Prevencia

Stredoveká prírodná tinktúra zaujala vedcov: lepšia ako antibiotiká?

Vedci skúmajú zmes, ktorá je, zdá sa, účinná voči veľmi odolným baktériám. Jej prísady pritom nie je ťažké získať a všetky sú prírodné.

Návrat do stredoveku trochu inak

Mnohí z nás veria v silu prírody a prírodných liečiv. Hoci nám moderná medicína priniesla mnoho dobrého a výrazne prispela k predĺženiu a skvalitneniu života, ešte stále máme čo v prírode nachádzať. Bylinky, prírodné antiseptiká či antibiotiká, vzácne zložky húb či obdivuhodné vlastnosti zvierat nás neustále môžu inšpirovať k pokroku.

Vedci neváhajú obzrieť sa aj do minulosti a skúmajú stredoveké liečivá modernými metódami, aby našli riešenie neustále narastajúceho problému – odolnosti baktérií voči moderným antibiotikám.

Silné spoločenstvá

Baktérie majú vlastnosť podobnú ľuďom – v spoločenstve sú omnoho silnejšie. Ak existujú jednotlivo, ani zďaleka nie sú také odolné ako vo forme biofilmu.

Biofilm je spoločenstvo baktérií, ktoré spolu komunikujú a získavajú vlastnosti, ktoré ako jednotlivci nemajú. Vytvárajú okolo seba prakticky nedobytné prostredie. Na jeho prekonanie sú potrebné niekedy až tisícnásobne vyššie koncentrácie antibiotík než v boji proti jednotlivcom.

Podobne je to pri nadštandardne fungujúcej komunite susedov, kde teoreticky stačí 20 ľuďom jedna kosačka, jedna píla a majú potenciálne viac pracovnej sily. Ako spoločenstvo tak potrebujú menej peňazí aj energie, aby dosiahli rovnaký výsledok. Pridanou hodnotou je atmosféra a sila spoločenstva, ktorú ako jednotlivci nikdy nedosiahnu.

zmes na odolné baktérie
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Väčšinu surovín nájdete aj doma

Vedci z University of Warwick v časopise Nature zverejnili zaujímavú štúdiu. Skúmali v nej stredovekú zmes účinnú proti najmodernejším a najpokročilejším baktériám odolným voči antibiotikám. Tieto superodolné baktérie robia vrásky vedcom po celom svete. Vo forme spoločenstva – biofilmu – sa zdajú neporaziteľné.

Recept na tisícročný elixír zložený z rovnakých pomerov cesnaku, cibule, vína a žlčových solí našli vedci v stredovekej knihe Bald’s Leechbook. Išlo o očnú masť. O autorovi tejto knihy veľa nevieme, no jeho zmes je pod drobnohľadom.

Fungujú len spolu

Zdá sa, že zmes funguje proti viacerým veľmi odolným baktériám, prítomným aj v biofilme. Cesnak ako jedna zo zložiek vysvetľuje účinok proti samotným baktériám, ale neúčinkuje proti biofilmu.

Podobne ako cesnak, ani žiadna iná zo zložiek nebola voči biofilmu účinná samostatne. Napriek tomu po zmiešaní dokázali baktérie v biofilme poraziť. Preto je jasné, že „funguje“ len zmes, nie samotné zložky.

Zatiaľ neexperimentujte

Všeobecným problémom pri bylinkách a prírodných produktoch je ich odlišnosť v rámci jednotlivých území, rôznych odrôd rastlín či v rámci ročných období. V praxi to znamená, že uprostred leta v Nemecku môžete namiešať zmes s odlišnou koncentráciou zložiek ako skoro na jar niekde v Kalifornii, hoci použijete rovnaký recept.

Zmes neskúšajte natierať na rany alebo liečiť akýkoľvek problém. Hoci je štúdia sľubná, výskum prebehol iba v laboratóriu. Nevieme, aké nežiaduce účinky by malo použitie v praxi, akým spôsobom vieme suroviny dezinfikovať a v akej forme bude najlepšie ich použiť. Kým bude dostupný bezpečný prípravok, neexperimentujte s podomácky vyrobenými liečivami.

Zdroj:

https://www.nature.com/articles/s41598-020-69273-8

Komentáre