Prevencia

10 rád ako prežiť bakteriálnu infekciu

1) Nebyť lekárom
Lekár vie, ktoré antibiotikum je vhodné na aký typ baktérie. Vyše 80 % zimných ochorení dýchacích ciest má navyše vírusový pôvod, a antibiotiká na vírusy nie sú účinné vôbec.

2) Nechať sa dôkladne vyšetriť
Väčšina lekárov prvého kontaktu dnes vie vykonať vyšetrenie CRP. Na základe toho zistia, či predpísať antibiotikum, alebo je pre liečbu úplne zbytočné.

3) Zodpovedne užívať antibiotiká, až do poslednej tablety
Dôsledným doužívaním antibiotík, zabezpečuje pacient pre seba a svoje okolie, že na dané antibiotiká nevznikne rezistencia.

4) Byť v súčinnosti s lekárom
Pacient nebude vysadzovať antibiotikum bez toho, aby sa predtým poradil s lekárom.

5) Byť trpezlivý
Niekedy trvá 2 – 3 dni, kým liečba zaberie. Netreba sa hneď obávať, že liek nezabral.

6) Byť presný
Užívanie antibiotík v presných dávkach je dôležité z hľadiska udržania dostatočne účinných hladín látok v tele.

7) Byť starostlivý o črevnú flóru
Aby sa predišlo vzniku nežiaduceho účinku antibiotickej hnačky, ktorá môže predčasne ukončiť užívanie antibiotík, odporúča sa užívať probiotiká spolu s liečbou, a aj niekoľko dní po liečbe.

8) Viesť zdravý život 
Mnohým prípadom bakteriálnych infekcií sa dá predísť zmenou životného štýlu, najmä dôslednou hygienou, zvyšovaním imunity, športovaním a relaxom.

9) Doplniť cesnak
Cesnak má antibakteriálne účinky. V minulosti sa používal potláčanie bakteriálnych infekcií. Navyše má aj antivírusové a protizápalové účinky.

10) Nešetriť
Nepoužívajte antibiotiká, ktoré vám zostali z predchádzajúcej liečby, ani sa ich nesnažte zohnať bez lekárskeho predpisu.

Komentáre