Ulcerózna kolitída je zápal čreva. Nie infekčný, ale spôsobený narušenou funkciou imunity. Ako vzniká ulcerózna kolitída? Aké má ulcerózna kolitída príznaky? Aký vzťah je medzi ulceróznou kolitídou a stravou? Má zmysel užívať probiotiká pri ulceróznej kolitíde?
Ako vzniká ulcerózna kolitída? Aké má ulcerózna kolitída príčiny?
Ulcerózna kolitída je chronický zápal hrubého čreva. V typickom prípade postihuje najmä koncový úsek hrubého čreva – konečník a priľahlú časť čreva. V ťažkých prípadoch postihuje zápal celé hrubé črevo, ale nezasahuje do tenkého.
Ulcerózna kolitída vznikne zrejme kombináciou viacerých faktorov. Presný mechanizmus nepoznáme, vedci predpokladajú, že v čreve dochádza k zmene priepustnosti. Bunky čreva prestanú tvoriť správnu bariéru, tesné spojenia medzi nimi sa narúšajú a do krvi sa dostáva aj to, čo zo zdravého čreva nepreniká. Preniknuté častice dráždia imunitný systém, vzniká zápal.
Narušená regulácia imunitného systému vyvolá chronický zápal v čreve. Na vzniku choroby sa podieľajú aj faktory vonkajšieho prostredia a genetika. Podľa štúdií má ochranný vplyv odstránenie apendixu.
Aké má ulcerózna kolitída príznaky?
Zápal v čreve je pri ulceróznej kolitíde sprevádzaný vznikom vredov, tvorbou hlienu a krvácaním.
Aké sú príznaky ulceróznej kolitídy?
- bolesti brucha
- hnačky s prímesou hlienu a krvi
- nutkanie na stolicu s vyprázdnením malého množstva obsahu
- v ťažkých prípadoch strata hmotnosti a ťažké krvavé hnačky
- rozsiahly zápal môže sprevádzať teplota a zrýchlený pulz
- niekedy je príznakom úporná zápcha
Ulcerózna kolitída máva aj príznaky, ktoré sa netýkajú čreva. Je to preto, lebo zápal v tele môže postihnúť aj iné tkanivá a orgány. Ak trpíte ulceróznou kolitídou, môžu vás prekvapiť zápaly kĺbov, očí alebo rôzne poruchy na koži a slizniciach – afty, erythema nodosum alebo pyoderma gangrenosum. Vážnou komplikáciou ulceróznej kolitídy je primárna sklerotizujúca cholangitída, ktorá môže viesť až k cirhóze a zlyhaniu pečene.
Ak máte ulceróznu kolitídu, všímajte si preto opuch či bolestivosť kĺbov, zmeny na koži, svrbenie a zožltnutie kože, začervenanie očí. Informujte o týchto príznakoch svojho lekára a pýtajte sa ho na ďalší priebeh liečby.
Včas odhaľte aj príznaky prípadnej dehydratácie, ktorá vás ohrozuje pri neutíchajúcich hnačkách. Únava, spavosť, suchosť v ústach, zastavenie močenia na viac ako 8 hodín, močenie malého množstva tmavšieho moču sú signálmi, že vaše telo trpí nedostatkom vody. Ak nič v sebe neudržíte, potrebujete infúzie na doplnenie telesnej tekutiny a minerálov.
Ulcerózna kolitída je chronický zápal čreva. Bežne sa striedajú obdobia remisie (zlepšenia príznakov) s obdobím relapsu (opätovné vzplanutie choroby).
Ulcerózna kolitída – diagnostika. Akého lekára navštíviť pri príznakoch ulceróznej kolitídy?
Ako lekár zistí, že máte ulceróznu kolitídu a ako ju rozlíši od podobných zápalov čreva?
Ak máte ťažkosti, navštívte svojho všeobecného lekára. Časť vyšetrení môže urobiť aj on a pri podozrení na ulceróznu kolitídu vás pošle odborne vyšetriť na gastroenterológiu.
Lekára zaujímajú príznaky a ťažkosti, ktoré máte. Snažte sa ich čo najpodrobnejšie opísať. Zaznamenajte si prípadný úbytok hmotnosti. Všímajte si, či sú vaše problémy viazané na konkrétne potraviny alebo situácie.
Následne vás lekár fyzicky vyšetrí. Takýmto klinickým vyšetrením môže odhaliť niektoré mimočrevné príznaky – napríklad zmeny na koži, kĺboch, očiach.
Z krvných odberov bude lekár skúmať zápalové parametre, funkciu obličiek a pečene, krvný obraz, hladinu bielkovín a tzv. autoprotilátky. Na odlíšenie od infekčných zápalov čreva slúži vyšetrenie stolice.
Zmeny na čreve lekár vidí počas kolonoskopického vyšetrenia. Pri kolonoskopii vám zavedie do hrubého čreva cez konečník ohybnú hadičku. Kamera na jej konci detailne skúma vaše črevo a lekár tak môže vidieť typické známky zápalu. Veľkou výhodou kolonoskopie je možnosť odobrať z čreva vzorku. Následné histologické vyšetrenie dokáže potvrdiť zápal.
Kolonoskopické vyšetrenie môže byť nepríjemné, ale dá sa vydržať. Ak sa ho priveľmi obávate, opýtajte sa lekára na možnosti úľavy od bolesti, prípadne krátkodobej anestézie. Pri vyšetrení musíte byť vyzlečení od pol pása nadol. Prekonať nepríjemný pocit vám pomôžu jednorazové kolonoskopické šortky, ktoré majú okolo konečníka otvor. Dostanete ich kúpiť v lekárni.
Sériu vyšetrení zvyčajne dopĺňa sonografia brucha, keď lekár sleduje najmä prípadné zmeny pečene a žlčníka. Sonografia brucha je nebolestivé vyšetrenie, pri ktorom vám po koži na bruchu lekár prechádza sondou. Tá pomocou ultrazvuku zobrazuje orgány vo vnútri brucha. Pri vyšetrení nie je potrebné sa vyzliekať, stačí vytiahnuť vrchné oblečenie nad brucho.
Ulcerózna kolitída – liečba
Liečba ulceróznej kolitídy má za cieľ navodiť čo najdlhšie obdobie remisie – obdobia útlmu až vymiznutia príznakov.
Aj sami môžete prispieť k zlepšeniu prejavov ulceróznej kolitídy úpravou životosprávy. Je potrebné vhodne prispôsobiť stravu. Nezabudnite, že pri hnačkách strácate veľa tekutín aj minerálov. Prednosť má cielené doplnenie konkrétnych chýbajúcich minerálov, nie paušálne užívanie multivitamínových doplnkov. Úprava životosprávy a diéta pri ulceróznej kolitíde tvoria tzv. doplnkovú liečbu. V čase remisie niekedy stačí zostať len pri tejto doplnkovej liečbe.
Liečba ulceróznej kolitídy liekmi je v rukách gastroenterológa. Ten vám bude v prípade potreby predpisovať aj potrebné lieky. Môže prípadne dať odporúčanie vášmu všeobecnému lekárovi, ktorý vám na základe tohto odporučenia môže tieto špeciálne lieky po dobu 1 roka predpisovať. Po uplynutí tejto doby zase musí gastroenterológ odporúčanie predĺžiť. Je potrebné absolvovať kontrolu, aby lekár videl, či je potrebná zmena liečby.
V liečbe sa využívajú lieky, ktoré upravujú funkciu imunitného systému. Pôsobia protizápalovo a tlmia nadmernú imunitnú reakciu. Liečba ulceróznej kolitídy liekmi využíva najmä aminosalicyláty, kortikoidy, imunosupresíva, črevné dezinfekciá, biologickú liečbu na rôznych princípoch.
Ak máte zápal najmä v oblasti konečníka, je možné lieky podávať formou čapíkov. Vkladajú sa do konečníka, aby účinkovali tam, kde treba. Ak to nestačí, budete užívať aj tabletky, ktoré pôsobia celkovo. V liečbe ulceróznej kolitídy v ťažkých prípadoch, keď nezaberá takáto liečba, vám lekár môže odporúčať najnovšiu biologickú liečbu.
Chirurgická liečba ulceróznej kolitídy
V najťažších prípadoch, keď je neúspešná liečba liekmi, niekedy musia lekári pristúpiť k chirurgickej liečbe. Pri nej lekári odstránia časť čreva. Zoberú vám iba čo najkratší úsek – len toľko, koľko je nevyhnutné.
Stáva sa, že po takejto operácii budete mať vývod z čreva (tzv. stómia). Niekedy je tento krok dočasný, inokedy vám stómia zostane natrvalo. Na stómiu je napojené vrecúško. Odchádza doň stolica, musíte ho preto pravidelne vymieňať.
Tento zásah mnohí ľudia nesú veľmi ťažko. Ak sa medzi nimi ocitnete, v prípade potreby vyhľadajte včas odbornú pomoc. Existuje aj klub stomikov, ktorí sa navzájom povzbudzujú a sú si oporou vo svojich ťažkostiach. Nájdite si takýto klub vo svojom okolí.
Ulcerózna kolitída – strava a životospráva
Dbajte na to, aby váš jedálny lístok pri ulceróznej kolitíde obsahoval prevažne nedráždivé jedlá. Vyvarujte sa prílišného množstva korenia. Hoci u zdravých ľudí je prospešná vláknina v strave, pri vzplanutí ulceróznej kolitídy je nevhodná. Vašou voľbou preto v akútnej fáze má byť bezzvyšková strava.
Čo je bezzvyšková strava? V praxi je to strava bez šupiek a nestráviteľných zvyškov. Jedzte ovocie zbavené šupky, zeleninu obmedzte a jedzte ju skôr tepelne upravenú. Nevhodné sú potraviny s vysokým obsahom vlákniny – napríklad strukoviny. Pečivo zvoľte biele namiesto celozrnného.
Diéta pri ulceróznej kolitíde zahŕňa aj obmedzenie mliečnych, kysnutých a čokoládových potravín. Vyhnite sa instantným jedlám, živočíšne tuky obmedzte v prospech rastlinných. Jedzte radšej viackrát denne menšie porcie.
Nezabúdajte na pitný režim. Nebojte sa minerálok, doplnia vám chýbajúce minerály. Vyberajte si neperlivé varianty.
V období zhoršenia choroby môžete potrebovať hospitalizáciu, aby ste neboli dehydrovaní. Budete dostávať infúzie s potrebnými minerálmi a výživou. Lekári odsledujú váš stav, aby nedošlo k rozvratu vnútorného prostredia. Zároveň po zvážení môžu zintenzívniť liečbu, aby došlo k želanej remisii.
Ak vás trápi ulcerózna kolitída, doprajte si dostatok odpočinku. Stres zhoršuje priebeh choroby.
Ulcerózna kolitída a alkohol
Aby ste svoje črevo nevystavovali toxínom, obmedzte príjem alkoholu. Alkohol je skutočným jedom pre naše bunky a nie je vhodný ani pre zdravých ľudí. O to menej pre vás, ak vás trápi ulcerózna kolitída.
Aj niektoré štúdie naznačujú, že alkohol môže spustiť relaps a zvýrazniť príznaky ulceróznej kolitídy. Alkoholický exces môže pre vás znamenať niekoľko dní ťažkých hnačiek a bolestí. To, z čoho zdravý človek vyviazne maximálne s „opicou“, vás ľahko môže priviesť do nemocnice. Podľa švajčiarskej štúdie príjem alkoholu u tretiny ľudí s chronickým zápalom čreva zhoršil hnačku, u 15 % zvýraznil bolesti brucha a plynatosť. A to nezávisle od druhu alkoholu.
Alkohol je veľmi nevhodný aj na pečeň, pankreas a imunitný systém.
Nevhodná je aj káva, limonády, energetické nápoje, koncentrované ovocné šťavy.
Ulcerózna kolitída – bylinky a alternatívna medicína
V žiadnom prípade nenahrádzajte klasickú, lekárom kontrolovanú liečbu alternatívnymi metódami či bylinkami.
Ak chcete svoju liečbu podporiť, má zmysel zaoberať sa psychickým spracovaním svojho života cez rôzne metódy vedomého žitia či relaxačné techniky, ktoré vám pomôžu odbúrať stres.
Z byliniek môžete skúsiť psyllium – skorocel indický, známy pod latinským názvom plantago ovata, prípadne pridajte rumanček a kurkumín. Bylinky užívajte vo fáze remisie, aby ste podporili jej trvanie.
Ulcerózna kolitída a probiotiká. Má zmysel ich užívať?
Ukazuje sa, že baktérie v hrubom čreve výrazne ovplyvňujú naše celkové zdravie. O to skôr zdravie samotného čreva. Veľa výskumov sa venuje aj vplyvu baktérií na vznik či manažment ulceróznej kolitídy. Mnohé potvrdili, že narušený pomer mikróbov v čreve je u ľudí s ulceróznou kolitídou častý.
Viacero štúdií poukazuje na priaznivý vplyv niektorých probiotík. Uplatňujú sa najmä v prevencii relapsu, ich výrazný vplyv na navodenie remisie počas vzplanutia ochorenia niektoré štúdie nepotvrdili.
Prečo sú potrebné pravidelné kontroly u gastroenterológa?
Je veľmi dôležité, aby ste nepodceňovali pravidelné kontroly u gastroenterológa. Podľa toho, nakoľko ste rizikoví, vám lekár plánuje aj pravidelnú kolonoskopickú kontrolu. Ak máte ulceróznu kolitídu, je u vás vyššie riziko rakoviny hrubého čreva. Lekár včas dokáže nebezpečné zmeny odhaliť a zabrániť tak rozvoju rakoviny v ranom štádiu.
Okrem toho je dôležité sledovať, či má zvolená liečba dostatočný účinok alebo je potrebné ju upraviť či meniť.
Aké má ulcerózna kolitída komplikácie?
Obávanou komplikáciou je okrem spomínanej rakoviny aj toxické megakolon. Vzniká, ak črevo nie je schopné posúvať potravu ďalej. Rozťahujúce sa črevo sa môže roztrhnúť, obsah sa vyleje do brušnej dutiny s vážnym ohrozením života – náhlou príhodou brušnou.
Okrem toho toxické mikróby a zlúčeniny presakujú cez stenu čreva do krvi, čím spôsobujú zápaly až sepsu – ľudovo nazývanú otrava krvi.
Komplikácie ulceróznej kolitídy sa objavujú aj v súvislosti s možným veľkým krvácaním z konečníka.
Ak veľmi krvácate, trpíte veľmi silnými bolesťami a výrazným nafúknutím brucha, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.
Ulcerózna kolitída – prevencia
Prevencia nie je zatiaľ známa. Ak vás trápi ulcerózna kolitída, prispejte k prevencii relapsu a komplikácií:
- Dodržiavajte liečbu stanovenú lekárom.
- Strava pri ulceróznej kolitíde má byť taká, ako je uvedené v kapitole „Ulcerózna kolitída – strava a životospráva“.
- Nezabúdajte na dostatok zdravého spánku.
- Oblúkom sa vyhnite alkoholu.
- Vynechajte kávu, energetické nápoje a dbajte na dostatočný príjem tekutín – napríklad minerálok či nesladených čajov.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lekárka pre dospelých, s atestáciou z internej medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.ced-trotzdem-ich.at/alltag-mit-ced/ern%C3%A4hrung/alkohol
https://www.apotheken-umschau.de/Darm/Colitis-ulcerosa-Ernaehrung-110439_6.html
https://www.pharmazeutische-zeitung.de/therapie-nach-neuer-leitlinie/
https://nemoci.vitalion.cz/ulcerozni-kolitida/
https://www.gelbe-liste.de/krankheiten/colitis-ulcerosa#Symptome
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/06/06.pdf
https://www.wikiskripta.eu/w/Ulcer%C3%B3zn%C3%AD_kolitida
Komentáre