Liečba

Vírus alebo baktéria: Zistí o 5 minút test na C-reaktívny proteín

Rok 2015 s viac ako stovkou rôznych antibiotík. Vďaka nim vyhrávame nad baktériami, lebo antibiotiká ich oslabujú, zabíjajú. Predpisuje nám ich lekár, a obsahujú účinnú látku, ako napríklad ampicilín, azitromycín alebo doxycyklín. Sú ale naozaj vždy nutné?

C-reaktívny proteín a diferenciálna diagnostika

S CRP diagnostikou sa pacienti stretávali v zdravotníckych zariadeniach, v posledných rokoch sa postupne stala súčasťou aj ordinácií praktických lekárov. Zdravotníci na nej oceňujú najmä rýchlosť a vysokú úspešnosť správneho odhalenia pôvodu choroby.

Praktickí lekári a pediatri si môžu vybrať zo širokého spektra osvedčených testov QuikRead go a NycoCard Reader. C-reaktívny proteín (CRP) je proteín akútnej fázy, syntetizuje sa v pečeni človeka. Údaj o hladine CRP lekárovi pomáha nielen pri diferenciálnej diagnostike, ale aj v racionalizácii ATB a pri manažovaní liečby.

CRP v pohodlí vášho domova

S testom na C-reaktívny proteín (CRP) dnes už aj doma do piatich minút zistíte, či máte brať antibiotiká. Je určený pre ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť zbytočnému užívaniu antibiotík, pre tých, ktorým je čas vzácny – nemusia ísť hneď k lekárovi, a pacientov, ktorí chcú mať zdravotný stav pod kontrolou.

CRP test z lekárne neslúži na určenie ochorenia. Výsledok CRP testu je všeobecným ukazovateľom prebiehajúcej infekcie, zápalu, ktoré poukazujú na nutnosť ďalšieho (cielenejšieho) vyšetrenia lekárom. Viete s ním sledovať účinnosť už nasadených antibiotík, zistiť, či je vaše telo oslabené.

Obsah testu, nájdete v balení

CRP 2 testy – znamená označenie balenia CRP testu s 2 testami, CRP 10 – balenie, CRP testu s 10 testami. Test a kvapkadlo sú spoločne zatavené v hliníkovej fólii s vysúšacím činidlom. V balení ďalej sú: odberová skúmavka, 10 µl mikropipeta, roztok v plastovej fľaštičke, lancetové pero a príbalový leták.

Tento imunochemický test pre celú rodinu umožňuje zistiť koncentráciu CRP v nasledujúcich troch úrovniach: menej ako 10 mg/l, 10 až 30 mg/l a viac ako 30 mg/l. Vek nehrá pre ovplyvnenie výsledkov žiadnu rolu, a výsledok je pri správnom prevedení rovnaký ako u lekára.

Diagnostika – krok za krokom

1. Z balenia domáceho testu na C-reaktívny proteín vyberte stojan, vložte doň nádobku a do nej nakvapkajte 10 kvapiek pribaleného roztoku.

2. Očistite si bruško prsta, ideálne s dezinfekciou. S lancetou (ihlou) si pichnite do prsta. Pipetkou odoberte kvapku krvi do nádobky a zamiešajte.

3. Kvapkadlom naberte zmes cca 10 kvapiek, naneste do jamky testera.

4. Presne po 5 minútach zistite výsledok v okienku. Výrazne zvýšená hladina CRP indikuje bakteriálne ochorenie a antibiotiká sú na mieste. Normálna hladina CRP znamená, že máte len vírus a antibiotiká vám nepomôžu. Postačí možno vyležať to, vypotiť sa, jednoducho „vypnúť“…

CRP test si pýtajte v lekárni

Test na C-reaktívny proteín je dobré mať po ruke v miestach, kde je k lekárovi ďaleko, v čase, keď lekár neordinuje, a ak chcete ušetriť svoje peniaze (napríklad pred cestou, za lieky a ošetrenie v zahraničí). Plusmi sú vysoká citlivosť a presnosť, jednoduché, hygienické prevedenie a okamžitý výsledok priamo na mieste, bez laboratória.

Je schválený ŠÚKL, bežné balenie obsahuje 2 testy (pre uistenie), dostanete ho za cenu od 9,99 eur. Testy na C-reaktívny proteín pre domáce použitie sú dostupné v lekárňach bez lekárskeho predpisu, vydržia dva roky.

Ak je koncentrácia CRP v krvi vysoká (tretí stupeň), znamená to, že v tele je bakteriálny zápal, a nastal čas zájsť k lekárovi.

Zdroje: www.crptesty.sk, http://crptest.eu, http://sk.hartmann.info, www.akosatorobi.sk, http://www.zdravotnetesty.sk a http://www.oriondiagnostica.sk

Komentáre