Liečba Vyšetrenia

Zápal mandlí spôsobujú aj vírusy aj baktérie. Ako sa liečiť?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Streptokokový zápal mandlí, ľudovo angína, je dôvodom na riadne preliečenie antibiotikami. V opačnom prípade riskujete dlhodobé následky. Angínu však môžu spôsobovať aj vírusy.

Je pravda, že neliečená angína môže „sadnúť” na obličky či srdce? Ako odlíšiť streptokokový zápal mandlí od podobných ochorení? Načo slúži vyšetrenie ASLO?

Zápal mandlí prejavy a príznaky

Zápal mandlí sa prejaví vysokou horúčkou, bolesťami pri prehĺtaní a zahuhňaným oslabeným hlasom. K príznakom patrí únava a malátnosť. Často sa stáva, že popri týchto príznakoch netrpíte nádchou ani kašľom.

Na zápal mandlí upozorní často aj nepríjemne zapáchajúci dych, u malých detí sú časté bolesti bruška či uší.

Pri pohľade na mandle si môžete všimnúť biele fľaky a povlaky. Hrdlo býva červené, opuchnuté, pretože často je súčasťou angíny aj faryngitída, zápal hltana. Mandle bývajú zväčšené a na krku môžete nahmatať zväčšené, bolestivé lymfatické uzliny.

Zápal mandlí spôsobujú viaceré vírusy, ale taktiež baktérie – z nich typický je najmä streptokok. Angínami trpia najviac deti medzi 5. a 15. rokom života. Nie je prekvapením, ak sa angína objaví aj uprostred horúceho leta.

Často dochádza k zväčšeniu sleziny aj pečene, ochorenie sa môže prejaviť aj zvýšením hodnoty pečeňových testov (AST, ALT, GMT a ALP).

Zápal mandlí s horúčkou býva príznakom aj pri infekčnej mononukleóze. Tá je vírusového pôvodu (vírus EBV). 

CRP_vyšetrenie_zápal mandlí
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal mandlí – diagnostika

Ak s angínou navštívite lekára, diagnóza mu zvyčajne bude jasná už po pohľade do hrdla, kde zbadá typicky zmenené mandle, prípadne hltan.

Na zistenie pôvodcu ochorenia vám urobí výter z hrdla a odošle vzorku do laboratória. Ak lekár nemá istotu, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu angínu, môže vám odobrať krv a zisťovať hodnotu zápalových parametrov – CRP, prípadne hladinu leukocytov či sedimentáciu.

Osobitým vyšetrením je zistenie ASLO (protilátky proti streptolyzínu, látke vytváranej niektorými streptokokmi). Lekár vám môže ASLO v krvi vyšetrovať pri podozrení na steptokokovú infekciu viackrát – na začiatku ochorenia a tiež po cca 4 týždňoch, aby videl, ako sa hladiny menia v čase.

Vysoká hladina ASLO upozorňuje na možné riziko vzniku komplikácií streptokokovej infekcie. ASLO sa však v krvi objaví až 1-3 týždne od začiatku infekcie, maximálne hladiny zistíme po 3-6 týždňoch a do normálu sa vracajú až po pol roku až roku od infekcie.

U dospelých je normálna hodnota približne do 200 IU/ml, u detí do 400 IU/ml. So stanovením „normálnych” hodnôt býva však trochu problém, práve preto je dôležité, aby lekár sledoval ASLO v čase. Váš lekár na základe vyšetrení vie, či potrebujete antibiotiká alebo nie a na ako dlho.

zápal-mandlí-CRP-ASLO-vyšetrenie
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Liečba zápalu mandlí

Samotný zápal mandlí prebieha zvyčajne bez okamžitých komplikácií. Vysoké horúčky môžete zrážať zábalmi, vlažnou sprchou alebo liekmi proti horúčke. Ak siahnete po liekoch, neprekračujte odporúčané dávky a neskracujte predpísané intervaly medzi podaním jednotlivých dávok.

Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom o správnych dávkach a druhoch liekov a najmä o tom, či sú pre vás vhodné. Upozornite ho na iné súčasne užívané lieky, ostatné ochorenia, sklon ku krvácaniu alebo ochorenia žalúdka.

Pri užívaní liekov proti horúčke dôsledne dbajte na dostatočný príjem tekutín. Bez nich vám lieky ani dobre nezaberú a tiež zaťažujete orgány, ktoré majú na starosti ich spracovanie a vylučovanie z tela.

Lekár vám na angínu pravdepodobne predpíše penicilín.

Domáca liečba angíny

Domáca liečba zápalu mandlí vám môže pomôcť, ale ak u vás zápal mandlí spôsobila baktéria, nespoliehajte sa len na bylinky či obklady.

Hoci vám ochorenie s najväčšou pravdepodobnosťou prejde aj tak, neskôr sa môžu ohlásiť veľmi vážne komplikácie postihujúce kĺby, srdce či obličky. Následky už nespôsobuje samotná baktéria, ale imunitný systém, ktorý pri infekcii vytváral protilátky schopné ničiť aj niektoré tkanivá nášho tela.

Domáca liečba vám môže uľaviť od bolesti, účinok antibiotík pocítite spravidla o jeden až tri dni. Bolesť a opuch v hrdle môžete zmierniť kloktaním vlažnej slanej vody či šalviového odvaru.

Nezabúdajte na vlažný čaj s medom, jeho pitie podporí vašu obranyschopnosť. Veľmi dôležitou súčasťou liečby je oddych v posteli a pokoj.

Studené nápoje či ľad zmierňujú opuch a bolesť, avšak môžu predĺžiť boj s infekciou, pretože znižujú prietok krvi v postihnutých miestach.

liečba_zápal-mandlí_angíny
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako dlho môžem niekoho nakaziť angínou?

Žiaľ, nakaziť iných ľudí môžete už 1-2 dni predtým, ako sa u vás objavia príznaky. Ochorenie šírite prakticky po celý čas, kým príznaky nevymiznú.

Ak trpíte bakteriálnym zápalom mandlí a užívate antibiotiká, čas nákazlivosti sa výrazne skráti. Pre svoje okolie prestávate byť infekční po pár dňoch od užitia prvej dávky.

Nákaza sa šíri kvapôčkovou infekciou. Keďže pri angíne nie je nádcha typickým príznakom, často býva dôvodom nákazy nedostatočná hygiena, používanie rovnakých šálok, nedostatočné umývanie rúk a šírenie infekcie z povrchov rôznych predmetov.

Kedy je potrebné mandle odstrániť?

Názory odborníkov na odstraňovanie krčných mandlí sa líšia. Spravidla vám tento zákrok odporučia, ak trpíte častými angínami (viac ako sedemkrát do roka alebo viac ako 4 – 5 angínami do roka počas predošlých 2 rokov či viac ako 3 angínami do roka počas predošlých 3 rokov).

Dôvodom na odstránenie mandlí býva aj chronický zápal mandlí, keď sú mandle potenciálnym zdrojom infekcie pre okolité alebo aj vzdialené orgány.

Mandle sa odstraňujú, ak spôsobujú ťažkosti s dýchaním, prehĺtaním či obštrukčné spánkové apnoe. Pri syndróme periodických horúčok môže tento zákrok tiež z neznámych dôvodov pomôcť. Uvedené príčiny, ako aj samotné angíny sa často objavujú najmä u detí.

Po odstránení mandlí trvá úplné zotavenie spravidla 2 týždne.

streptokokový-zápal-mandlí
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Prevencia zápalu mandlí

Ak nechcete seba či niekoho iného nakaziť zápalom mandlí, dbajte na nasledovné pravidlá:

  • Pravidelne si umývajte ruky pred jedlom, po návrate z verejných miest či po toalete.
  • Po prekonaní angíny zahoďte starú zubnú kefku a nahraďte ju novou.
  • Nepoužívajte tie isté poháre či lyžice ako iní ľudia. Po chorom dieťati nedojedajte jedlo či nedopíjajte tekutiny.
  • Ak máte choré dieťatko, naučte ho zakrývať si ústa, ak kašle či kýcha.
  • Používajte jednorazové vreckovky, ktoré po použití zlikvidujte. Ak pre horúčku či slabosť nevládzete vstať z postele, zatvárajte ich do uzavretej škatule, ktorú potom aj s obsahom vyhodíte.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Uvedený text má len informatívny charakter a v nijakom prípade nenahrádza lekárske vyšetrenie či konzultáciu. Zdravotné ťažkosti jednotlivca je nevyhnutné posudzovať v kontexte pridružených ochorení, prebiehajúcej liečby a individuálnych charakteristík jedinca.

zápal mandlí-angína-bolesti v krku

Zdroje:

https://www.pascoe.de/en/applications/colds-infections/tonsillitis.html#help

https://www.healthline.com/health/tonsillitis#contagious

http://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/reumaticka-horucka

https://www.imunovital.sk/odborne-clanky/pozitivne-aslo-a-co-s-tym

https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000665/1429509/Zvysene-ASLO-v-krvi–Zistite–co-to-znamena

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tonsillitis/symptoms-causes/syc-20378479

Komentáre