(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Ak ste zažili nepríjemné bolesti pre zápal pankreasu, iste sa podobnému zážitku už chcete vyhnúť. V čom spočíva liečba a ako dlho sa má dodržiavať diéta pri zápale pankreasu? Načo nám je pankreas? Aké sú príznaky zápalu pankreasu?
Akútny zápal pankreasu – prejavy a príznaky
Pankreas (podžalúdková žľaza) napomáha pri trávení. Vylučuje tráviace šťavy s vysokým obsahom enzýmov do dvanástnika veľmi blízko miesta, kadiaľ doň prúdi aj žlč. Okrem toho vytvára hormóny inzulín a glukagón.
Akútny zápal pankreasu (akútna pankreatitída) vás prekvapí zvyčajne z plného zdravia. Najvýraznejším príznakom sú silné bolesti brucha. Najviac ich pocítite v ľahu na chrbte, naopak, poloha v klbku alebo sedenie s ohnutým trupom vám trochu pomôže. Brucho pri akútnom zápale pankreasu bolí v hornej časti a okolo pupka, môže vyžarovať dozadu, ale aj do hrudníka či nižších častí brucha.
Bežnými pridruženými ťažkosťami sú nevoľnosť, vracanie. Na pohmat býva brucho akoby „gumené“, pri pridruženom zápale pobrušnice býva tvrdé. S postupom zápalu sa vám môže zvýšiť teplota. Ak upadnete do šoku, môžete sa potiť, triasť, zblednúť, príliš rýchlo dýchať, klesne vám tlak a zvýši sa frekvencia srdca.
Ak pociťujete uvedené príznaky, urýchlene sa dostavte na pohotovosť alebo volajte 112.
Stáva sa, že okrem bolesti nemusíte mať žiadne príznaky. Najmä ak sa kamarátite s alkoholom a ten je aj príčinou akútnej pankreatitídy.
Chronický zápal pankreasu – prejavy a príznaky
Pri chronickom zápale pankreasu sú príznaky menej dramatické. Horšie je, že trvajú dlhodobo. Bolesť v hornej časti brucha sa opakuje s určitými prestávkami.
Môžete trpieť aj silnými bolesťami trvajúcimi niekoľko hodín či dní. Bolesť môže a nemusí súvisieť s jedlom. Pocit nevoľnosti a vracanie sa môžu objaviť.
Pri chronickom zápale vznikajú na pankrease jazvy. Žľazové tkanivo tak stráca svoju funkciu. Preto sa môžete stretnúť s príznakmi nedostatočného trávenia, objemnou, zapáchajúcou, svetlou stolicou, stratou hmotnosti a podvýživou.
Ak je zasiahnutá aj tvorba inzulínu, vzniká cukrovka – diabetes II. typu. Chronická pankreatitída zvyšuje riziko vzniku rakoviny pankreasu.
Ak pociťujete uvedené ťažkosti, navštívte svojho obvodného lekára. Odporučí vás odborníkovi – gastroenterológovi, ktorý vykoná potrebné testy. Nezabudnite sa lekára opýtať, čo môžete pre svoj zdravotný stav urobiť a ako upraviť svoj jedálny lístok či režim.
Príčiny zápalu pankreasu
Pri akútnom zápale pankreasu prebieha natrávenie žľazy vlastnými tráviacimi enzýmami. Za normálnych okolností pôsobia až v čreve. Ak sa niekde stane chyba, pankreas začne tráviť sám seba.
Tento stav spôsobujú často žlčové kamene, konzumácia ťažkého mastného jedla alebo alkoholický exces. Príčinou môže byť aj užívanie niektorých liekov.
Krátkodobý a zvyčajne mierny zápal pankreasu vyvolávajú niektoré vírusy. Rizikové je aj fajčenie, vysoká hladina tukov v krvi, diagnostika pomocou ERCP, cystická fibróza. Môže sa stať, že príčina sa nezistí.
Chronický zápal pankreasu sa môže vyvinúť z akútneho. Často býva dôsledkom nesprávneho životného štýlu a nadmernej konzumácie alkoholu.
Diagnostika zápalu pankreasu
Akútna pankreatitída – diagnostika
Pri akútnom zápale patrí diagnostika do rúk chirurga. Vyšetrí vás, posúdi jednotlivé príznaky, tuhosť brušnej steny. Pri podozrení na pankreatitídu vám určite zoberie aj vzorky krvi a moču.
Pre zobrazenie samotného pankreasu a komplikácií zápalu je najužitočnejším CT vyšetrenie. Na základe neho posúdi lekár aj závažnosť zmien (opuch alebo až odumretie tkaniva – nekrózu). Sonografiu brucha vám urobia pre zobrazenie žlčových kameňov.
Ktoré hodnoty bývajú zvýšené pri akútnej pankreatitíde?
- Lipáza a amyláza v krvi (do normálnych hodnôt sa vracajú po 3-7 dňoch) a amyláza v moči. Nemusia byť veľmi zvýšené pri opakovaných vzplanutiach zápalu. Sú to pankreatické enzýmy. Za bežných okolností ich nachádzame vo vnútri čreva.
- Počet bielych krviniek v krvi a iné zápalové parametre, napríklad CRP – signalizujú zápal.
- Urea v krvi.
Chronická pankreatitída – diagnostika:
Pri podozrení na chronickú pankreatitídu bude lekár skúmať, nakoľko je váš pankreas schopný vytvárať tráviace enzýmy, ako vyzerá (jazvenie, zmrštenie a pod.) a ako zvláda tvorbu inzulínu. Preto sa pripravte na:
- Krvné testy.
- Doma si na pokyn lekára odoberiete vzorku stolice na vyšetrenie enzýmov.
- Sonografiu brucha, RTG vyšetrenie, prípadne CT alebo vyšetrenie magnetickou rezonanciou.
Ako liečiť akútny zápal pankreasu?
- Absolútny zákaz jedenia a pitia (ani čistú vodu) počas prvých hodín až dní. Aj preto musíte byť v nemocnici na infúziách. Infúzie budete dostávať vo veľkom množstve, pretože pri akútnej pankreatitíde sa stráca veľa tekutín. Váš lekár posúdi, kedy môžete opatrne začať piť tekutiny či prijímať potravu normálnym spôsobom. V nijakom prípade neporušujte jeho odporúčania.
- V nemocnici dostanete aj lieky proti bolesti – tiež do žily, keďže jesť ani piť nemôžete.
- V ťažkých prípadoch dostanete aj antibiotiká. Odumreté časti pankreasu totiž môže napadnúť infekcia.
- Chirurgickému zákroku sa vyhýbame, kým sa dá. V určitých prípadoch je však potrebný. Lekári budú starostlivo sledovať váš zdravotný stav, preto im hláste všetky zhoršenia svojho zdravotného stavu. Pripravte sa aj na možné opakované CT vyšetrenie.
- Po zotavení je potrebné dbať na diétu podľa odporúčania lekára.
Liečba chronického zápalu pankreasu je postavená najmä na diéte, prísnom zákaze alkoholu, fajčenia, dostatočnom príjme tekutín, doplnení chýbajúcich enzýmov, prípadne liečbe cukrovky.
Ak trpíte aj žlčovými kameňmi, môžete prechodne užívať aj bylinky. Tradičnou v tejto indikácii je lastovičník väčší aj známy bodliak chrániaci pečeň – pestrec mariánsky. Niektoré zdroje uvádzajú aj prospešné účinky mäty piepornej, ktorá zmierňuje aj nevoľnosť.
Diéta pri zápale pankreasu
Pri akútnom zápale spočiatku nemôžete jesť ani piť. Táto fáza trvá 2-5 dní. Lekár vám potom veľmi opatrne a postupne bude trávenie zaťažovať.
Spočiatku po ústupe bolestí, nevoľnosti a zvracania dostanete len tekutiny. Rýchlosť, akou možno prejsť k tuhej strave, je individuálna. Aj po zotavení však zabudnite na alkohol, cigarety a obmedzujte mastné jedlá. Aby ste sa kvôli týmto „pôžitkom“ neocitli čoskoro späť v nemocnici.
Spočiatku sa vyhnite aj veľkým množstvám vlákniny naraz.
Pri chronickej pankreatitíde platí taktiež dôrazný zákaz alkoholu a cigariet. Striedmosť si osvojte ako životný štýl. Namiesto sladkostí voľte ovocie, vyhnite sa polotovarom, červenému mäsu, tukom.
Siahnite radšej po bielom mäse, rybách, strukovinách. Svoj pankreas menej zaťažíte menšími porciami viackrát za deň než tromi veľkými hlavnými jedlami.
Je však dôležité, aby jedlá boli výživné a obsahovali dostatok bielkovín, základných živín, vitamínov a stopových prvkov. Správnym prístupom predchádzate zhoršovaniu chronického zápalu.
Prevencia zápalu pankreasu: Ako sa chrániť, aby sme nedostali zápal?
- Striktne vylúčte alkohol.
- Prestaňte fajčiť.
- Uprednostnite ľahko stráviteľné jedlá pred ťažkými mastnými potravinami.
- Jedzte menšie porcie a častejšie.
- Jedlo dôkladne požujte. V slinách sú enzýmy, ktoré natrávia potravu. Ak pankreas tvorí nedostatok enzýmov, využijete čo najviac enzýmov zo slín.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.msdmanuals.com/home/digestive-disorders/pancreatitis/acute-pancreatitis
https://www.msdmanuals.com/professional/gastrointestinal-disorders/pancreatitis/chronic-pancreatitis
https://sk.medixa.org/choroby/akutny-zapal-pankreasu
Komentáre