Liečba Prevencia

Zápal bedrového kĺbu trápi aj deti

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Ako súvisí prechladnutie so zápalom bedrového kĺbu?

Viete, že zápalom bedrového kĺbu môžu trpieť aj deti?

Počuli ste, že príčiny zápalu môžu byť rôzne?

Postihuje zápal bedrového kĺbu všetky vekové skupiny?

Čo je zápal bedrového kĺbu?

Zápal bedrového kĺbu môže mať veľmi pestrú škálu príčin. Zdrojom zápalu môžu byť v niektorých prípadoch baktérie. V iných skupinách pacientov je príčinou chybné fungovanie imunitného systému pri rôznych autoimunitných ochoreniach. Alebo sa zápal rozvinie ako obranný mechanizmus pri opotrebení kĺbu.

V každom prípade je zápal zdrojom bolesti. Pri zápale dochádza k zdureniu výstelky kĺbu – synovitíde. Zapálená výstelka vytvára tekutinu, ktorá sa môže hromadiť v kĺbe, a vzniká opuch.

Dochádza k dráždeniu nervových zakončení a chorý pociťuje bolesť. Kĺb býva stuhnutý, obmedzený v pohybe. Môže byť opuchnutý a koža nad ním začervenaná.

Pri infekciách býva prítomná aj horúčka a celkové príznaky – únava a pod.  Ak je zápal akútny, vzniká v priebehu niekoľkých hodín. Chronické zápaly sa vyvíjajú týždne až mesiace.

Prechladnutie a kĺby

Zrejme ste už v živote aspoň raz dostali varovanie od mamy či starej mamy, aby ste „neprechladli na kĺby”. Ako je to teda s prechladnutím a bolesťou kĺbov? Existuje niečo ako prechladnutý bedrový kĺb?

Prechladnutie, ako ho poznáme, spôsobujú vírusy. A pri viróze nezriedka okrem nádchy, kašľa či teploty, bolia aj kĺby. Takáto bolesť býva prechodná a odíde spolu s prechladnutím. Spôsobuje ju prechodný zápal tkaniva, ktoré tvorí obal kĺbu.

V niektorých prípadoch môže dôjsť k reaktívnemu zápalu bedrového kĺbu aj iných kĺbov až po prekonanej viróze.  V takom prípade môžu byť prítomné aj zápal očných spojoviek, močovej rúry a zmeny na koži. Ak sa tieto príznaky vyskytujú spolu, ide o Reiterov syndróm. Objavuje sa po niektorých infekciách čreva alebo močových ciest.

bolesť bedrového kĺbu-chrbtica
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Bolesť bedrového kĺbu

Bolesť bedrového kĺbu je jeden z častých dôvodov návštevy lekára. Aby mohol určiť príčinu bolestí, musí vyšetriť aj okolité kĺby.

V ortopédii často platí, že zdroj bolesti treba hľadať „o etáž vyššie”. Ak bolí koleno, treba zisťovať stav bedrového kĺbu, ak bolí bedrový kĺb, treba dôkladne skontrolovať chrbticu.

Vo všeobecnosti platí, že ak bolesť pociťujete v oblasti za bedrovým kĺbom, jej pôvod je skôr v chrbtici. Ak je pôvod bolesti v samotnom bedrovom kĺbe, typická je bolesť v záhyboch slabín a stehien.

Na vonkajšej bočnej strane bedier sa môže bolesťou prejavovať burzitída, zápal šliach sedacích svalov či stuhnuté svaly v oblasti zadku a stehna, ktoré ťahajú stehennú kosť.

Bolesť bedrového kĺbu môže pochádzať z chrbtice. Je to napríklad v prípade, ak vyklenutá medzistavcová platnička dráždi nervy a tieto spôsobujú bolesti aj v oblasti bedrového kĺbu. Taktiež degenerované stavce v chrbtici a ich trenie môžu spôsobovať prenesenú bolesť okolo bedrového kĺbu.

Bolesť v okolí bedrového kĺbu môžete tiež cítiť, ak je zdroj ťažkostí v sakroiliakálnom spojení v panve. Ide o spojenie dvoch panvových kostí – krížovej a bedrovej.

Možno pociťujete bolesť bedrového kĺbu pri ležaní. Ak vás bolesti prepadnú najmä v noci, príčinou môže byť nevhodný matrac či poloha v spánku. V takom prípade vám odporúčame zaobstarať si nový matrac. Taktiež sa u vás môže hlásiť artróza bedrového kĺbu.

Príčinou bolestí nielen pri ležaní môže byť aj entezopatia v oblasti veľkého trochanteru. V preklade ide o zápal úponu svalu. Keďže úpon je v blízkosti bedrového kĺbu, bolesť pripomína bolesti bedrového kĺbu. Nielen v noci sa tiež môže hlásiť burzitídazápal tekutinou naplnených vačkov, ktoré zmierňujú trenie medzi kosťou a svalom, šľachou či kožou. Bolesť v tom prípade pociťujete z vonkajšej strany bedra.

Pri sedení je najčastejším zdrojom bolesti bedrového kĺbu koxartróza. Vzniká degeneráciou kĺbnej chrupavky, najmä u starších ľudí. Následné trenie a poškodenie chrupavky spôsobuje zápal, ktorý sa prejavuje bolesťou a stuhnutosťou kĺbu.

Ak sa objavuje bolesť v oblasti bedrového kĺbu a tŕpnutie nohy, príčinou môže byť utlačený sedací nerv.

Náhle vzniknutá ostrá silná bolesť v bedrovom kĺbe môže byť varovným príznakom vážneho problému – avaskulárnej nekrózy – odumretia kostných buniek kvôli prerušenému prívodu krvi do kĺbu. Taktiež môže znamenať zlomeninu krčka stehennej kosti. Oba stavy si vyžadujú lekársky zásah.

Zápal u detí
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Príčiny zápalu bedrového kĺbu

Príčiny  samotného zápalu kĺbu sa odlišujú podľa ochorenia, ktoré zápal vyvolalo. Pri koxartróze je príčinou zápalu opotrebenie kĺbu. Jeho poškodenie sa snaží organizmus „zreparovať”. Súčasťou tohto procesu je zápal.

Pri infekčných, septických zápaloch kĺbov je príčinou infekcia kĺbu baktériami. Do kĺbu sa dostávajú krvou alebo zvonka – pri úrazoch, rôznych punkciách, injekciách do kĺbu a podobne. Na infekciu musíme myslieť najmä u detí s bolesťou bedrového kĺbu a horúčkou.

Taktiež ohrozuje ľudí po operácii kĺbov alebo ľudí s oslabeným imunitným systémom.  Typický je rýchly rozvoj po punkcii či operácii, keď sa rozvinú vysoké teploty, únava, slabosť.

Kĺb je výrazne opuchnutý, bolestivý, začervenaný a teplejší. Pre bolesť býva obmedzený pohyb. Je veľmi dôležité včas tento stav diagnostikovať, aby nedošlo k zničeniu kĺbu alebo otrave krvi. Liečba antibiotikami do žily je nevyhnutná. Niekedy je potrebný aj chirurgický zákrok.

Pri  neliečenej lymskej borelióze tiež môže dôjsť k zápalom kĺbov, najmä veľkých. Prejavuje sa prechodným opuchom jedného alebo viacerých kĺbov, ktorý následne zmizne a objaví sa na inom kĺbe. Po niekoľkých týždňoch či mesiacoch ustupuje aj bez liečby. Zriedkavejšie môže prejsť do chronického zápalu.

Zápal bedrového kĺbu dokážu spôsobiť aj vírusy. Takýto zápal býva prechodný a nespôsobuje deštrukciu kĺbu. Spôsobuje ho napríklad rubeola, infekčná mononukleóza alebo vírus hepatitídy B.

Pri reumatoidnej artritíde je príčinou zápalu tvorba protilátok, ktoré napádajú súčasti kĺbu. Imunitný systém nefunguje správne a ničí zdravé tkanivá.  Podobne dochádza k tvorbe protilátok aj pri iných autoimunitných ochoreniach  – napríklad Bechterevovej chorobe, psoriáze či zápalových ochoreniach čriev.

Taktiež reaktívna artritída, ktorá vzniká po infekciách, má podobný mechanizmus vzniku. Najčastejšie sa reaktívna artritída objaví po infekcii salmonelami, chlamýdiami, mykoplazmami či ureaplazmami.

Odpoveď imunitného systému býva tiež príčinou reumatickej horúčky po streptokokovej infekcii. Prejavom okrem zápalu kĺbov môže byť aj zápal srdca či niektorých častí mozgu. Ak je streptokoková infekcia dostatočne a včas liečená antibiotikami, táto komplikácia sa neobjaví.

Inou príčinou je  porucha metabolizmu, napríklad pri dne. V kĺboch či šľachách sa hromadí kyselina močová vo forme kryštálikov. Organizmus sa proti nim bráni vznikom zápalu. Najčastejšie však v tomto prípade býva postihnutý kĺb palca na nohe.

bolesť bedrového kĺbu u detí
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal bedrového kĺbu u detí a v mladom veku

U detí s príznakmi zápalu bedrového kĺbu musíme myslieť na možnú infekciu v kĺbe – septickú artritídu. V takom prípade sú prítomné aj vysoké horúčky a celkové príznaky ako únava, spavosť, triaška, slabosť.

Kĺb je bolestivý, opuchnutý, môže byť začervenaný a teplý a jeho pohyblivosť je obmedzená. Ide o veľmi nebezpečný stav a vyžaduje si okamžitú liečbu antibiotikami.

Bolesť a krívanie u detí môže spôsobiť aj mierne ochorenie s názvom prechodná synovitída. Postihuje deti najmä vo veku 3– 10 rokov a objavuje sa obyčajne po prekonaní virózy. Považuje sa za istú formu alergie na vírus. Nastať môže aj po úraze.

Kĺb je taktiež bolestivý a opuchnutý, ale dieťa nemá vysoké horúčky. Nanajvýš sa v niektorých prípadoch môže objaviť mierne zvýšenie teploty. Ak sa objaví vyššia teplota, môže ísť o vážnejší stav. V liečbe prechodnej synovitídy je potrebný telesný odpočinok, aby dieťa kĺb nenamáhalo.

Pomôcť môžu aj protizápalové lieky vhodné pre daný vek. Príznaky začnú ustupovať po 3 dňoch a k úplnému vyliečeniu dochádza do 2 týždňov, najviac do 4–5 týždňov. Pri ťažšom zápale sa podávajú do žily infúzie.

Deti môžu byť postihnuté juvenilnou idiopatickou artritídou. Toto zápalové ochorenie nespôsobujú baktérie ani vírusy, ale imunitný systém dieťaťa. Vytvára protilátky proti zdravým tkanivám. Na rozdiel od reumatoidnej artritídy postihuje deti do 16 rokov.

Reumatická horúčka po neliečenej streptokokovej infekcii je dnes už zriedkavá vďaka antibiotikám. Prechodené angíny sa však môžu veľmi škaredo vypomstiť aj v podobe zápalu kĺbov, srdca či niektorých častí mozgu.

V prevencii zapálených kĺbov u detí je prospešné dôkladné preliečenie infekcií. Ak je u dieťaťa potvrdená bakteriálna infekcia a lekár vám pre dieťa odporúča antibiotiká, neváhajte s ich podávaním a pri liečbe dodržte odporúčané dávkovanie aj dobu podávania.

Obzvlášť dôležité je to pri streptokokových infekciách, kde je ešte stále ideálnym antibiotikom penicilín. Nepodceňujte ani starostlivosť o chrup detí. Infikovaný hlboký zubný kaz môže byť za istých okolností tiež vstupnou bránou pre šírenie infekcie krvou aj do vzdialenejších orgánov či štruktúr organizmu.

Ak vaše deti športujú, pamätajte, že šport má byť zdrojom radosti a nie bolesti. Zvážte, či potrebujete mať doma vrcholového športovca. Dbajte na správnu obuv u detí a správne držanie tela. Ak má dieťa ploché nohy, pravidelne s ním cvičte cviky vhodné pri tomto probléme.

Ako-liečiť-zápal-bedrového-kĺbu
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako liečiť zápal bedrového kĺbu? Čo pomáha?

Keďže zápal bedrového kĺbu má rôzne príčiny, liečba sa taktiež v jednotlivých prípadoch odlišuje. V zásade však akútne zapálený kĺb potrebuje oddych. Je to dôležité, aby mohli prebiehať hojivé procesy a znížilo sa namáhanie kĺbu. Na druhej strane býva pri niektorých ochoreniach vhodné kĺb vhodným spôsobom precvičiť.

Ak trpíte bakteriálnym zápalom bedrového kĺbu, rozhodne musíte dostávať v nemocnici antibiotiká a ak je to potrebné, podrobíte sa aj chirurgickému zákroku.

Pri poinfekčných zápaloch, keď je  príčinou ťažkostí reakcia organizmu na infekciu – najčastejšie vírusovú, sa zapálený kĺb lieči najmä oddychom na lôžku. Z liekov sa využívajú protizápalové lieky s účinnou látkou ibuprofénu, acylpyrínu a podobne.

Antibiotiká sa obyčajne nevyužívajú, pretože samotná infekcia je často spôsobená vírusmi. Antibiotiká by preto boli zbytočné. Inak je to pri reumatickej horúčke, keď sa v liečbe využíva penicilín. Taktiež pri lymskej borelióze majú antibiotiká svoje stabilné miesto.

Pri neinfekčných zápaloch je najčastejšie príčinou zápalu koxartróza. Tá nezriedka končí operáciou. Po operácii je veľmi dôležitá rehabilitácia, aby vám krívanie nezostalo napriek výmene kĺbu.

V prevencii je dôležitý pravidelný primeraný aktívny pohyb, strečing a posilnenie ochabnutých svalov. Nezabúdajte na správnu obuv a držanie tela.

Neničte svoje kĺby nevhodnými podmienkami – napríklad pravidelným behaním po tvrdom povrchu. Zo športov je vhodnejšie bicyklovanie či plávanie. Udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť, aby ste kĺby nadmerne nezaťažovali.

Autoimunitné zápaly– napríklad reumatoidnú artritídu– liečime protizápalovými liekmi. Okrem nesteroidných protizápalových liekov to môžu byť aj kortikoidy či špeciálne lieky. Do popredia sa taktiež dostáva biologická liečba.

Niekedy príčina bolestí patrí do rúk ortopédovi, inokedy reumatológovi, neurológovi či zriedkavo infektológovi, ak ide o infekčný zápal. 

V liečbe bolestí pohybového aparátu má svoju dôležitú úlohu aj fyziater. Svoju cestu pri bolestiach bedrového kĺbu musíte preto začať u svojho obvodného lekára. Nielen kvôli výmennému lístku, ale aj kvôli prvotnému rozlíšeniu, ku ktorému špecialistovi patríte.

Vážne bolesti kĺbov a chrbtice je potrebné riešiť komplexne. Vyskúšajte súbor cvičení a fyzioterapie, SM systém.

 

Bolesť bedrového kĺbu – cviky
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Nie vždy je vhodné s boľavým kĺbom cvičiť. Pri akútnom bakteriálnom zápale radšej doprajte kĺbu pokoj. Pri artróze je potrebné všímať si reakcie vašich kĺbov na cvičenie. Ak sa v súvislosti s niektorým cvikom objaví bolesť, ktorá pretrváva ešte niekoľko hodín či dní po cvičení, kĺb potrebuje pokoj.  Je ale normálne na druhý deň po cvičení pociťovať únavu či miernu bolesť, ktorá rýchlo odíde.

Vo všeobecnosti vám však cvičenie môže pomôcť. Cieľom je spevniť svaly okolo kĺbu, aby boli preň lepšou oporou. Tiež je vhodné uvoľniť šľachy strečingom, aby nevytvárali nadmerný ťah.

Ráno skúste začať jednoduchým cvikom v ľahu  na pevnej podložke – nie na posteli. Zohnite nohy v kolenách a chodidlá položte na podložku. Nohy si uložte od seba na šírku bokov. Zatlačte členky do zeme a zdvihnite zadok zo zeme. Zároveň stiahnite brušné svaly. Kolená držte zarovnané s členkami a vytvorte priamu líniu od kolien po plecia tak, aby ste nezohýbali chrbát. Takto vydržte 3–5 sekúnd a pomaly položte zadok naspať na zem. Opakujte 10-krát.

Iným cvikom si môžete uľaviť od bolesti pri burzitíde. Kľaknite si na koleno nohy, ktorá vás bolí. Držte sa niečoho pevného. Nakloňte panvu dopredu a napnite svaly zadku. Potom sa odkloňte od boku, ktorý vás bolí – napríklad vpravo, ak kľačíte na ľavom kolene. Ak cvičíte cvik správne, budete cítiť úsek od hornej časti bedrovej kosti po boku nohy až po koleno. Takto vydržte 30 sekúnd a opakujte 1- až 2-krát.

Zápal bedrového kĺbu býva často výsledkom životného štýlu. Preto je veľmi dôležitá prevencia s dostatkom vhodného pohybu už od detstva, vyváženou pestrou stravou a dôsledným liečením bakteriálnych infekcií. O svoje kĺby sa musíme starať, aby nám slúžili čo najdlhšie.

Uvedený text má len informatívny charakter a v nijakom prípade nenahrádza lekárske vyšetrenie či konzultáciu. Zdravotné ťažkosti jednotlivca je nevyhnutné posudzovať v kontexte pridružených ochorení, prebiehajúcej liečby a individuálnych charakteristík jedinca.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

http://www.solen.sk/pdf/af1d94425e9357a60b4046f39bba3a7b.pdf

https://www.gponline.com/basics-hip-pain/musculoskeletal-disorders/musculoskeletal-pain inflammation/article/874442

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321144.php

https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/entezopatie

http://hovormeoklboch.sk/2016/12/infekcne-a-neinfekcne-zapaly-klbov/

https://www.health.harvard.edu/pain/think-that-hip-pain-is-bursitis-think-again

https://www.healthline.com/health/toxic-synovitis#causes

https://www.everydayhealth.com/hip-pain-photos/ways-to-relieve-hip-pain.aspx

 

Komentáre