Viete ako môžete ochrániť účinnosť antibiotík?

Posted · Add Comment
Viete čo je to antibiotická rezistencia

1. Antibiotiká sú účinné lieky, ktoré zabíjajú:

Antibiotiká sú účinné lieky, ktoré zabíjajú obrázok
  • Antibiotiká sú lieky, ktoré liečia bakteriálne infekcie. Neliečia infekcie spôsobené vírusmi, ako je nádcha alebo chrípka. Užívaním antibiotík, keď ich nepotrebujete, môžete spôsobiť, že nebudú fungovať, keď ich budete potrebovať.

 

2. Baktérie, ktoré sú odolné voči antibiotikám, môžu nakaziť človeka:

  • Antibiotiká sú podávané ľudom, hospodárskym zvieratám, rybám a plodinám. Odolnosť infekcií voči antibiotikám (antibiotická rezistencia) nastane, keď sa baktérie zmenia a začnú byť odolné voči antibiotikám, používaným na liečbu infekcií, ktoré spôsobujú. Antibioticky odolné baktérie sa šíria prostredníctvom kontaktu s ľuďmi, so zvieratami, vodou alebo potravinami, ktoré ich obsahujú.

 

3. Antibiotiká môžem prestať užívať, akonáhle sa cítim lepšie:

Antibiotiká môžem prestať užívať, akonáhle sa cítim lepšie obrázok
  • MÝTUS! Je veľmi dôležité, aby ste brali správne antibiotikum, v správnej dávke, a hlavne ho doužívali. Tým, že vyberiete celú dávku, aj keď sa začnete cítiť lepšie skôr, mali by ste zabiť všetky baktérie, kvôli ktorým ste ochoreli. Nenechajte zmutovať žiadne baktérie, aby sa nestali odolnými.

 

4. Čo sa môže stať, keď „dostanem“ rezistentnú infekciu?

  • Antibiotická rezistencia vzniká všade vo svete a postihuje všetky vekové kategórie. V súčasnosti ide o jednu z najväčších hrozieb pre verejné zdravotníctvo. Liečba antibioticky odolnej infekcie môže trvať dlhšie, vyžadovať častejšie návštevy u lekára, nákladnú liečbu, hospitalizáciu, či spôsobovať vážnejšie vedľajšie účinky.

 

5. Odolnosť infekcií voči antibiotikám je už mimo kontrolu, v súčasnosti sa tento stav iba zhoršuje. Neexistuje nič, čo by som mohol urobiť.

Odolnosť infekcií voči antibiotikám je už mimo kontrolu, v súčasnosti sa tento stav iba zhoršuje. Neexistuje nič, čo by som mohol urobiť obrázok
  • Kým rezistencia voči antibiotikám je prirodzene sa vyskytujúci jav, nesprávne a nadmerné používanie antibiotík v rastlinách, u ľudí a u zvierat urýchlilo tento proces na nebezpečne vysokú úroveň. Ale stále nie je príliš neskoro na to, aby sme znížili dopad antibiotickej rezistencie. My všetci hráme svoju úlohu pri zachovaní účinnosti antibiotík.

 

6. Odolnosť infekcií voči antibiotikám pomáham riešiť, ak:

  • Prijmite opatrenia, aby ste predišli infekcii. Ochráňte sa pred nákazou, napr. sa nechajte očkovať. Zároveň tým znížite potrebu antibiotík. A pamätajte: ak ochoriete, vždy konzultujte so svojím lekárom, či budete potrebovať antibiotiká. Získajte predpis a vždy doberte svoju dávku antibiotickej liečby (a to aj vtedy, keď sa cítite lepšie).
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK S PRIATEĽMI