Prevencia

K antibiotikám si pýtajte probiotiká

Baktérie zastúpené v ľudskom tele v priemere vážia dohromady okolo 2 kilogramov. Ideálne by bolo, udržiavať „dobré“ a „zlé“ baktérie v správnom pomere, to je zhruba 85:15 v prospech tých „dobrých“, probiotických. Okrem kože, najväčšia koncentrácia baktérií sa prirodzene vyskytuje v dýchacom systéme, v črevnom trakte, ako aj v oblasti ženských pohlavných orgánov. Jesenné a zimné obdobie je ale spojené so zvýšeným útokom baktérií.

Dobrá životospráva a pohyb

Pokiaľ sa im chceme vyhnúť, posilňujme preventívne svoje telo: aktívnym pohybom, zdravou stravou, a povedzme, že aj funkčnými probiotikami. Naladí nás to na anti-antibiotickú vlnu…

Návštevu u lekára si bez „výslužky“ v podobe receptu na antibiotikum možno niektorí pacienti nevedia ani predstaviť. Liečbu antibiotikami by sme však mali dobre zvážiť. Pre organizmus je pomerne náročná, aj keď vedľajšie účinky antibiotickej liečby málokedy pripisujeme práve antibiotikám. Navyše, ľahšie infekcie sa dajú vyliečiť aj bez nich.

Nezbavme sa dobrých baktérií

Samotné antibiotikum neuplatní svoj účinok bez toho, aby nepôsobilo aj na mikroorganizmy, ktoré sa v tele vyskytujú prirodzene. V závislosti od imunitného systému a hĺbky redukcie mikroflóry, môže dôjsť aj k patologickým procesom. Prejavujú sa rôznymi tráviacimi ťažkosťami. Následkom antibiotickej liečby dochádza ku kolonizácii čreva patogénmi, čo môže byť spojené s novým infekčným ochorením.

Okrem zlých baktérií, antibiotiká v tele ničia aj tie dobré. Pokiaľ pri takejto liečbe budete zároveň užívať aj probiotiká, váš organizmus to bude zvládať ľahšie. A o to predsa ide.

Ako užívať probiotiká

Probiotické doplnky užívame vždy s jedlom. Takto ich ochránime pred vplyvom žalúdočnej kyseliny, ktorá by ich mohla zničiť. Odporúčaný obsah probiotík v dennej dávke je 1 – 10 biliónov jednotiek v jednej kapsule, alebo probiotickom nápoji.

Prvé účinky je možné pozorovať už po prvom, až druhom týždni užívania. Probiotiká stimulujú produkciu bielych krviniek a látok, ktoré biele krvinky „povolávajú do boja“ proti prebiehajúcej infekcii. A práve probiotické baktérie dokážu produkovať antibiotikám podobné látky, ktoré priamo potláčajú rast patogénov, teda „zlých“ baktérií. Zároveň vytesňujú tieto zlé baktérie z miest na našich črevách – prebieha tu akási „súťaž“ o voľné miesta. Optimálna schéma je, že probiotiká sa užívajú 2 až 4 hodiny pred, alebo po užití antibiotika.

Niektoré druhy baktérií sú citlivé na prílišné teplo alebo chlad, iné si vyžadujú uskladnenie v chladničke. Pri probiotikách, ktoré sa nasadzujú na urogenitálne infekcie, bol preukázaný znížený výskyt lokálnych infekcií. Blahodarné účinky probiotík boli dokázané aj pri infekciách tráviaceho traktu.

Najprv laboratórne vyšetrenie

Ak sa lekár rozhodne pre nejaké antibiotikum, je vhodné, aby nechal urobiť mikrobiologický rozbor na prítomný druh baktérie. Pokiaľ ide o pacienta, ktorý je častým užívateľom antibiotík, takýto rozbor by mal by samozrejmosťou. Antibiotiká sú „po ruke“, no stále viac baktérií, ktoré boli pôvodne citlivé, sa stávajú rezistentnými. Rezistencia sa natoľko zvyšuje, že v posledných rokoch bolo objavených a uvedených na trh len málo nových antibiotík.

Zodpovedné používanie antibiotík pomáha zastaviť vývoj rezistentných baktérií, so zachovaním účinnosti antibiotík pre generácie, ktoré prídu po nás. Predpísané antibiotikum, má byť preto čo najšpecifickejšie, a doužívať ho musíme do poslednej tablety (dražé, tobolky)!

Pýtajte sa lekára, alebo lekárnika

Dodržiavať pokyny lekára o tom, kedy a ako užívať antibiotiká, je základ. Lekár má upozorniť pacienta, že počas liečby je vhodné užívanie probiotík, lebo zmierňujú nežiaduce účinky antibiotík. Rovnako lekárnik, ktorý expeduje lieky, pri pohľade na recept s predpísaným antibiotikum, môže odporučiť pacientovi užívanie probiotík. Záleží potom od pacienta, či si probiotikum zakúpi, alebo nie.

Zdroje: www.probiotik.sk, http://ecdc.europa.eu/sk a konzultácia s lekárnikom

Komentáre