Je preukázané, že po niektorých infekciách, nastávajú u mladých športovcov zmeny na myokarde, ktoré sa pri vysokej záťaži môžu skončiť fatálne. Isté typy baktérií, aj po rokoch od liečby, zasiahnu srdce. Prestanú „tesniť“ chlopne a zistí sa, že na nich predtým zapracoval zápal. Jedno je jasné – telo máme všetci zraniteľné, a pýta si svoj čas na zotavenie.
Cvičiť pri užívaní antibiotík, alebo nie?
Uvedomte si, že je rozhodne cennejšie zdravie ako športové úspechy. Je dobré zostať prvé tri dni doma, nech nikoho nenakazíte. Športovanie odložte na čas, kedy antibiotiká doberiete, a tréning/zápas posuňte o cca 1-2 týždne. Liečbu nezanedbávajte – antibiotiká sa začínajú vstrebávať niekoľko minút po podaní, no maximálne koncentrácie dosahujú neskôr. Ich účinok začína byť citeľný väčšinou do 36 hodín od prvého užitia. Antibiotiká sa podávajú pri liečbe bakteriálnych infekcií, alebo profylakticky, napríklad pri špecifických zubných výkonoch.
Rozlišujeme antibiotiká baktericídne a bakteriostatické: prvé baktérie zabíjajú narušovaním ich bunkových membrán, druhé im bránia v množení. Žiadne z antibiotík ale nerozlišuje medzi „dobrými“, ktoré tvoria črevnú flóru, a „zlými“ baktériami – tie vám povedzme pri neliečenej angíne môžu poškodiť srdce/obličky. Okrem boja s ochorením je tak telo zaťažené aj na „inom fronte“. Antibiotiká sú „pomôckou“, ktoré obmedzia kvantum baktérií. Tým má imunitný systém uľahčenú prácu pri vyrovnaní sa s ochorením. Napriek tomu má telo v období ochorenia zvýšenú „prácu“, a zaslúži si šetriaci režim.
Zásady pre športovcov pri užívaní ATB
K zásadám patrí: antibiotiká vždy dobrať, aj keď sa už cítite dobre. Ochorenie ešte nemusí byť celkom potlačené. Môže sa vrátiť, a ľahko vtedy vzniká rezistencia na antibiotiká. Preto si ich neordinujte sami, ani ak v lekárničke objavíte nejaké nedoužívané antibiotiká. Viac vám napovie výter a test z kvapky krvi. Nechajte si predpísať antibiotiká cielene, dajte im prednosť pred širokospektrálnymi. Všetky pre a proti si preberte so špecialistami. Prirodzené je byť v kľude, doliečiť sa, aj keď antibiotiká neberiete. Ak pod antibiotikami mienite/musíte trénovať/pretekať, je žiaduce znížiť zaťaženie aspoň o 25 percent.
Nikto vám nemôže aktívny šport zakázať. Férové k telu je ale rešpektovať rekonvalescenciu – odhad je tak 7 až 10 dní po odznení akútnej fázy zápalového ochorenia. Po preliečení nič nepokazíte kompenzačným cvičením a miernym posilňovaním, neskôr „kardio“ chôdzou so striedaním pozvoľného behu na čerstvom vzduchu. Samozrejme – po konzultácii s lekármi a trénerom.
Zdroje: www.ulekare.cz/poradna, http://rungo.idnes.cz/antibiotika-a-sport-co-se-v-tele-deje-a-co-riskujeme a http://www.behej.com/clanek/8603
Komentáre