Liečba Prevencia

Páni, pozor: zápal semenníkov neliečte doma!

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Sú chvíle, keď by žiadna žena nemenila s mužom. Jednou z mnohých týchto situácií je zápal semenníkov či nadsemenníkov.

Viete, ako sa zápal semenníkov prejavuje? Čo býva jeho príčinou a ako s ním súvisí zápal nadsemenníkov? Čo robiť, aby sa u vás neobjavil zápal semenníkov? Prečo vyhľadať lekára?

Aké má príčiny zápal semenníkov a zápal nadsemenníka?

Zápal semenníkov sa nazýva orchitída. Jeho súčasťou býva často aj zápal nadsemenníka. Príčinou býva bakteriálna alebo vírusová infekcia. Do semenníka sa zvyčajne rozšíri z nadsemenníka.

Baktérie spôsobujúce zápal môžete „chytiť“ pri rizikovom sexuálnom styku. U starších mužov býva zdrojom infekcie aj zavedený močový katéter či lekárske zákroky v močovej rúre alebo zväčšená prostata.

Niekedy zápal vznikne pretlačením moču do nadsemenníka. Za určitých okolností sa to môže stať napríklad pri zdvíhaní bremien.

Spomedzi vírusov je najčastejším pôvodcom zápalu semenníkov vírus spôsobujúci mumps. Zápal semenníkov komplikuje až štvrtinu prípadov mumpsu. Našťastie máme na Slovensku povinné očkovanie proti mumpsu v detstve, aby sme znížili túto komplikáciu ochorenia na minimum.

Zápal semenníkov môže zriedkavo viesť k poruchám plodnosti aj trvalej neplodnosti.

Zápal semenníkov: Aké sú príznaky?

Zápal semenníkov vzniká náhle. Príznaky môžete pozorovať na jednom alebo oboch semenníkoch.

Ako sa prejavuje zápal semenníkov?

  • Môžete mať opuchnutý jeden alebo oba semenníky – koža mieška býva začervenaná a napnutá.
  • Horúčka je známkou infekcie.
  • Mierna alebo aj silná bolesť.
  • Nevoľnosť a vracanie.
  • Celková slabosť a malátnosť.

Bolesť semenníka máva rôzne príčiny. Niekedy náhle vzniknutá bolesť vznikne otočením semenníka vo vnútri mieška. Prívodné cievy sa stlačia a semenník je nedokrvený, čo ho môže nezvratne poškodiť. Aby k poškodeniu nedošlo, je nutný rýchly lekársky zásah. Preto s náhle vzniknutou bolesťou semenníka bez váhania navštívte lekára.

zápal semenníkov- príznaky
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako sa prejaví zápal nadsemenníka?

Pozorovať alebo cítiť môžete:

  • Opuchnutie, začervenanie a oteplenie mieška. Postihuje zvyčajne len jeden nadsemenník. Príznaky si všimnete preto jednostranne.
  • Bolesť pri močení a časté močenie.
  • Bolestivosť semenníka a jeho citlivosť zvyčajne jednostranne. Bolesť môže vystreľovať do slabín alebo podbruška.
  • Výtok z penisu.
  • Bolesti alebo nepríjemné pocity v podbrušku alebo oblasti panvy.
  • Krv v ejakuláte.
  • Menej často horúčka.

Príznaky zápalu semenníkov a nadsemenníkov sa môžu kombinovať, pretože zápal môže postihovať obe časti.

Ako prebieha diagnostika? Na čo sa majú muži pripraviť?

Zápal semenníkov či zápal nadsemenníka s vami bude riešiť urológ. Zisťuje, či nejde o niektorý z akútnych stavov vyžadujúcich operačný zákrok. Preto vás dôkladne prezrie a vyšetrí semenníky. Odber krvi môže urobiť, aby zistil hladiny zápalových parametrov.

Urológ môže vykonať alebo poslať na sonografiu. Sonografia sama osebe nie je bolestivá. Pri zápale vás však bolí semenník na dotyk, preto vyšetrenie môže byť nepríjemné. Vďaka sonografii uvidí opuch a presiaknutie tkaniva a mieru jeho prekrvenia. Vyhodnotí zmeny, ktoré svedčia pre zápal.

Pri podozrení na infekciu môže lekár urobiť ster z močovej trubice alebo vás požiadať o vzorku moču. Z výsledkov zisťuje, aká baktéria zápal spôsobila a na aké antibiotiká je citlivá.

Zápal semenníkov: v liečbe sa používajú aj antibiotiká

Vírusový zápal semenníkov sa lieči len podpornou terapiou, ktorá vám uľaví od príznakov.

Ak máte bakteriálny zápal semenníkov či nadsemenníka, potrebujete aj antibiotiká. Dĺžka antibiotickej liečby závisí od vášho celkového stavu a nálezu na genitáliách. Zvyčajne býva 7-14 dní, v komplikovaných prípadoch dlhšie. Antibiotiká užívajte presne tak, ako vám predpísal lekár. Liečbu neukončujte skôr, a to ani v prípade, ak sa cítite už dobre.

Popri antibiotikách vám lekár môže odporučiť aj protizápalové lieky, ktoré zároveň tlmia bolesť.

Antibiotická liečba môže pri pokročilom náleze prebiehať aj v nemocnici vo forme infúzií. Vtedy antibiotiká lepšie prenikajú na miesta postihnuté zápalom a ich účinok je výraznejší a rýchlejší. Okrem toho môžete potrebovať také antibiotiká, ktoré vo forme tabletiek nie je možné užívať. Preto neodmietajte hospitalizáciu, ak vám ju lekár navrhne. Ak trpíte veľkou bolesťou, lekár vám môže pichnúť lokálne anestetikum priamo do mieška. To vám načas uľaví od bolesti.

Keď je príčinou pohlavne prenosná choroba, liečiť sa musí aj vaša sexuálna partnerka. Vyhnite sa pohlavnému styku, kým nie je infekcia úplne vyliečená.

zápal semenníkov- domáca liečba
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal semenníkov: domáca liečba je súčasťou tej antibiotickej

Antibiotiká nie sú jediné, čo potrebujete. Je nevyhnutné ležať. Semenníky si podkladajte, aby ste ich odľahčili. Ak potrebujete prejsť napríklad na WC, použite suspenzor alebo podobne upnutú spodnú bielizeň.

Na zmiernenie zápalu sú vhodné studené obklady. Na semenníky si v žiadnom prípade nedávajte horúce obklady. Zápal neutlmia a môžete poškodiť zárodočné bunky. Semenníky vďaka svojej polohe majú nižšiu teplotu než zvyšok tela, pretože takéto chladnejšie prostredie je potrebné pre zdravý vývoj spermií.

Ako dlho trvá liečba? Čo ak antibiotiká nezaberajú?

Citlivosť a bolestivosť semenníkov môže pretrvávať aj niekoľko týždňov po liečbe, ale zlepšenie by ste mali pocítiť už na 3.-10. deň liečby.

Ak sa ani po vyčerpaní všetkých možností antibiotickej a protizápalovej liečby váš stav nezlepší, riešením môže byť chirurgický zákrok – odstránenie semenníka a nadsemenníka. Je to vtedy, ak je semenník plný hnisu a je v stave, keď sa už sám nezahojí a ak, tak len jazvením. Po takomto rozsiahlom zápale by však zostal nefunkčný. Aj po odstránení semenníka je potrebné určitý čas pokračovať v antibiotickej liečbe.

Mnohí muži majú obavu, ako budú fungovať bez semenníka. Nemusíte sa báť. Vďaka druhému semenníku, ktorý dostatočne zastúpi úlohu odstráneného „kolegu, môžete normálne žiť a splodiť potomstvo.

Aby ste odstráneniu semenníka včas predišli, neotáľajte s návštevou lekára pri prvých príznakoch zápalu semenníka či nadsemenníka. Včas a správne podávané antibiotiká bránia vzniku komplikovaného a ťažkého zápalu.

Zápal semenníkov: prevencia nadovšetko

Aby ste predchádzali zápalu semenníkov a nadsemenníka, snažte sa dodržiavať jednoduché pravidlá:

  • Vyhnite sa rizikovým sexuálnym kontaktom.
  • Dôsledne a včas liečte príznaky močovej infekcie.
  • Ak máte zavedený močový katéter, dbajte na jeho pravidelnú výmenu a všímajte si prípadné známky infekcie.
  • Podporte svoje mužské zdravie kvalitnými výživovými doplnkami.
  • Dbajte na hygienu genitálií aj rúk v súvislosti s močením.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/orchitis/symptoms-causes/syc-20375860

https://www.healthline.com/health/orchitis#causes

https://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/onemocneni-varlat/

 

Komentáre