Liečba Prevencia

Mikrobióm nás chráni pred zápalom a chorobami. Ako vyzerá protizápalová diéta?

Svoju imunitu máme aj vo vlastných rukách. Alebo skôr v čreve. Odolnosť proti chorobám môžeme posilniť tým, že sa postaráme o svoj mikrobióm. Čo je to mikrobióm? Ako posilniť imunitu? Ako sa prejaví narušený mikrobióm? Čo si všímať? Ako spolu súvisia mikrobióm a zápal?

Čo je to mikrobióm?

Črevná mikroflóra označuje všetky baktérie, plesne či vírusy, ktoré v našom čreve žijú. Všetky ich gény spolu tvoria mikrobióm. Mnohí ho oprávnene považujú za ďalší ľudský orgán, ako napríklad pečeň či mozog. Tento orgán sa však dokáže veľmi dynamicky meniť a zároveň má obrovský vplyv na celé telo.

Mikrobióm je mnohonásobne väčší ako súbor génov samotného človeka, v ktorom žijú. Ovplyvňuje nás minimálne tak, ako naše vlastné gény. Činnosť baktérií má vplyv na naše zdravie. Či priaznivý alebo nepriaznivý, závisí od konkrétneho druhu baktérií.

Ak v našom tele prevažujú prospešné baktérie, telo nemá dôvod s nimi bojovať. Ak prevažujú škodlivé baktérie, ktoré vytvárajú škodlivé produkty, nezriedka telo reaguje zápalom. Udržiavanie zdravého mikrobiómu je preto prevenciou zápalu.

Aký význam majú baktérie v našom tele?

Výskumy dokázali, že baktérie výrazne formujú našu imunitu, psychické aj fyzické zdravie. Už prvý kontakt s nimi je veľmi dôležitý. Dieťa narodené prirodzenou cestou je veľmi skoro v pôrodných cestách v kontakte s mikróbmi. Tie formujú jeho imunitný systém.

Baktérie v našom hrubom čreve vplývajú na našu telesnú hmotnosť a na to, ako spíme či na aké jedlá máme chuť, nakoľko sa vieme brániť infekciám, ako funguje náš metabolizmus, či dokážeme stráviť potraviny, ktoré jeme.

Dokážu vytvárať hormóny, vitamíny a rôzne látky, ktoré majú dosah aj na našu náladu a duševné zdravie. Nečudujte sa, že dobrý spánok a strava vplývajú priaznivo aj na psychiku. Deje sa tak aj prostredníctvom našich baktérií. Hippokrates si tiež všimol, že „všetky choroby začínajú v črevách“.

Spoločenstvo baktérií hrá dôležitú úlohu aj na našej koži alebo v genitáliách.

Aké sú príznaky dysbiózy – narušenej mikrobiálnej rovnováhy?

Ak sa naruší prirodzená rovnováha medzi mikróbmi v rôznych častiach nášho tela, zjednodušene si to môžeme predstaviť ako premnoženie „zlých“ baktérií.

Dysbióza na koži stojí za rôznymi vyrážkami a zápalmi kože.

Narušenie rovnováhy v pošve spôsobuje zápaly pošvy s výtokom, svrbením či pálením sliznice.

Nerovnováha mikróbov v ústach spôsobuje zápaly ďasien, periodontitídu či zubný kaz.

Narušenie črevnej rovnováhy si všimnete podľa porúch trávenia. Niekedy však nemusia byť výrazné alebo prítomné.

muž sa chytá za bolestivé brucho
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Aké môže mať črevná dysbióza príznaky?

  • Nafukovanie, plynatosť
  • Bolesti brucha
  • Hnačky alebo zápchy
  • Únava
  • Zápach z úst
  • Vyrážky
  • Ťažkosti so sústredením

Ktoré choroby sú spojené s narušením črevnej rovnováhy?

Štúdie naznačujú súvislosť dysbiózy s viacerými chorobami, vrátane tých, ktoré zdanlivo s črevom ani nesúvisia. Zvyčajne majú spoločný znak: zápal. Ktoré sú to?

  • Zápalové ochorenia čreva, napríklad ulcerózna kolitída či Crohnova choroba
  • Gastroenteritídy
  • Cukrovka
  • Obezita
  • Niektoré kožné choroby, napríklad ekzémy
  • Choroby pečene
  • Srdcovocievne choroby
  • Celiakia
  • Kvasinkové infekcie
  • Demencia
  • Parkinsonova choroba
  • Rakovina hrubého čreva a konečníka

Často sa zabúda na význam mikrobiómu pre duševné zdravie. Narušený mikrobióm môže súvisieť s depresiami či autizmom.

vplyv mikrobiómu na mozog
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kedy vzniká dysbióza?

Mikrobiálnu rovnováhu v našom tele ovplyvňuje veľa podnetov, ktoré si zasluhujú našu pozornosť. Na čo dať pozor?

  • Zmeny v stravovaní, napríklad zvýšenie podielu sladkostí či rôznych chemikálií v strave
  • Zvýšenie príjmu alkoholu na dva a viac alkoholických nápojov denne
  • Nedostatočná dentálna hygiena
  • Vysoká stresová záťaž alebo úzkosť, ktoré môžu oslabiť imunitný systém
  • Príjem pesticídov z neumytého ovocia či zeleniny
  • Antibiotiká
  • Nedostatok spánku, nekvalitný spánok

Rovnováhu na koži poškodzujú aj nadmerné slnenie, vysušenie pokožky či rôzne chemikálie.

Dysbióza – diagnostika

Lekár myslí na črevnú dysbiózu, ak ho navštívite s nafukovaním po jedle, hnačkami či črevným diskomfortom. Obzvlášť, ak sa tieto príznaky vyskytnú súčasne alebo po užívaní antibiotík. V takom prípade vám môže odporučiť probiotiká aj bez ďalších vyšetrení.

V komplikovanejších prípadoch vám lekár môže urobiť výter z konečníka alebo odobrať vzorku stolice na laboratórne vyšetrenie. Zisťuje, či sa vám v čreve nepremnožila baktéria clostridium difficile. Stáva sa tak práve v súvislosti s antibiotikami.

Ak má lekár podozrenie na dysbiózu, môže vám urobiť niektoré testy, napríklad analýzu mikrobiómu zo stolice alebo SIBO test z dychu, ktorý odhaľuje aj prerastanie baktérií do tenkého čreva.

Ak vaše ťažkosti trvajú dlho alebo sú výraznejšie, lekár vylučuje iné možné, vážnejšie príčiny vášho stavu. Dopĺňa podľa uváženia krvné testy , zobrazovacie alebo endoskopické vyšetrenia.

Čo je to transplantácia stolice?

Vedci sa niekedy snažia liečiť narušenú mikrobiálnu rovnováhu tak, že prenesú stolicu od zdravého darcu do čreva človeka s poruchou. Táto metóda sa nazýva aj fekálna mikrobiálna terapia, FMT. Výsledky experimentálnych štúdií sú nesmierne zaujímavé, no zatiaľ nie sú všetky overené.

Problémom tejto metódy je vybrať skutočne zdravých darcov, zachovať čo najdlhší účinok metódy či jej bezpečnosť. Vo svojej podstate však ide o jednoduchú procedúru založenú na veľmi prirodzenom princípe. Uvidíme, či sa dostane aj do bežnej praxe.

Protizápalová strava

O „dobré“ črevné baktérie sa treba starať podobne ako o domáce zvieratko. Zaobstaráte si ich v kyslomliečnych výrobkoch či kvasenej zelenine, ktoré jedzte pravidelne. Ak chcete priaznivé baktérie udržať, konzumujte vlákninu, zeleninu, celozrnné potraviny. Do jedálnička pridajte orechy a ryby. Naopak, výrazne obmedzte nadbytok soli a cukru, najmä rôznych tučných sladkostí, plnkových zákuskov, polotovarov a prídavných látok – konzervantov, príchutí či sladidiel.

zdravé potraviny
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Podporte pestrosť aj vo svojom čreve pestrou stravou. Pestré črevné „osadenstvo“ je odolnejšie ako jednoliate. Ak príde škodlivina, ktorá zasiahne jeden druh „dobrých“ baktérií, ostatné druhy „dobrých“ baktérií môžu škodlivý zásah prežiť a rýchlejšie tak znovu nastoliť rovnováhu. Preto jedzte rôzne druhy zeleniny, obmieňajte viaceré koreniny či bylinky, rôzne ovocie aj ostatné potraviny.

Používajte kvalitné potraviny získané ekologicky, najlepšie z vlastnej záhrady a bez postrekov. Ak chováte hydinu, zvoľte odolnejšie druhy, ktoré nevyžadujú podávanie kŕmnych zmesí. Kŕmte zrnom, trávou a zvyškami z vašej kuchyne.

„Zlé“ črevné baktérie obľubujú tučné a vyprážané jedlá. Zároveň na nás ďalej vplývajú tak, aby sme naďalej nezdravo jedli a tak podporovali ich množenie. Tu pomôže vedomé vylúčenie nezdravých potravín.

Vtedy „zlé“ baktérie strádajú a v čreve sa premnožia „dobré“ baktérie. O nejaký čas nám preto nezdravé jedlá budú menej a menej chýbať. Na zdravý životný štýl sa dá zvyknúť, len treba začať.

Prevencia zápalu a dysbiózy

  • Ak užívate antibiotiká, nezabúdajte s odstupom aspoň 3 hodín od ich užitia užívať aj probiotiká v odporúčanej dávke. Následne pokračujte 10 až 14 dní po zjedení poslednej ATB tablety.
  • Dbajte na dostatočný a kvalitný spánok, ktorý črevným mikróbom prospieva.
  • Dostatočne a pravidelne sa hýbte, ideálne vonku, štúdie preukázali súvislosť so zdravým mikrobiómom.
  • Osvojte si techniky, ktoré odbúravajú stres. Ak ich nepoznáte, poraďte sa s psychológom.
  • Vyhýbajte sa škodlivinám v potravinách, fajčeniu, alkoholu a dbajte na pestrú a vyváženú stravu s dostatkom vlákniny.

 

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

https://www.healthline.com/health/digestive-health/dysbiosis#diagnosis

Komentáre