Liečba

Zápal ďasien je dôsledkom nedostatočnej hygieny

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Zápal ďasien môže byť aj príznakom ochorení, ktoré so zubami zdanlivo vôbec nesúvisia. Viete, ako sa chrániť pred zápalom ďasien? Viete, čo ho spôsobuje a ako ho liečiť?

Čo spôsobuje zápal ďasien?

Zápal ďasien úzko súvisí s nedostatočným či nesprávnym čistením zubov a horšou ústnou hygienou. V ústach sa premnožia baktérie a vytvorí sa zubný povlak či zubný kameň. Zápal ďasien teda spôsobujú baktérie.

Zapálené ďasno sa prejaví sčervenaním, opuchom, bolesťou a zvýšenou teplotou v mieste zápalu. Opuch spôsobí odstup ďasna od zuba.

Pri prechode do chronickej formy ďasno ustupuje a odhaľuje sa spodná časť zubu– jeho krčok. Vzniká parodontitída. Prechod do tejto formy si všimnete podľa citlivých zubov, krvácania ďasien a zápachu z úst. Rozdiel oproti zápalu ďasien je ten, že pri parodontitíde sú zapálené nielen ďasná, ale už aj okolie zuba.

Parodontitída sa môže prejaviť aj vo forme hnisavého vačku na ďasne. Hnisavý vačok sa zvykne objavovať a ustupovať, keď z neho vytečie hnis. Ak ho spozorujete, navštívte svojho zubára alebo svoju zubárku.

Parodontitída je často nesprávne nazývaná parodontóza. Popritom parodontitída vzniká uvedenou postupnosťou a zúčastňujú sa jej baktérie, kým parodontóza je spôsobená narušeným závesným aparátom zuba a baktérie s ňou nesúvisia.

Zápal ďasien spolu s parodontitídou sú najčastejšími príčinami straty trvalých. Správnou dentálnou hygienou a pravidelnými preventívnymi prehliadkami u zubára môžete zabrániť zápalu ďasien a rozvoju parodontitídy.

 

zápal ďasien- príznaky
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Prvá pomoc pri zápale ďasien

Celkom v začiatkoch zápalu ďasien môžu pomôcť aj bylinky. Ak však vidíte, že váš stav sa po 1–2 dňoch nezlepšuje, navštívte svojho zubára.  Domáca liečba má slúžiť len ako doplnok k liečbe odporúčanej zubárom. Informujte ho však o užívaní byliniek či voľnopredajných liekov.

Na úľavu od bolesti a zápalu môžete skúsiť výplachy úst slanou vodou. Domáci recept znie: do pohára vlažnej vody pridajte pol malej lyžičky soli. Vyplachujte po dobu 30 sekúnd a vypľujte.

Na výplach ústnej dutiny sú vhodné aj bylinky, napríklad šalvia. Môžete použiť odvar z nej.

Domáca liečba môže zahŕňať aj výplach čajovníkovým olejom. Kvapnite tri kvapky čajovníkového (tea tree) oleja do šálky teplej vody. Vyplachujte dva až trikrát denne. Poprípade si kvapku čajovníkového oleja môžete kvapnúť do zubnej pasty pri čistení zubov. Dajte však pozor na prípadné alergické či iné nežiadúce reakcie.

Pomôcť vám môže aj klinček. Rozdrvte niekoľko klinčekov, namočte do nich guľôčku z gázy a potierajte postihnuté ďasná. V lekárni môžete nájsť rôzne prípravky na dezinfekciu ústnej dutiny s protizápalovými zložkami.

Nezabudnite, že zápal ďasien môžete mať práve z nedostatočnej ústnej hygieny.

zápal ďasien - prevencia
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal ďasien liečia zubár a dentálna hygienička

Zubný lekár skontroluje stav vášho chrupu. Taktiež vám odporučí liečbu. Môže vám odporučiť alebo rovno vykonať dentálnu hygienu.

Ide pri nej o čistenie mechanickými nástrojmi a ultrazvukom, čím sa odstránia nánosy zubného kameňa. Toto ošetrenie môže byť niekedy nepríjemné a rôzne bolestivé.

Preto je lepšie dentálnu hygienu absolvovať pravidelne, skôr, ako sa zápal objaví. Ak už je zápal prítomný, nenechajte sa odradiť – prípadná bolesť netrvá dlho, dá sa vydržať a je potrebné tento krok urobiť, inak by sa nám nepodarilo odstrániť príčinu zápalu.

Dentálna hygienička vám ešte vyčistí zuby zubnou niťou a medzizubnými kefkami. Ak absolvujete aj ďalšie kroky dentálnej hygieny, môžete sa zbaviť pigmentov a nežiaduceho sfarbenia na zuboch pieskovaním či nechať si zuby vyleštiť. Tieto kroky však majú skôr estetický charakter, pre zápal ďasien je dôležité odstránenie kameňa a povlakov. Nebolia a nie sú nepríjemné.

Po správnom ošetrení zápal ustupuje do niekoľkých dní. V pokročilejších prípadoch môžu všetky príznaky ustupovať aj 14 dní či viac.

Zápal ďasna pri zube vždy vnímajte ako predzvesť parodontitídy, ktorá sa spája s rizikami nielen kvôli možnej strate zubov, ale aj pre riziko rakoviny, ktoré naznačujú niektoré štúdie. Ide napríklad o rakovinu hrubého čreva či pankreasu.

zápal ďasien- ústna hygiena
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Prevencia zápalu ďasien: správna ústna hygiena pri zápale ďasien

V prevencii zápalu ďasien je kľúčové udržiavať zuby čisté – bez povlakov a zubného kameňa. Preto je veľmi dôležité dôkladné a správne čistenie zubov nielen pomocou zubnej kefky, ale aj čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou či medzizubnou kefkou.

Starostlivosť o zuby sa opiera o pravidelné preventívne prehliadky u zubára, ktoré vám aj poisťovňa raz ročne preplatí, deťom dvakrát. Dentálnu hygienu absolvujte tiež pravidelne, raz až dvakrát ročne.

Určite sa vyhnite fajčeniu či žuvaniu tabaku. Ďasnám neprospieva ani sucho v ústach, dbajte preto na dôslednú hydratáciu a dostatok nesladených tekutín. Voľte pestrú, vyváženú stravu s dostatkom vitamínov a správnym pomerom živín. Nezabúdajte na dostatok zeleniny a vyhnite sa sladkostiam.

Zápal ďasien a parodontitídu môže podporovať aj diabetes, čiže cukrovka.

Zápal ďasien môžu spôsobovať aj niektoré lieky či hormonálne zmeny. Lieky, ktoré máte predpísané na vaše ochorenia, užívajte, ako vám ich predpísal lekár. Ak zápal ďasien spôsobuje napríklad hormonálna antikoncepcia, pouvažujte o alternatívach. Ak máte obavy alebo pochybnosti, konzultujte so svojím lekárom.

Na stav chrupu vplýva aj genetická výbava. Nepoužívajte však tento fakt ako výhovorku – urobte pre svoje zuby a ďasná maximum. Naučte sa, ako ich dôkladne a správne čistiť. Nezabudnite ani na jazyk.

 

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Uvedený text má len informatívny charakter a v nijakom prípade nenahrádza lekárske vyšetrenie či konzultáciu. Zdravotné ťažkosti jednotlivca je nevyhnutné posudzovať v kontexte pridružených ochorení, prebiehajúcej liečby a individuálnych charakteristík jedinca.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320634.php

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/gingivitis-home-remedy#see-your-doctor

https://www.healthline.com/health/gingivitis#symptoms

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gingivitis/symptoms-causes/syc-20354453

 

Komentáre