Každá rana predstavuje potenciálne riziko. Ako sa starať o zašitú ranu po operácii? Čo sú chronické rany? Prečo vznikajú keloidné jazvy? Máte jazvy po akné a zisťujete, ako ich zmierniť?
Hojenie rán – ako prebieha?
Na to, aby sa rana zahojila, je nevyhnutný zápal. Práve vďaka nemu sa do rany a jej okolia dostáva všetko potrebné, čo telo využíva pri hojení. Najprv dochádza k zrážaniu krvi, aby sa zastavilo krvácanie z rany.
Počas zápalu viaceré druhy bielych krviniek spolupracujú pri čistení rany a vytváraní nových ciev, ktoré premostia a budú vyživovať novovzniknuté tkanivá. Tieto procesy sú jemne regulované množstvom chemických látok, postupne vytváraných pri zápale.
Rana prechádza granulačnou fázou, pri ktorej sa vytvára granulačné tkanivo. Zdravé granulačné tkanivo má jasnočervenú farbu. Je nosnou vrstvou pre epitelovú vrstvu, keď je rana pokrytá epitelovými, povrchovými bunkami a dochádza k jej uzavretiu. Po uzavretí rany dochádza ešte k prestavbe a dozrievaniu rany.
Ak sa rana hojí bez ťažkostí, ide o primárne hojenie. Rozsiahlejšie, otvorené alebo infekciou napadnuté rany sa hoja sekundárnym hojením.
Infekcia v rane
Infekcia býva obávanou komplikáciou pri hojení rany. Porušená koža nechráni odhalené tkanivá, ktoré sú náchylnejšie na prienik choroboplodných zárodkov. Preto ranu dezinfikujeme a udržiavame v čistote.
Ak sa infekcia do rany dostane, niekedy stačí ranu dôkladne dezinfikovať a použiť antibiotiká (ATB) lokálne (napr. vo forme zásypu, masti a iné), pri vážnejších infekciách musíte ATB užívať alebo je nutné chirurgické ošetrenie. Existujú aj podporné metódy hojenia komplikovaných rán, napríklad podtlaková liečba rán.
Ako zistím, že sa rana hojí správne?
Dobre a bez komplikácií sa hojí rana, keď:
- Nezapácha
- Nemáte zvýšenú teplotu
- Bolesť v rane a jej okolí sa nezhoršuje alebo sa zlepšuje
- Časom rana vytvára menej tekutiny
- Okolie rany je pokojné, opuch a začervenanie sa nezhoršuje a časom ustupuje
V takomto prípade pokračujte v doterajšej starostlivosti o ranu a naďalej ju kontrolujte.
Starostlivosť o ranu – kedy zbystriť pozornosť?
- Rana začína viac vlhnúť, tvorí viac tekutiny
- Bezfarebný sekrét z rany sa zmení na žltý alebo modrozelený
- Rana začína zapáchať
- Rana sa počas niekoľkých dní nezmenšuje alebo dokonca zväčšuje
- Stúpa vám telesná teplota
- Zvyšuje sa bolestivosť
- Pociťujete únavu, nechutenstvo
- Necítite sa dobre
- Ak máte cukrovku či chronické ochorenie ciev
V takomto prípade sa poraďte s lekárom a opíšte mu svoje ťažkosti. Je možné, že bude nutná zmena terapie.
Varovné príznaky pri hojení rán – kedy vyhľadať lekársku pomoc ihneď?
- Pri horúčke, triaške alebo príznakoch podobných chrípke
- Rana hnilobne zapácha
- Ak cítite silnú bolesť v rane alebo jej okolí
- Začervenanie okolo rany sa zvýrazňuje a šíri sa do okolia
- Pri vracaní, nevoľnosti alebo silnom potení
- Pri zmätenosti a dezorientácii
V týchto prípadoch ihneď kontaktujte lekára a opíšte mu ťažkosti.
Čo sú chronické rany?
Veľkým problémom sú chronické rany. Sú to tie, ktoré nejavia tendenciu zahojiť sa napriek adekvátnej starostlivosti počas 6-9 týždňov. Pri tomto type rán neprebiehajú procesy hojenia tak, ako za normálnych okolností.
Chronické rany trápia najmä diabetikov, ľudí trpiacich cievnymi problémami alebo tých, u ktorých sa do rany dostala infekcia. Chronickou ranou býva napríklad diabetická noha, vredy predkolenia pri chorobách ciev a podobne.
Liečba chronických rán patrí do rúk odborníka. Hojenie chronických rán urýchli odstránenie odumretých hmôt, použitie špeciálneho krytia, niekedy sú potrebné antibiotiká.
Hojenie chronických rán môžete podporiť vhodnou životosprávou, najmä stravou s bohatým obsahom bielkovín, železa, zinku a vitamínov, a liečbou ochorenia, ktoré mohlo zlé hojenie rany spôsobiť – najmä cukrovky či ochorenia ciev.
Čo je dobré na hojenie rán?
Drobné rany sa zvyčajne zahoja bez väčších problémov, ak nemáte pridružené choroby. Takéto rany zbavte nečistôt, vydezinfikujte a prekryte sterilným obväzom. Ak obväz presiakne alebo sa znečistí, vymeňte ho. Zacelenú ranu ponechajte na vzduchu, ktorý urýchli hojenie. Dezinfekcia na rany býva aj súčasťou autolekárničky, ak neviete doma žiadnu nájsť.
Hlbšie rany niekedy vyžadujú šitie. Bylinky na hojenie rán sú dobre známe: repík, kamilky. Ranu udržiavajte v čistote, pravidelne vymieňajte jej krytie. Hojenie možno podporiť vlhkým krytím alebo hydrofilným gélom, ktoré dostanete v lekárni. Ranu a miesta v blízkosti rany nenamáhajte, nevystavujte mechanickému dráždeniu.Hojenie rany podporte vhodnou stravou s dostatkom bielkovín, minerálov a vitamínov.
Ako sa starať o ranu po operácii?
Ak máte zašitú ranu po operácii, musíte sa o ňu primerane starať, aby nedošlo ku komplikáciám. Čo robiť so zašitou ranou po operácii?
- Až do odstránenia stehov ju udržujte v suchu a čistote.
- Pri menších ranách, napríklad po odstránení znamienka, môžete približne po 2 dňoch z rany odstrániť krytie. Ranu môžete ponechať na vzduchu, ak nie je vystavená oteru, napríklad z oblečenia. Ak by bez krytia bola mechanicky dráždená, radšej ju ponechajte prelepenú náplasťou.
- Ranu nenamáčajte, pri sprchovaní použite vodoodolné náplasti.
- Ak sa stane, že si ranu namočíte, pri sušení ju nešúchajte, osušte ju len jemným priložením čistej papierovej vreckovky alebo čistého uteráka.
- Po odstránení stehov môžete podporiť hojenie umývaním rany výluhom z repíka, približne 2× denne. Po zlúpnutí chrastičiek repík môžete vynechať a začať so starostlivosťou o jazvu.
- Ak ešte máte stehy, ranu vhodným spôsobom chráňte pred mechanickým dráždením, stehy môžete prekryť napríklad štvorcom gázy.
- Ranu ani jej okolie nevystavujte ťahu.
Starostlivosť o jazvu
Aj jazva sa prirodzene mení. Spočiatku je ružovočervená, neskôr bledne a stáva sa jemnejšou. Vyzrievať môže pol roka až rok a pol, je to individuálne. Približne po roku vidíme, ako bude jazva definitívne vyzerať.
Do istej miery vieme vyzrievaniu jazvy dopomôcť tlakovými masážami jazvy alebo plátmi s obsahom silikónu, ktoré sa nanášajú na jazvu. Existuje aj masť na jazvy alebo gél. Často sú tiež na báze silikónu. Ak ich používate po operácii, počkajte na odstránenie stehov, až potom ich môžete nanášať.
Normálna jazva býva v úrovni kože, nie je vyvýšená ani vklesnutá. Hypertrofická jazva je taká, ktorá je nad úrovňou kože.
Čo sú keloidné jazvy?
Podobne ako hypertrofické jazvy, aj keloidné sú nad úrovňou kože. Na rozdiel od hypertrofickej jazvy sa keloidná jazva časom rozširuje a prerastá až do zdravého tkaniva. Kým hypertrofická jazva sa časom zmenšuje, keloidná sa zväčšuje. Keloidná jazva sa „ukáže“ približne po troch a viac mesiacoch od poranenia, hypertrofická jazva už po mesiaci. Keloidná jazva sa môže vyvíjať aj niekoľko rokov.
Keloidné aj hypertrofické jazvy sú spôsobené nahromadením kolagénu. V prípade keloidnej jazvy je kolagén chaoticky nakopený, kým hypertrofická jazva má vlákna kolagénu pravidelne usporiadané a nepresahujú okraj rany.
Keloidné jazvy vás môžu svrbieť. Hoci sú neškodné, z estetického hľadiska pre vás môžu byť veľmi nepríjemné. Môžu vám zavadzať, byť citlivé na dotyk.
Keloidné jazvy trápia najmä mladších ľudí, ale môžu nimi trpieť aj starší. Zdá sa, že k niektorí ľudia sú geneticky náchylnejší na tvorbu keloidných jaziev.
Aká je prevencia keloidných jaziev?
Aby nevznikli keloidné jazvy po operácii, snaží sa chirurg minimalizovať napätie v stehoch. Používa špeciálne šijacie materiály a po operácii sa snažíme znížiť napätie v rane napr. tapingom.
Ak máte sklon k tvorbe keloidných jaziev, vyhnite sa iným ako nevyhnutným zákrokom. Odporúča sa aj silikónové krytie rany a injekcie kortikoidov do jazvy. Vznik keloidných jaziev možno obmedziť napríklad pôsobením tlaku na jazvu. Vyhnite sa ťahu okolitej kože po zranení či operácii.
V liečbe sa používajú injekcie kortikosteroidov, terapia mrazom či laserom, aplikácia rôznych liečiv do jazvy.
Jazvy po akné
Jazvy po akné najčastejšie patria medzi atrofické jazvy, keď je povrch jazvy pod úrovňou okolitej kože. Po vyrážkach vám tak môžu zostať v koži jamky spôsobené zápalovou stratou kolagénu a následným stiahnutím podkožia. Jazvy po akné nevznikajú u každého, u niekoho sa zapálené vyrážky vyhoja bez stopy. U niekoho aj jazvy po akné môžu byť hypertrofické alebo keloidné.
Jazvy po akné riešia viaceré dermatokozmetické centrá a kliniky. Používa sa chemický peeling, dermabrázia, vyplnenie jaziev kolagénom či liečba laserom.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.hojenieran.sk/odbornik/o-liecbe-ran/teoria-ran/chronicka-rana
https://www.ouh.nhs.uk/patient-guide/leaflets/files/14109Pwounds.pdf
https://www.smith-nephew.com/patient/wound-care/patient-education/wound-care-flags/
https://www.jaktak.cz/jak-urychlit-hojeni-ran.html
https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2012/03/10.pdf
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/der/2015/04/14.pdf
Komentáre