Vyšetrenia

Liečba zápalu prostaty: nebojte sa urológa

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Prostata je žľaza veľkosti gaštana a leží hneď pod močovým mechúrom, kde obklopuje močovú rúru. Zápal prostaty postihuje najmä mladších mužov.

Čo ho spôsobuje a aké problémy s prostatou mávajú starší muži? Je možná liečba prostaty bylinkami? Ako vyzerá vyšetrenie u urológa?

Zápal prostaty príznaky a príčiny

Zápal prostaty spôsobujú väčšinou tieto isté mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú aj zápal močových ciest. Baktérie preniknú do prostaty z močovej rúry, ak dochádza k vtečeniu moču do prostaty.

Príznaky sa môžu rozvinúť pozvoľna alebo náhle:

  • horúčka a triaška,
  • bolesť v oblasti panvy alebo nad lonovou kosťou,
  • bolestivé močenie,
  • zapáchajúca moč,
  • krv v moči,
  • slabší prúd moči,
  • ťažkosti s úplným vyprázdnením močového mechúra,
  • problém začať s močením,
  • časté nutkanie na močenie,
  • krv v ejakuláte a bolesti pri ejakulácii,
  • bolesti počas vyprázdňovania stolice.

Diagnostika a liečba zápalu prostaty

Pri podozrení na zápal prostaty sa najprv obráťte na svojho všeobecného lekára. On vás odporučí k urológovi. Diagnózu a liečbu určí práve on.

Akútny zápal prostaty sa lieči antibiotikami 4-6 týždňov. Pri zápale prostaty nebicyklujte alebo používajte špeciálne vystužené cyklistické nohavice. Pite dostatok tekutín.

Čo je to hyperplázia prostaty?

Zväčšená prostata a jej príznaky

Benígna hyperplázia prostaty (BPH) sa úzko spája s vekom. Pri BPH nejde o rakovinu ako napovedá jej názov. Spôsobuje však mužom problémy:

  • prerušuje spánok,
  • zvyšuje pravdepodobnosť problémov s erekciou,
  • zvyšuje náchylnosť na infekcie močových ciest.

Lekár pri stanovení diagnózy musí vylúčiť rakovinu. Zväčšenou prostatou pri BPH trpí štvrtina štyridsiatnikov.  Vo veku 80 rokov má zväčšenú prostatu 90 % pánov.

Aké má benígna hyperplázia (BPH) prostaty príznaky?

Kvôli BPH sa muž v noci nevyspí, má totiž časté nutkanie na močenie. BPH sa prejavuje týmito príznakmi:

  • časté nutkanie na močenie,
  • ťažkosti na začiatku močenia,
  • slabý alebo prerušovaný prúd moču,
  • odkvapkávanie moču z močovej rúry po ukončení močenia,
  • pocit nedokonalého vyprázdnenia močového mechúra.

V pokročilom štádiu ochabujú svaly močového mechúra a močenie sa deje samovoľným odkvapkávaním moču z močovej rúry. Príznaky sa zhoršujú po dlhodobom sedení, prechladnutí či zadržiavaní močenia.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako vyzerá vyšetrenie u urológa?

Síce urológa veľká väčšina mužov navštevuje s obavami, vyšetrenie prostaty je nebolestivé. Čaká vás rozhovor o vašich chorobách, užívaných liekoch a chorobách v rodine. Popíšete svoje ťažkosti a dobu ich trvania.

Po rozhovore nasleduje samotné vyšetrenie. Lekár vám prehmatá brucho a prezrie genitálie.

Samotnú prostatu vyšetrí cez konečník. Práve toto vyšetrenie býva zdrojom obáv. Vyšetrenie nie je bolestivé, je len nepríjemné.  Trvá len pár  sekúnd a lekárovi prináša cenné informácie o veľkosti, povrchu a tuhosti prostaty.

Odberom krvi zisťuje predovšetkým hladinu takzvaného prostatického špecifického antigénu PSA. Jeho zvýšené hodnoty môžu svedčiť pre rakovinu prostaty, ale môže sa zvyšovať aj pri BPH či zápale prostaty.

Pri podozrení na zápal prostaty či močových ciest lekár odošle moč na mikrobiologické vyšetrenie. Zisťuje tak, ktorá baktéria zápal spôsobila a na ktoré antibiotiká bude reagovať.

Sonografiou vám lekár zisťuje veľkosť prostaty, stav obličiek a močového mechúra. Preverí si, či vo vašom močovom mechúre zostáva moč aj po vymočení alebo dokážete svoj mechúr úplne vyprázdniť.

Lekár vám môže urobiť aj uroflowmetriu. Je to nebolestivé vyšetrenie, pri ktorom močíte do špeciálnej toalety. Močiť budete za plentou, nikto vás nebude sledovať. Vyšetrenie slúži na zhodnotenie prúdu moču. Slabý prúd moču je jedným z príznakov zväčšenej prostaty, no môže sprevádzať aj iné choroby.

Zápal prostaty neliečte bylinkami!

Liečba zápalu prostaty bylinkami nie je zatiaľ dostatočne vedecky podložená, preto ju neodporúča Americká ani Európska urologická spoločnosť. Nie je jasné, ktoré bylinky a ako by mali v prípade zápalu prostaty či jej zväčšenia fungovať.

Liek na prostatu vám predpíše lekár. Pri zápale sú to antibiotiká, pri zväčšení prostaty zase špeciálne lieky, ktoré ovplyvňujú nielen napätie hladkých svalov prostaty, ale aj močovej rúry. Tým sa docieli ľahší prietok moču a nezanedbateľným účinkom je aj odstránenie nepríjemného nutkavého pocitu na močenie.

Rakovina prostaty má podobné príznaky ako BPH. Vždy je potrebné, aby vás pri problémoch videl lekár a stanovil správnu diagnózu.

Pokročilé štádium BPH sa rieši chirurgicky.

Rakovina prostaty prevencia

  • Pravidelné urologické prehliadky. Nárok na preventívnu urologickú prehliadku máte raz za 3 roky po 50. roku života. Ak ste mali rakovinu prostaty v rodine, domáhajte sa preventívnej prehliadky skôr.
  • Rakovine vo všeobecnosti môžete predchádzať zdravým životným štýlom, ktorý zahŕňa dostatok pohybu aj oddychu, vyváženú stravu a účinné stratégie na zvládanie každodenného stresu.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostatitis/symptoms-causes/syc-20355766

http://www.solen.sk/pdf/2b73476f696e1eb53265dbb05e18e8b3.pdf

https://www.preventivne.sk/zaujalo-nas/urologicka-muzi-su-niekedy-radsej-ked-ich-vysetri-zena.html

https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/benigna-hyperplazia-prostaty

https://www.fmed.uniba.sk/fileadmin/lf/sluzby/akademicka_kniznica/PDF/Elektronicke_knihy_LF_UK/Vseobecna_urologia_pre_medikov.pdf

https://www.healthline.com/health/prostatitis-bacterial-acute#treatments

 

Komentáre