Liečba

Zápal Bartholiniho žľazy – bolestivá nepríjemnosť v intímnych partiách

(Zdroj foto: Stock.adobe.com )

Zápal Bartholiniho žľazy vám nedovolí ani v pokoji si posedieť, ani bezbolestne kráčať. Podľa chôdze môžete vyzerať, akoby ste strávili veľmi dlhú a vášnivú noc, no v skutočnosti sú milostné radovánky tým posledným, na čo máte chuť pomyslieť.

Aké má zápal Bartholiniho žľazy príznaky?

Užívajú sa na zápal Bartholiniho žľazy antibiotiká?

Potrebujete pri zápale Bartholiniho žľazy chirurgický zákrok?

Čo je Bartholiniho žľaza?

Bartholiniho žľaza je za normálnych okolností veľká ako hrášok. Je uložená pod veľkými pyskami, z každej strany jedna.

Úlohou týchto malých žliazok je vytvárať tekutinu, ktorá zvlhčuje vchod do pošvy. Tým uľahčuje a spríjemňuje intímny styk a pomáha predchádzať prípadným poraneniam a odreninám. Tekutina sa vylučuje najmä pri sexuálnom vzrušení.

Príčiny zápalu Bartholiniho žľazy: na vine sú baktérie

Zápal spúšťajú baktérie. Zriedkavo ide o baktérie sexuálne prenosných chorôb, napríklad kvapavky.

Často ide o baktérie, ktoré sa v pošve a jej okolí vyskytujú:

  • baktérie z konečníka – Escherichia coli,
  • baktérie z kože – zlatý stafylokok.

Niekedy zápalu predchádza cysta Bartholiniho žľazy. Cysta je dutý útvar naplnený tekutinou, ktorú Bartholiniho žľaza produkuje. Jej hromadenie je spôsobené upchatým vývodom žľazy.

Cysta je nebolestivá, no ak sa do nej dostanú baktérie a spôsobia zápal, tekutina vo vnútri sa mení na hnis a cysta sa tak zmení na dutinu naplnenú hnisom. Zápal môže byť prítomný aj v okolí.

Zápalu nemusí predchádzať cysta. Vtedy baktérie spôsobia zápal vo vývode žľazy. Vývod opuchne, zabráni vytekaniu tekutiny zo žľazy. Tekutina sa hromadí vo vnútri žľazy, zápal sa tiež šíri dovnútra, čím rovnako môže vzniknúť absces (dutina naplnená hnisom).

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Príznaky zápalu Bartholiniho žľazy

Príznaky zápalu Bartholiniho žľazy (sem patrí aj absces) sú najmä:

  • bolesť,
  • začervenanie,
  • opuch, ktorý pocítite ako teplú hrčku.

V oblasti pyskov tak môžete nahmatať útvar až veľkosti slepačieho vajca, veľmi bolestivý a začervenaný. K tomu môžete mať aj zvýšenú teplotu, pociťovať malátnosť a únavu.

Zápal Bartholiniho žľazy najčastejšie postihuje mladé ženy vo veku 20-30 rokov. Môže vzniknúť aj počas tehotenstva.

Ak sa príznaky objavia vo vyššom veku alebo sú atypické, prípadne na atypickom mieste, lekár zvažuje zriedkavú rakovinu Bartholiniho žľazy alebo vulvy. Rakovina Bartholiniho žľazy postihuje 1 človeka z milióna.

Diagnostiku zápalu Bartholiniho žľazy stanovuje gynekológ

Ak pociťujete nepríjemné príznaky, navštívte svojho gynekológa.

Diagnostika zápalu Bartholiniho žľazy pri typických príznakoch a priebehu sa stanovuje zvyčajne už po prezretí genitálií. Výterom sa zisťuje pôvodca zápalu.

Na vyšetrenie sa nemusíte nijako špeciálne pripravovať, ide o vonkajšie gynekologické vyšetrenie. Lekár vás pri ňom bude trápiť čo najmenej, keďže zápal Bartholiniho žľazy je bolestivý.

zápal Bartholiniho žľazy- diagnostika a liečba
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Nechirurgická liečba zápalu Bartholiniho žľazy

Ak máte cystu Bartholiniho žľazy bez zápalu (bez bolesti, zateplenia a začervenania), k jej otvoreniu a vypusteniu tekutiny môžu pomôcť teplé sedacie kúpele. Nevyžaduje liečbu, ak vás neobťažuje svojou veľkosťou či samotnou prítomnosťou.

V začiatkoch zápalu alebo aj pri veľmi malých abscesoch môžu teplé sedacie kúpele tiež pomôcť otvoriť absces a uvoľniť odtok hnisu.

Zvoľte protizápalové bylinkyrumanček, repík či prasličku. Prípadne si pripravte slaný sedací kúpeľ s morskou soľou: 200 g soli na jeden sedací kúpeľ.

Ak sa váš zdravotný stav zhoršuje, objaví sa horúčka alebo sa absces zväčšuje, navštívte svojho gynekológa.

Či sú potrebné antibiotiká pri zápale Bartholiniho žľazy, závisí najmä od rozsahu zápalu, jeho priebehu, chirurgického zákroku a vášho celkového zdravotného stavu.

Chirurgická liečba abscesu Bartholiniho žľazy

Čím ťažší zápal a čím väčší absces, tým väčšia pravdepodobnosť, že budete potrebovať drobný chirurgický zákrok. Pri zákroku vám lekár vypustí z abscesu hnis.

Ak máte v abscese priveľa hnisu, antibiotiká nemôžu dostatočne pôsobiť. Vypustenie hnisu umožní, aby ste antibiotikami mohli doliečiť samotný zápal.

Zákrok nevyžaduje dlhodobú hospitalizáciu. Anestézu dostanete zvyčajne len lokálne – do okolia miesta, kadiaľ pôjde rez. Drobným rezom lekár absces vypustí a do rany umiestni drén – gumenú hadičku. Tá bráni uzavretiu abscesu a umožňuje priebežný odtok hnisu. Drén budete nosiť 6 týždňov. Potom vám ho lekár vyberie alebo vypadne sám.

Ak sa u vás absces opakuje, lekár navrhne marsupializáciu. Je to zákrok, pri ktorom jednu stenu abscesu prišije o kožu, čím natrvalo vytvorí otvor. Vďaka tomu sa už priestor nemôže uzavrieť a hromadiť sa vo vnútri hnis.

Ak sa po marsupializácii znovu objavia problémy, lekár navrhne odstránenie Bartholiniho žľazy. Stáva sa to zriedkavo.

Prevencia zápalu Bartholiniho žľazy: osvojte si tieto pravidlá

  1. Chráňte sa pred pohlavnými infekciami zodpovedným výberom sexuálneho partnera a dodržiavaním zásad bezpečného sexu.
  2. Dbajte o hygienu konečníka – baktérie často prechádzajú z okolia konečníka do okolia pošvy. Ak máte možnosť, použite po veľkej potrebe bidet alebo sprchu.
  3. Nenoste tesnú spodnú bielizeň z umelých vláken, ktorá napomáha prenosu baktérií z konečníka do pošvy.
  4. Nenoste tango nohavičky ako bežnú bielizeň. Ak sa ich neviete úplne vzdať, noste ich len krátkodobo.
  5. Ak si všimnete cystu Bartholiniho žľazy, pokúste sa teplými sedacími kúpeľmi pomôcť jej vypusteniu alebo konzultujte so svojím gynekológom.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322390#treatment

https://www.medpertise.de/bartholinitis/antibiotika/

https://emedicine.medscape.com/article/777112-treatment#d2

https://cs.medlicker.com/772-absces-a-cysta-bartholiniho-zlazek

https://www.lifeline.de/krankheiten/bartholinitis-id37524.html

Komentáre