Prevencia

V budovaní imunity robíme chyby

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Stále užívame veľa antibiotík

Bratislava, 28. november 2019

4,8 mil. balení antibiotík vydali lekárne na Slovensku v minulom roku slovenským pacientom.[1] Aj keď v porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o mierny pokles, stále patríme medzi krajiny s vysokým užívaním antibiotickej liečby.

Lekári upozorňujú na riziko antibiotickej rezistencie a problém s budovaním vlastného imunitného systému. Práve unáhlené nasadenie antibiotík, zlá životospráva, nedostatočný príjem vitamínov a minerálov, prekurovanie v bytoch a vrstvenie oblečenia či nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu sú najväčšie chyby, ktoré sa podpisujú pod zlú obranyschopnosť nášho organizmu.

Strácame prirodzenú imunitu a nevieme dostatočne naštartovať náš organizmus na boj proti vírusom a infekciám.

„Imunita je zodpovedná nielen za to, ako dokážeme zvládať infekcie a vírusy, ktoré napádajú náš organizmus, ale vypovedá aj o jeho celkovej obranyschopnosti, teda o kondícii nášho tela,“ hovorí MUDr. Pavol Tibenský, všeobecný lekár a prezident Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti.

Práve v jesennom období, ale hlavne zima preverí ako je na tom naša imunita. V jej budovaní majú Slováci stále veľké rezervy. „Ak cítime, že na nás ide choroba, obvykle nečakáme štandardné tri dni či sa z nej vyvinie bakteriálna infekcia, alebo je to vírus a najmä ak ide o deti, častokrát unáhlene siahame po antibiotikách, čo určite nie je dobrá cesta z hľadiska budovania imunity,“ upozorňuje MUDr. Tibenský.

Antibiotická rezistencia na jednej strane, a na strane druhej celkový životný štýl, najmä nedostatok spánku a pohybu, stres, zlá životospráva súvisiaca s konzumáciou polotovarov, mastných jedál, nedostatočným príjmom minerálov a vitamínov patria medzi najčastejšie chyby, ktoré robíme v budovaní vlastného imunitného systému.

V zimnom období nedostatočne vetráme domy a byty, prekurujeme ovzdušie a najmä deti zbytočne vrstvíme oblečením a neotužujeme telo. „Tieto chyby následne spôsobujú, že ľudia sú náchylnejší na ochorenia horných dýchacích ciest a v dôsledku slabej imunity nás môže ohroziť aj obyčajné prechladnutie či nádcha,“  hovorí doktor Tibenský.

Svoje skúsenosti v starostlivosti o imunitu má aj známa moderátorka Zlatica Puškárová. „Pri budovaní imunity uprednostňujem prírodnú liečbu. Okrem toho sa snažíme celá rodina zdravo žiť a mať pravidelný pohyb. Ovocie a zeleninu máme vlastnoručne vypestované a rovnako uprednostňujeme aj hydinu z domáceho chovu.“

Aby náš imunitný systém fungoval správne mali by sme zaradiť do nášho jedálnička dostatok vitamínov a minerálov, uprednostniť by sme mali pestrú stravu a zabúdať by sme nemali ani na dostatočný pitný režim.

Pravidelný pohyb, spánkový režim a probiotiká môžu našej imunite len pomôcť. Ak nás naša imunita predsa len sklamala, pri výbere liekov sa podľa prieskumu agentúry 2 Muse, s.r.o. riadime niekoľkými atribútmi.

Najdôležitejšia je účinnosť lieku a dobrá predchádzajúca skúsenosť. Ceníme si rýchly nástup účinku a pozeráme sa na to, či liek nezaťažuje náš organizmus, aké má vedľajšie účinky a predovšetkým uprednostňujeme prírodné zloženie lieku. Až 44 % Slovákov sa stretlo s odporúčaním homeopatických liekov zo strany lekára alebo lekárnika. [2]

„Homeopatia však nemusí byť len prostriedkom na liečbu ochorení súvisiacich s chrípkou a prechladnutím, ale aj účinnou prevenciu pred týmito ochoreniami a v neposlednom rade aj cestou na budovanie vlastnej imunity,“ uzatvára MUDr. Tibenský.

 

Kontakt pre médiá: Richard Fides, Grape PR, s.r.o. +41 905 11 00 99, richard.fides@grapepr.sk

[1] https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2019_11/Spotreba_antibiotik_na_Slovensku_klesa,_najviac_ich_konzumuju_deti.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&

[2] Prieskum agentúry 2 Muse, s.r.o. 2019

Komentáre