1. Antibiotiká sú účinné lieky, ktoré zabíjajú:
-
Antibiotiká sú lieky, určené výhradne na liečbu bakteriálnych infekcií. Ničia ich (baktericídne) alebo zabraňujú ich rozmnožovaniu (bakteriostatické) a tým liečia.
Väčšina, až 80% infekcií dýchacieho traktu, je však vírusového pôvodu a liečba antibiotikami neprináša chorému žiadny účinok. Naopak ak sú antibiotiká predpisované nesprávne, organizmu skôr škodia. Jedným z účinných nástrojov lekárov v rozpoznávaní typu infekcie je test na stanovenie hladiny C-reaktívneho proteínu (CRP).
2. Baktérie, ktoré sú odolné voči antibiotikám, môžu nakaziť človeka:
-
Antibiotiká sú podávané ľuďom, hospodárskym zvieratám, rybám a používajú sa aj v rastlinnej výrobe. Odolnosť infekcií voči antibiotikám (antibiotická rezistencia) vzniká vtedy, keď sa baktérie zmenia (zmutujú) a začnú byť odolné voči antibiotikám, používaným na liečbu infekcií, ktoré spôsobujú. Antibioticky odolné baktérie sa šíria prostredníctvom kontaktu s ľuďmi, so zvieratami, vodou alebo potravinami, ktoré ich obsahujú.
3. Antibiotiká môžem prestať užívať, akonáhle sa cítim lepšie:
-
Nedoužívanie antibiotík je zo strany pacientov jednou z najčastejších chýb pri predpísanej antibiotickej liečbe.
Ak užívate antibiotiká, tie postupne zabíjajú baktérie. Čím dlhšie ich užívate, tým väčšia je pravdepodobnosť, že antibiotiká v boji s baktériami zvíťazia na plnej čiare. Teda zlikvidujú aj tie najodolnejšie baktérie. Ak antibiotickú liečbu ukončíte príliš skoro – skôr ako sú zabité všetky baktérie – bude oveľa ťažšie poraziť ich v prípade, keď sa začnú opäť množiť.
4. Čo sa môže stať, keď „dostanem“ rezistentnú infekciu?
-
Rezistencia na antibiotiká vzniká ako dôsledok nesprávnej a nadmernej konzumácie antibiotík. Citlivé baktérie sú antibiotikami usmrtené, avšak rezistentné baktérie – aj napriek podávaniu antibiotík – v organizme rastú ďalej a množia sa.
Liečba infekcií spôsobených rezistentnými baktériami je náročná, pretože bežne používané antibiotiká nie sú v takýchto prípadoch účinné a lekári musia zvoliť iné antibiotiká. To môže oddialiť správnu liečbu pacientov a viesť ku všetkým uvedeným komplikáciám.
5. Odolnosť infekcií voči antibiotikám je už mimo kontrolu, v súčasnosti sa tento stav iba zhoršuje. Neexistuje nič, čo by som mohol urobiť.
-
Aj keď je v súčasnosti antibiotická rezistencia celosvetovo na vzostupe, zodpovedné používanie antibiotík môže vývoj rezistentných baktérií zastaviť a zachovať tak účinnosť existujúcich antibiotík. Je dôležité vedieť, kedy máme antibiotiká užívať, neužívať ich zbytočne a v prípade potreby ich užívať zodpovedne, tzn. dodržiavať všetky rady lekára a odporúčania na príbalovom letáku (napr. dodržiavať stanovené intervaly, kombinácie s jedlom, či inými liekmi, doužívať celé balenie antibiotík a pod.). Dôležité sú aj prevencia pred infekciami v zmysle dodržiavania základných zásad zdravého životného štýlu, dodržiavanie hygieny rúk a absolvovanie odporúčaného očkovania.
6. Odolnosť infekcií voči antibiotikám pomáham riešiť, ak:
-
Preventívne očkovanie je jedným z najúčinnejších spôsobov boja proti rezistencii na antibiotiká, pretože v rámci prevencie je vhodným spôsobom obrany organizmu pred infekciami a tým aj efektívnym nástrojom na znižovanie spotreby antibiotík.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Bendová, PhD., praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z posudkového lekárstva a z vnútorného lekárstva, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Komentáre