Prevencia

Sulfónamidy

Máte znížený počet bielych či červených krviniek? Máte zníženú funkciu obličiek či poškodenú pečeň? V takýchto prípadoch by ste určite nemali užívať sulfónamidy.

Čo sú sulfónamidy a v akej forme sú dostupné na Slovensku?

Sulfónamidy sú liečivá patriace medzi širokospektrálne antibiotiká. To znamená, že dokážu pozastaviť rast mnohých baktérií a záber ich účinku na bakteriálne infekcie je rozsiahly.

V súčasnosti sú na Slovensku dostupné sulfónamidy vo forme kvapiek do očí (sulfacetamid), krému (sulfadiazín) a tabliet (sulfametoxazol).

Na aké infekcie sa sulfónamidy používajú?

Tablety sulfametoxazolu sú určené na zápal horných a dolných dýchacích ciest. Taktiež sa predpisujú pri zápale močových ciest a pohlavného ústrojenstva.

Krémom s obsahom sulfadiazínu sa liečia infekcie drobných popálenín a malých otvorených rán.

Sulfónamidy vo forme kvapiek sú vhodné na liečbu dlhodobých zápalov očí.

Sulfónamidy v tehotenstve a pri dojčení

V tehotenstve sa sulfónamidy môžu užívať iba vtedy, pokiaľ prínos liečby prevyšuje riziko. Malé množstvá sulfónamidov sa totiž vstrebávajú do tela a počas posledných týždňov tehotenstva tak môžu zapríčiniť ochorenie mozgu novorodenca.

Deti a sulfónamidy

Užívať sulfametoxazol by nemali nedonosení novorodenci, novorodenci do 5.-teho týždňa života a novorodenci a dojčatá s novorodeneckou žltačkou. Užívanie by mohlo viesť k ochoreniam mozgu.

Očné kvapky a krém s obsahom sulfónamidov sú nevhodné pre deti do jedného mesiaca. Neodporúča sa podávať ich ani deťom do dvoch mesiacov.

Zvýšte opatrnosť, ak súčasne užívate:

 • lieky proti zrážanlivosti krvi (warfarin)
 • lieky na zníženie cukru v krvi
 • lieky proti srdcovej slabosti (digoxin)
 • liek na liečbu záchvatov a kŕčov (fenytoín)
 • metotrexát

Sulfametoxazol môže zosilniť účinok týchto liečiv, preto o ich užívaní určite upovedomte vášho lekára alebo lekárnika.

Užívaním liekov na žalúdočnú kyselinu, na spanie a liekov na lokálne znecitlivenie dochádza naopak k zvýšeniu účinku sulfametoxazolu. Lieky proti teplote, bolesti a zápalu, ako aj lieky proti dne znižujú účinok sulfametoxazolu, preto by vás mal lekár v týchto prípadoch pozornejšie sledovať.

Sadnúť si za volant so sulfónamidom či nie?

Vo veľmi zriedkavých prípadoch dochádza pri užívaní sulfametoxazolu ku krátkozrakosti a poruchám vnímania, čím môže byť ovplyvnená schopnosť aktívne sa zúčastňovať cestnej premávky. Overte si preto najprv či na vás takto nepôsobí a ak nie, až potom si sadnite za volant.

Keďže masť ani očné kvapky s obsahom sulfónamidov neprechádzajú do krvi, neovplyvňujú pozornosť a je možné pri ich užívaní šoférovať. Šoférujte ale až pätnásť minút po ich aplikácii, keďže očné kvapky môžu prechodne spôsobiť rozmazané videnie.

Čomu sa pri liečbe sulfónamidov určite vyvarovať a aké zásady zachovávať?

O liečbe musí byť informovaný váš obvodný lekár.
Pri liečbe sulfónamidmi pite veľa tekutín, aby ste predchádzali vzniku kryštálov sulfónamidov v obličkách, ktoré by ich mohli poškodiť.
Užívajte sulfametoxazol s pravidelným odstupom, aby sa zabezpečil stály účinok, ktorý je pri antibiotiku nevyhnutný.
Vyvarujte sa akoholickým nápojom, ako aj ovocným, kyslým šťavám a nefajčite.

Nevystavujte sa priamemu slnečnému žiareniu počas užívania a 30 dní po jeho užívaní. Môže spolu so sulfametoxazolom spôsobiť nežiaduce kožné reakcie.

V prípade obmedzenej funkcie pečene a obličiek, pri poruchách funkcie štítnej žľazy a pri nedostatku kyseliny listovej (hlavne u starších pacientov), by mala vaša liečba podliehať podrobným lekárskym vyšetreniam.

Pacienti s nedostatkom kyseliny listovej a starí ľudia by ju počas liečby mali užívať.

Ak vaša liečba sulfametoxazolom trvá dlhšie ako 14 dní, je potrebné, aby lekár pravidelne kontroloval váš krvný obraz.

Ak spolu s očnými kvapkami s obsahom sulfacedamidu aplikujete iné očné kvapky, je potrebné dodržať minimálny odstup medzi ich aplikáciou 10 minút, aby sa nevyplavili jedny druhými z oka.

Kedy treba liečbu sulfónamidmi okamžite prerušiť a vyhľadať lekára?

Ak sa až po ich užití u vás vyskytne teplota, bolesť hrdla, kožné vyrážky, bolesť kĺbov, dýchavica alebo žltačka.

Ak užívate sulónamidy do oka a pociťujete pálenie, rezanie či bodanie v oku.

Ak pri aplikácii krému s obsahom sulfadiazínu po dobu 7 dní nepozorujete zlepšenie alebo pozorujete šedé sfarbenie kože.

V týchto prípadoch ihneď informujte vášho lekára, ktorý vás nastaví okamžite na iné liečivo.

Častým nežiaducim účinkom býva aj zápal ústnej dutiny, jazyka, ďasien a abnormálne chute, čo ale nemusí byť dôvodom na prerušenie liečby, keďže dôležitejšie je v tomto prípade zastaviť infekciu v tele.

Je sulfametoxazol na niektoré infekcie neúčinný?

Áno. Aj napriek tomu, že sulfametoxazol je širokospektrálne antibiotikum, nie je účinný napríklad pri streptokokovej angíne, zápale kostnej drene, syfilise a kožných zápaloch. Práve preto vám ho musí predpísať váš lekár.

 • Použitie voľne dostupného krému s obsahom sulfadiazínu treba konzultovať s lekárom, ak sa jedná o:
 • hlbšie rezné rany a popáleniny
 • popáleniny, ktoré postihujú viac ako 2 % plochy tela (asi ako dve vaše dlane)
 • popáleniny v oblasti očí, uší, tváre, nôh, rúk, konečníka a pohlavných orgánov
 • kožné rany obsahujúce cudzí materiál, silne začervenané a opuchnuté rany, bolestivé rany sprevádzané horúčkou
 • ak máte menej ako 18 rokov
 • ste tehotná

Ste alergický na arašidy a sóju?

Pacienti s týmto druhom alergie nesmú používať sulfadiazín v krémovej forme. Na Slovensku dostupný sulfónamid v kréme obsahuje arašidový olej, ktorý nie je vhodný pre pacientov s alergiou na arašidy a sóju.

Užili ste viac sulfónamidu ako máte?

Tabletový sulfametoxazol sa bežne užíva každých 12 hodín dve tablety. Ak ste dávku zdvojnásobili a spozorujete vedľajšie účinky, okamžite vyhľadajte lekára.

Zabudli ste užiť sulfónamidy?

Pri tabletovom sulfametoxazole užite najbližšiu dávku. V žiadnom prípade dávku nezdvojnásobujte!
Ak sa jedná o krém, naneste dvojnásobnú dávku ako obvykle, čo je približne 4 až 8 milimetrov hrubá vrstva.
Ako viaceré antibiotiká, tak aj sulfónamidy sú antibiotiká s mnohými nežiaducimi účinkami. To však neznamená, že musíte mať strach z ich užívania. Pokiaľ budete dodržiavať rady lekára a lekárnika a pozorne si preštudujete príbalový leták, vaša liečba sa stane oveľa bezpečnejšou.

autor: Mária Jančovičová, farmaceutka

Komentáre