Liečba Vyšetrenia

Krčné mandle von?

Streptokoková angína. Aj keď ide o rozšírené ochorenie, jeho diagnostika a liečba zostávajú pre kliniky problematické. Príčinou je bakteriálna infekcia, spôsobená pyogenným beta-hemolytickým streptokokom skupiny A, ktorý má zastúpenie až u 90 % diagnostikovaných pacientov. Vrchol výskytu streptokokových zápalov mandlí je u detí vo veku od 5 do 15 rokov, s inkubačnou dobou 2 – 6 dní. Takto ochorie len 10 % dospelých.

Na vine je streptokok pyogenes A

Streptococcus pyogenes, ako hlavný pôvodca odborne nazývanej bakteriálnej tonzilofaryngitídy, je výborne citlivý na penicilín. U pacientov s alergiou na penicilín, sú alternatívou makrolidové antibiotiká a/alebo klindamycín. V uplynulom období sa dostali pyogénne streptokoky do popredia záujmu, pre narastajúcu rezistenciu k makrolidovým antibiotikám. Nárast rezistencie k erytromycínu je pozorovaný od roku 2001. Priemerná rezistencia u kmeňov Streptococcus pyogenes na erytromycín bola vtedy 19 %, a stále stúpa.

Streptokokové nákazy sú vysoko infekčné. Prenášajú sa z jedného človeka na druhého, rôznou formou bližšieho kontaktu: bozkávaním, orálno-genitálnymi praktikami, kvapkami slín, a tiež použitím infikovaného predmetu. Streptokoky prežívajú v kryptách tonzíl, a odnášajú si to najmä podnebné mandle.

Pole pôsobnosti streptokoka je ale široké. Vyskytuje sa v ústach, v hrtane, na koži, ale aj v pošve, či v konečníku… Mnohokrát je prítomný, bez akejkoľvek známky ochorenia u človeka. Nič netušiaci nositeľ, tak môže streptokoka prenášať na druhých ľudí, ktorí môžu vážne ochorieť.

Príznaky streptokokovej angíny

Rýchly nárast telesnej teploty, často nad 38° Celzia.
Intenzívna bolesť v hrdle, ktorá často vystreľuje smerom do ucha, a stupňuje sa pri prehĺtaní.
Pocity rezania a bodania v krku.
Zdurenie krčných uzlín a ich bolestivosť.
Triaška, vysilenosť.
Zväčšenie krčných mandlí, ich pokrytie belavými povlakmi, príp. drobnými vriedkami, a. i.
Prítomná môže byť (hlavne u detí) bolesť brucha, nevoľnosť a zvracanie.
Zväčšenie mandlí vie byť natoľko razantné, že dochádza k dýchacím ťažkostiam, v extrémnom prípade až k duseniu.

Diagnóza a liečba infekcie mandlí

Okrem opisu subjektívnych ťažkostí pacienta a vyšetrenia pohľadom podnebných mandlí (vrátane okolitých tkanív), sa robí výter z krku, ktorý môže – nemusí potvrdiť streptokokovú infekciu. Ak nie je potvrdená, predčasné predpísanie antibiotík je zbytočným krokom. Musíme podotknúť, že v minulosti boli antibiotiká nasadzované ihneď, automaticky, no majú sa užívať iba pri jasnom streptokokovom pôvode angíny.

V začiatkoch ochorenia je najvhodnejšia odporná liečba. Uplatňujú sa antipyretiká a analgetiká, antibakteriálne a protizápalové spreje, alebo kloktadlo. Súčasťou liečebného režimu má byť kľud na lôžku, dostatočný príjem tekutín a vitamíny. Pomôcť môže aj Priessnitzov obklad na krk. Pri včasnom začatí liečby, ustupujú ťažkosti počas jedného týždňa.

Chronické zápaly podnebných mandlí zaraďujeme k opakovaným ochoreniam v dospelosti. Vyznačujú sa miernejšími príznakmi, najmä pobolievaním a nepríjemným škriabaním, či pocitom cudzieho telesa v krku, ktorý pacienta núti k pokašliavaniu. Podnebné mandle, ktoré sú jednou z predných línií obranyschopnosti ľudského organizmu, vplyvom chronického bakteriálneho zápalu túto funkciu čiastočne (alebo úplne) strácajú, a stávajú sa, naopak, ložiskom infekcie.

Krypty tonzíl si môžeme predstaviť ako mnohopočetné záhyby a „chodbičky“, vedúce rôzne hlboko do mandlí. Hrozia recidivujúce angíny, a je tu riziko možnosti prenosu na iného človeka. Liečba chronických tonzilitíd má len obmedzené možnosti. Prechodne možno využiť prostriedky na dezinfekciu ústnej dutiny a hltanu (roky sa využíva ambulantné ošetrenie jódom), v počiatkoch je prínosná podpora obranyschopnosti. Po opakovaných, častých vzplanutiach ochorenia, pri ktorých je reálna možnosť napadnutie ďalších, vzdialených orgánov (srdce, kĺby, obličky…), sa pristupuje k tonzilektomii – odstráneniu celých krčných mandlí.

Zdroje: http://streptokok.info,

Mediforum

http://www.pharmanews.sk

Komentáre