Liečba Prevencia

Zápal achilovky pri športe aj na lodičkách

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Kde je Achillova šľacha a prečo sa môže zapáliť? Na čo si dať pozor, aby sme si zápal neprivodili? Na koho sa so zapálenou achilovkou obrátiť? Poznáte príznaky zápalu achilovky? Aké riziko skrýva chronický zápal Achillovej šľachy?

Príčiny zápalu Achillovej šľachy

Achillova šľacha (ľudovo achilovka) je najväčšou šľachou v našom tele. Spája lýtkový sval s pätovou kosťou. Nachádza sa na zadnej časti dolnej končatiny nad pätou. Znáša dosť veľkú záťaž, preto je náchylná na preťaženie.  Práve preťaženie býva príčinou zápalu.

Niektorí z nás máme vyššie riziko, že sa k zápalu achilovky „dopracujeme”. Do rizikovej skupiny patríte, ak:

 • Máte ploché nohy. Chodidlo tak nenesie záťaž normálnym spôsobom a niektoré jeho časti sú preťažované viac (aj Achillova šľacha) než iné.
 • Užívate pravidelne kortikoidy alebo niektoré antibiotiká – napríklad fluorochinolóny.
 • Máte stuhnuté svaly aj šľachy. Achilovka je náchylnejšia na poranenie.
 • Preťažujete šľachu nárazmi nôh na tvrdý povrch – skákaním či behaním napríklad po asfalte či betóne.
 • Nadmerne namáhate šľachu nevhodným pohybom – napríklad behaním do kopca.
 • Neprestanete cvičiť ani keď pociťujete ťah alebo bolesti v oblasti achilovky.
 • Náhle zvýšite fyzickú záťaž bez postupného prechodu (intenzívny tréning bez prípravy).
 • Nosíte nevhodnú, obnosenú obuv.
 • Nosíte obuv na vysokom podpätku. Dochádza k neúmernému napätiu a zaťažovaniu achilovky.
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zápal Achillovej šľachy – prejavy a príznaky

Na zápal achilovky vás upozorní bolesť v oblasti achilovky po športe, fyzickej námahe či niekoľkých hodinách strávených v lodičkách.  Väčšiu bolesť pocítite pri zintenzívnení fyzickej námahy, najmä pri stúpaní do schodov.

Pohyb chodidla býva obmedzený. Chodidlo sa nedá zohnúť tak dobre ako predtým. Môžete si všimnúť opuch vzadu nad pätou. Zapálená šľacha býva na dotyk teplá. Svaly na predkolení môžete vnímať ako stuhnuté. Celé predkolenie môže byť slabšie a môže pomalšie reagovať.

Ak máte podozrenie na zápal Achillovej šľachy, doprajte postihnutej šľache odpočinok. Využite tiež spôsoby, ktorými si môžete pomôcť doma (dozviete sa o nich v časti o liečbe). Ak vám to nepomôže alebo vás príznaky príliš obťažujú, navštívte svojho všeobecného lekára. V prípade potreby vás odporučí na odborné vyšetrenie a liečbu k ortopédovi.

Ako prebieha diagnostika zápalu achilovky?

Zápal Achillovej šľachy je pomerne jednoduchá diagnóza. Vášmu lekárovi často postačí fyzikálne vyšetrenie a anamnéza. Uveďte lekárovi informácie o svojich ochoreniach, úrazoch, miere fyzickej námahy, zmene v doterajších tréningoch a podobne. Nezabudnite na zoznam užívaných liekov, aj tých voľnopredajných.

Pri fyzikálnom vyšetrení lekár zisťuje prípadný opuch, obmedzenú pohyblivosť chodidla či teplejšiu oblasť achilovky. Bude preto od vás chcieť zopár pohybov nohou, šľachy sa bude jemne dotýkať. Zistí oblasť najväčšej bolestivosti a vyšetrí aj okolie Achillovej šľachy a tkanivá, ktoré s ňou súvisia.

V prípade pochybností môže siahnuť k zobrazovacím metódam. Dá sa využiť RTG vyšetrenie, ultrazvuk a magnetická rezonancia. Tieto vyšetrenia pomôžu spresniť stav šľachy, miesto a niekedy aj príčinu zápalu.

zapal achilovej slachy - vyšetrenie u lekára
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako liečiť zápal achilovky?

 • Zápal ochladzujte ľadovými obkladmi. Uľavia vám od bolesti aj zápalu.
 • Zápal vznikol preťažovaním, je preto logické, že šľacha potrebuje oddych. Doprajte postihnutej šľache odpočinok. Končatinu nadvihnite nad úroveň tela, aby ste zmiernili opuch. Ak potrebujete chodiť, odľahčite šľachu ortézou.
 • Kompresia elastickým obväzom odľahčí postihnutú oblasť a zmierňuje opuch.
 • Nesteroidné protizápalové lieky (napríklad ibuprofén) uľavia od bolesti a zmiernia zápal. Ak je bolesť mierna a dá sa vydržať, počkajte na účinok odpočinku a ľadových obkladov. Dôsledne rešpektujte obmedzenia spojené s užívaním týchto liekov, vopred sa informujte, či sú pre vás vhodné.
 • Ak nič nepomáha, lekár vám môže podať injekciu steroidov – protizápalových liekov. Podáva sa priamo k postihnutej šľache.
 • Ak je oslabená šľacha natrhnutá, ortopéd vám odporučí chirurgický zákrok. Ten býva riešením aj pri dlhodobom alebo opakujúcom sa zápale, ktorý nedostatočne reaguje na vyššie uvedenú liečbu. Lekár vám taktiež môže odporučiť rehabilitáciu.

Chronický zápal achilovky

Chronický zápal Achillovej šľachy vzniká po opakovaných akútnych zápaloch. Akútny zápal sa pri vhodnej liečbe upraví bez následkov.

Ak však príznaky ignorujeme a naďalej šľachu namáhame a neliečime, vzniknú zmeny v štruktúre šľachy. Môžu to byť drobné trhlinky, ktoré šľachu oslabujú a môžu spôsobiť jej natrhnutie či pretrhnutie. Kým akútny zápal achilovky dobre reaguje na pokoj a liečbu, pri chronickom zápale je približne v štvrtine prípadov potrebný chirurgický zákrok.

Príznaky chronického zápalu sú podobné ako pri zápale akútnom. Je potrebná intenzívnejšia liečba.

zápal-achilovky- prevencia zápalu
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Prevencia zápalu achilovky

Ako sa chrániť, aby sme Achillovu šľachu príliš nezaťažovali a nespôsobili jej zápal? Je potrebné myslieť na dôvody, prečo zápal vzniká. Od nich sa odvíja aj prevencia.

 • Noste pohodlnú, pevnú obuv, ktorá poskytuje dostatočnú oporu celému chodidlu. Mierne vyvýšená päta šľachu odľahčí, je preto vhodná.
 • Ak máte ploché nohy, noste ortopedické vložky.
 • Vyhnite sa topánkam na vysokých podpätkoch.
 • Ak športujete, tréning dávkujte postupne. Pred cvičením a po ňom dbajte na „zahriatie” svalov a šliach a strečing.
 • Striedajte rôzne druhy športov. Vyhnite sa jednostranným monotónnym zaťažujúcim pohybom. Zabudnite na opakované utekanie do kopca a schodov, na behanie po asfalte.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/achilles-tendinitis/diagnosis-treatment/drc-20369025

https://www.healthline.com/health/achilles-tendinitis#symptoms

https://www.southerncross.co.nz/group/medical-library/achilles-tendonitis-tendinopathy

Komentáre