užívanie niektorých drog. Okolo zreničky je dúhovka – časť oka, podľa ktorej určujeme farbu očí. Funguje ako clona – mení veľkosť zreničky podľa množstva svetla dopadajúceho na oko.

Elastická šošovka vo vnútri oka umožňuje zaostrovať videné predmety. Prevracia obraz hore nohami a tak ho prenáša na sietnicu.

Sietnica odovzdáva obraz do mozgu. Následnú opravu prevráteného obrazu vykonáva až priamo mozog pri spracovaní obrazu. Priehľadný sklovec vypĺňa priestor medzi šošovkou a sietnicou.

Medzi bielkom a sietnicou je cievnatka, ktorá sa stará o výživu oka a reguláciu jeho teploty. Ciliárne teliesko v oku vytvára komorový mok, zhromaždený v prednej a zadnej očnej komore. Vyživuje hlavne šošovku a rohovku. Ciliárne teliesko obsahuje aj ciliárny sval, ktorý dokáže meniť hrúbku šošovky, a tak môžeme zaostrovať na blízke aj vzdialené predmety.

Viditeľnú časť očného bielka pokrýva spojivka, ktorá prechádza až do vnútorného povrchu mihalníc. Je veľmi citlivou časťou oka a obsahuje veľa nervových vláken.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Čo je zápal očí?

Zápal môže postihovať jednu či viaceré časti oka. Môže byť infekčný alebo neinfekčný. Najčastejšie sa zapáli spojivka, pretože je na povrchu. Prichádza tak najviac do kontaktu s cudzorodými časťami a tiež škodlivými mikroorganizmami.

V prípade bakteriálnej infekcie býva oko červené, pri vírusovej infekcii skôr ružové. Prítomný môže byť opuch a priehľadný alebo hnisavý výtok z oka. Môžete mať pocit cudzieho telesa v oku, svrbenie či pálenie oka, bolesť, zlepenie viečok spolu, citlivosť na svetlo či rozmazané videnie.

Okrem samotného oka sa môže zapáliť aj jeho okolie. Očné viečka môžu napuchnúť a bolieť. Riasy môžu vypadávať, koža môže byť napnutá a červená.

Aké sú príčiny zápalu očí?

Oko má na svojom povrchu vlastné baktérie, ktoré ho v slznom filme chránia pred cudzorodými škodlivými mikroorganizmami. Ak je ich rovnováha narušená a je prítomný škodlivý mikroorganizmus, môže dôjsť k infekcii.

Infekčné zápaly vždy spôsobujú baktérie, vírusy, huby či parazity. Môžeme sa tak nakaziť napríklad kontaminovaným uterákom či priamym kontaktom s nakazeným.

Kontaktné šošovky môžu byť zdrojom infekcie, pokiaľ nedodržiavame odporúčania dané výrobcom a podceňujeme hygienu pri ich zavádzaní či vyberaní. Rizikové je aj ich používanie na kúpaliskách, v bazénoch, na plavárňach.

Veľmi nepriaznivo na oko vplýva nedostatočný slzný film. Pri práci s počítačom či sústredenom pozeraní zabúdame žmurkať a často dochádza k vysúšaniu slzného filmu a oslabeniu obranyschopnosti oka. Podobne môže účinkovať prievan.

Neinfekčné zápaly môže spôsobiť prach, piesok, rôzne alergény, dym či chemikálie. Neinfekčným zápalom spojiviek môžete trpieť aj pri alergiách.

Zápal očí sprevádza aj niektoré autoimunitné ochorenia – napríklad Crohnovu alebo Bechterevovu chorobu. Postihnutá býva dúhovka alebo ciliárne teliesko v oku.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal očí u detí

U malých detí nemusí byť začervenanie oka pri zápale prítomné či výrazné, výraznejší je skôr výtok z oka. Vírusový zápal oka sa prejaví zvýšenou slzivosťou a priehľadným bezfarebným či nažltlým výtokom, oko môže byť ružové.

Pre vírusový zápal očí je typický aj rýchly nástup, pocit piesku v očiach, opuch viečok a zväčšenie lymfatických uzlín pred ušami a pod sánkou. Vírusový zápal očí sa nelieči antibiotickými kvapkami a odíde rovnako, ako prišiel. V ťažších prípadoch lekár predpíše antivirotiká.

Ak má však dieťa zakalený žltý, žltozelený či hustý biely výtok z oka, po zobudení má očné viečka zlepené, pravdepodobne ide o bakteriálnu infekciu spojiviek. Môžete mu pomôcť antibiotikami, ktoré vám pediater predpíše vo forme kvapiek či masti.

Niekedy sa tieto dve formy kombinujú. Pri vážnejších prípadoch môžu byť potrebné aj celkové antibiotiká.

Zápaly očí si deti veľmi ľahko odovzdávajú. Preto dbajte na vhodné hygienické opatrenia. Každé dieťa má mať vlastný uterák. Vyhnite sa hrám, pri ktorých si deti navzájom podávajú či vymieňajú hračky. Ak je to možné, snažte sa zabrániť tesnému kontaktu detí – dotyku.

Dieťatko s infekciou očí nepatrí do kolektívu.

Môže sa stať, že dieťa má výtok z oka, ktorý nereaguje na liečbu antibiotikami. Uistite sa, že kvapky či masť podávate správne. Ak áno,treba myslieť aj na cudzie teleso v oku – napríklad piesok, najčastejšie pod horným viečkom.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal očí u novorodencov

Zápal oka môžu dostať počas pôrodu, keď prechádzajú pôrodným kanálom. Veľmi nebezpečný je chlamýdiový zápal oka alebo zápal
spôsobený kvapavkou. Takéto zápaly očí u novorodenca mávajú ťažký priebeh a môžu viesť až k slepote. Preto sa všetkým novorodencom po pôrode kvapká do očiek roztok zabraňujúci infekcii.

Z pôrodnice si môže drobček odniesť aj bežný zápal spojiviek, aký postihuje aj staršie deti. Môže ho získať pri nedostatočnej hygiene alebo tiež pri prechode pôrodným kanálom.

Očká môžu byť podráždené aj v dôsledku kvapiek kvapnutých po pôrode. Takéto podráždenie ustúpi do 36 hodín od pôrodu.

Ak u novorodenca spozorujete akékoľvek zmeny na očkách, poraďte sa s lekárom. Zápaly očí netreba podceňovať, nakoľko novorodenec ešte nemá dostatočne vyvinutý imunitný systém.

U novorodencov aj detičiek do jedného roka sa môže vyskytovať vodnatý výtok a uslzené očká pri nepriechodnosti slzného kanálika. Vytvárané slzy neodtekajú slzným kanálikom v dolnom viečku, ale môžu sa držať v oku alebo stekať po tváričke.

Ide o stav, ktorý sa v 90 % upraví do jedného roka aj bez akéhokoľvek zásahu. Ak nie, môže lekár vykonať sondovanie slzného kanálika. Pri tejto dramaticky vyzerajúcej procedúre spriechodní upchatý slzný kanálik.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal očí – jačmeň

Ak vás trápi bolesť a tlak v oblasti očného viečka, môžete trpieť infekciou žliazky vo viečku. Takejto infekcii sa hovorí hordeolum, ľudovo jačmeň.

Ak sa nachádza na vnútornej strane viečka, môže sa viditeľne prejaviť len opuchom a sčervenaním očného viečka. Vidno ho v prípade, ak sa zapáli žliazka na vonkajšej strane viečka. Vyzerá ako hnisavé zrniečko na viečku. Okolo je koža červená, opuchnutá a zapálená. Prítomný býva pocit cudzieho telesa v oku a oko môže svrbieť či bolieť.

Rozhodne sa nepokúšajte vytláčať hnis z jačmeňa. Ide o bakteriálnu infekciu. Hnis by mohol spôsobiť rozšírenie infekcie.

Lekár vám predpíše antibiotické či antiseptické kvapky či masti určené na použitie do očí. Jačmeň zmizne po niekoľkých dňoch. Ak trpíte cukrovkou či oslabením imunitného systému, môžete touto infekciou trpieť častejšie. Spomínané ochorenia totiž môžu narušiť správnu
funkciu žliazok vo viečku.

V prevencii dodržujte hygienické opatrenia. Nedotýkajte sa očí zbytočne a neumytými rukami.

Hnisavý zápal oka

Hnisavý zápal očí spôsobujú baktérie. Najčastejším vinníkom je H. influenzae alebo S. pneumoniae. Na treťom mieste stojí S. aureus, čiže zlatý stafylokok.

Hnisavý zápal sa prejaví sčervenaním oka, bolestivosťou, pocitom cudzieho telesa v oku a hnisavým výtokom v kútikoch oka. Po zobudení bývajú očné viečka zlepené.

Ak sa takáto infekcia objaví, môže ustúpiť aj bez liečby. Pre skrátenie jej priebehu a aby sme zabránili komplikáciám, ju liečime antibiotickými kvapkami či masťami. Ak je zápal hlbšie v oku, môžu byť potrebné aj celkové antibiotiká.

Hnisavý zápal oka spôsobený stafylokokom vás môže potrápiť intenzívnejšie, ak je stafylokok odolný voči bežným antibiotikám. Takýto stafylokok sa častejšie vyskytuje v nemocniciach a liečebniach. Zápal očí však môže spôsobiť aj „normálny“ zlatý stafylokok, ktorý sa bežne
vyskytuje na koži a môžete byť jeho nositeľom.

Stafylokok spôsobuje aj zápaly očných viečok – blefaritídu. V takom prípade sú očné viečka červené, opuchnuté, svrbia alebo pália a na viečkach bývajú šupinky.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Chronický zápal spojiviek

Ak zápalom spojiviek trpíte 4 a viac týždňov, ide o chronický zápal. Z baktérií ho najčastejšie spôsobujú stafylokoky. Popri chronickom zápale spojiviek môžete trpieť aj zápalom viečok.

Príznakmi sú začervenanie spojivky, pocit pálenia, cudzieho telesa v oku, vypadávanie rias či karpiny po zobudení. Celkové príznaky, ako napríklad teplota, nie sú obvyklé.

Iným druhom chronického zápalu spojiviek je meibomitída – chronický zápal meibomských žliazok na okraji viečka v blízkosti rias. Môže spôsobiť aj syndróm suchého oka. Meibomitída spolu so zápalom viečok býva prítomná spolu s akné.

Chronický zápal spojiviek môžu spôsobovať aj prach, dym, chlór prítomný v bazénoch. Preto je potrebné zistiť príčinu, aby bolo možné nasadiť účinnú liečbu. Tou môžu byť antibiotiká,  umelé slzy, antiseptické prípravky a podobne.

Zápal kože okolo očí

Ak vás trápi začervenaná, svrbiaca, prípadne šúpajúca sa pokožka okolo očí, zrejme trpíte zápalom kože – dermatitídou. Jej príčinou môže byť ekzém, psoriáza či seboroická dermatitída očných viečok.

Môže ísť tiež o kontaktnú dermatitídu – objavuje sa po kontakte pokožky so spúšťačom zápalu. Bývajú ním niektoré druhy mejkapu, opaľovacích mliek, parfémov, plaveckých okuliarov, očných kvapiek, umelých mihalníc či alergénov prítomných v ovzduší.

Zdrojom podráždenia môže byť aj roztok na kontaktné šošovky.

Odsledujte, ktoré faktory u vás spúšťajú spomínané ťažkosti. Podráždenú pokožku zvlhčujte kozmetikou s minimálnym množstvom parfémov, konzervantov a dráždivých látok. Mierna dermatitída môže ustúpiť už pri takejto liečbe. Ak nie, kožný lekár vám môže predpísať
špeciálne masti či krémy s obsahom kortikosteroidov alebo inhibítorov kalcineurínu.

Ak trpíte zápalom kože okolo očí, vyhnite sa žmoleniu či škrabaniu postihnutej kože. Mohli by ste si tak zaniesť do citlivej kože infekciu.

Skúste na kožu prikladať teplé alebo studené obklady. Dajte si pozor na kozmetiku, ktorú na okolie očí používate, a obmedzte ju na minimum.

Nezabúdajte na pravidelné zvlhčovanie pokožky vhodným prípravkom bez obsahu parabénov, lanolínu, petroleja či dráždivých látok.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Prevencia a liečba zápalu očí

Zápal oka, spôsobený baktériami, sa lieči pomocou antibiotík. Môžu byť vo forme masti alebo kvapiek. Ak je zápal vážnejší a/alebo postihuje hlbšie časti oka, môže vám lekár predpísať aj antibiotiká vo forme tabletiek.

Na nehnisavé zápaly spojiviek sa používajú antiseptické očné kvapky. Vírusové zápaly oka vážnejšieho charakteru sa liečia antivirotikami. Všetky tieto prípravky sa naučte správne aplikovať, aby bola liečba úspešná.

Zápaly spojiviek spôsobené chemikáliami, prachom či faktormi prostredia, je niekedy možné zmierniť pomocou umelých sĺz či výplachov očnou vodou. Ak sa nachádzate v nevhodnom pracovnom prostredí, chráňte oči pomocou pracovných okuliarov.

Vyhýbajte sa prievanu. Chráňte oči aj pred slnkom pomocou vhodných slnečných okuliarov.

Ak trpíte zápalom očí, očných viečok alebo okolia očí, nepoužívajte mejkap, očné tiene, maskaru ani umelé riasy. Očí sa nedotýkajte a nešúchajte si ich. Ak idete aplikovať kvapky či masti, vždy si predtým dôkladne umyte ruky.

Nositelia kontaktných šošoviek musia pri najmenšom náznaku zápalu prestať šošovky nosiť až do vyliečenia. Ak sa zápal objaví, šošovky prineste svojmu lekárovi kvôli zisteniu baktérií prítomných na šošovkách.

Pri zavádzaní a vyberaní šošoviek dodržiavajte zásady hygieny – majte vždy čisté ruky, šošovky používajte len na čas, na aký sú určené, a pri ich odkladaní ich vkladajte vždy do čistej nádoby a roztoku. Roztok vymieňajte každý deň a šošovky si pred spaním vždy odložte. So šošovkami neplávajte, nekúpte sa a nevystavujte ich kontaktu s vodou.

Harmanček a iné bylinky na zápal očí

Zapálené oči postihnuté infekciou môžeme ošetrovať aj pomocou výplachov či obkladov z byliniek. Akúkoľvek domácu liečbu však konzultujte s lekárom. Poraďte sa s ním aj o vhodnom čase takýchto liečebných procedúr, aby ste roztokmi nevypláchli aplikované
antibiotické kvapky či masti.

Zaujímavou bylinkou je z tohto pohľadu očianka Rostkovova, ktorá pre obsah trieslovín a aukubínu môže pomôcť pri niektorých druhoch zápalov spojiviek, viečok či jačmeňa. Pomôcť môže aj odvar z nechtíka lekárskeho či arniky. Klasickými protizápalovými bylinkami sú aj
harmanček či repík.

Prvá pomoc pri zápale očí

Ak sa u vás objavia príznaky zápalu oka, skúste si oko vypláchnuť očnou alebo borovou vodou, ktorú kúpite v lekárni. Aby ste uľavili bolesti a zmiernili zápal, skúste si na oči priložiť studené obklady.

Snažte sa oči si nešúchať, nežmoliť. Ak sa chystáte na slnko, použite slnečné okuliare. Očí sa dotýkajte len čistými rukami. Ak nosíte kontaktné šošovky, vyberte ich. Vyhýbajte sa prievanu.

Ak je zápal mierny a postihuje len spojivku, niekedy postačia tieto opatrenia. Ak sa príznaky zhoršujú alebo neustupujú ani po 1-2 dňoch, ak zapálené oči sprevádzajú celkové príznaky (napr. horúčka, slabosť, malátnosť či triaška), vyhľadajte lekára.

Uvedený text má len informatívny charakter a v nijakom prípade nenahrádza lekárske vyšetrenie či konzultáciu. Zdravotné ťažkosti jednotlivca je nevyhnutné posudzovať v kontexte pridružených ochorení, prebiehajúcej liečby a individuálnych charakteristík jedinca.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:
https://www.zeiss.sk/vision-care/better-vision/ako-funguje-zrak/ludske-oko.html#2
https://www.hopkinsmedicine.org/wilmer/conditions/chronic_conjunctivitis.html
https://www.healthline.com/health/staphylococcal-blepharitis
https://www.hopkinsmedicine.org/wilmer/conditions/chronic_conjunctivitis.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321004.php
https://www.med.umich.edu/1libr/Pediatrics/PinkEyeNewborns.pdf

Komentáre