Liečba

Širokospektrálne antibiotiká: Čo je dobré vedieť o tetracyklínoch

Tetracyklíny (označované aj skrátene TTC) sú širokospektrálne principiálne bakteriostatické antibiotiká. V minulosti boli vo veľkom predpisované v pediatrii, no neskôr sa zistilo, že poškodzujú zubnú sklovinu a rastové chrupavky. Chlórtetracyklín bol izolovaný ako prvý tetracyklín. Sú liekom voľby pri infekcii vyvolanej chlamýdiami, na liečbu respiračných infekcií, boreliózy, mykoplazmózy, infekcie v stomatológii, a novšia generácia tetracyklínových antibiotík – minocyklín – na ťažšie formy akné. Lekári v praxi predpisujú doxycyklín a minocyklín.

Zabudnite s ním na alkohol

Tetracyklíny sú skupinou antibiotík, pri ktorých sa rozhodne nemá piť alkohol (Doxybene, Doxyhexal, Deoxymykoin), lebo zvyšuje činnosť pečeňového enzýmu, ktorým sa odbúrava doxycyklín – urýchli sa rozklad liečiva, takže sa pri zvyčajnej dávke nedosiahnu potrebné terapeutické koncentrácie antibiotika. Upozornenie: Dokázané infekcie spôsobené stafylokokmi, streptokokmi alebo pneumokokmi sa nemajú liečiť doxycyklínom z dôvodu častej rezistencie (odolnosť voči liečivu). Liek sa podáva obvykle v dávke 1 tableta 1-2 denne, v intervale každých 12-24 hodín, pravidelne ráno s raňajkami alebo súčasne s inými jedlami.

Antibiotikum účinné na akné

Tetracyklín je najviac predpisované antibiotikum pre diagnózu akné. Zvyčajná počiatočná dávka je 500 mg dvakrát denne. Toto množstvo sa užíva, kým nevidieť výraznejší pokles pupienkov. Dávka potom môže byť znížená na 250 mg dvakrát denne alebo prerušená. Nevýhodou tabliet je, že sa majú užívať na prázdny žalúdok, pretože vtedy sú najviac efektívne. Pre dospievajúcich chlapcov, ktorí zvyknú jesť veľa a často, to môže byť problém. Mlieko tiež ovplyvňuje vstrebávanie tetracyklínu, preto tabletky zapíjajte pohárom vody. Nemali by ich brať deti do 8 rokov a ženy, ktoré sú tehotné, dojčia alebo plánujú otehotnieť.

Užívanie tetracyklínu doma

Tablety sa užívajú v celku a zapíjajú sa vodou alebo sa rozpustia v pohári vody (cca 50 ml).
Užívanie počas jedla môže znížiť výskyt gastrointestinálnych porúch. Pacienti píšu, že „cítili“ najmä žalúdok, a nasadzujú si k nim probiotiká. Dĺžku liečby stanovuje lekár, štandardne býva 5 – 21 dní. Počas liečby sa odporúča chrániť sa pred slnkom a nechodiť do solária. Niektoré lieky a potraviny obsahujúce vápnik, hliník, železo a horčík môžu zhoršiť vstrebávanie liečiva. Týka sa to mlieka, mliečnych výrobkov, džúsov s obsahom vápnika, liekov znižujúcich kyselinu v žalúdku, obsahujúcich železo, aktívneho uhlia a cholestyramínu.

Máte „tetracyklínové“ zuby?

Zmeny na zuboch vznikajú po podaní antibiotík tetracyklínového radu v období vývoja zubných tkanív a mineralizácie. Ľahšie formy usadzovania tetracyklínu v zuboch sa prejavujú žlto-hnedým zafarbením skloviny, alebo je povrch zubov až modro-šedý. Sekundárne môže nastať strata vitality zuba (zub umiera), a to predovšetkým pri nedokonalom ošetrení. Porucha mineralizácie a zmenený tvar korunky spôsobujú, že zuby sú náchylnejšie na vznik zubného kazu. Závažnosť postihnutia je ovplyvnené aj ochorením, kvôli ktorému bol tetracyklín podaný. Ľahšie formy zafarbenia zubári vybielia.

Zvládneme to bez antibiotík?

Dnes je v obehu viac ako 100 rôznych antibiotík. Vďaka nim bojujeme s baktériami, ktoré antibiotiká oslabujú či zabíjajú. Nesprávne indikovanými antibiotikami však narušíme rovnováhu organizmu. To nám môže, žiaľ, spôsobiť ešte iné ochorenia. A dôvodom, prečo by sme nemali užívať antibiotikum pri každom zakašľaní určite je, že baktéria si voči antibiotiku vytvorí odolnosť, a „nezaberie“ nám už.

 

Autor: Mgr. Tatiana Juríková
Zdroje:  www.medinfo.sk, akneliecba.sk, www.tvojlekarnik.sk, www.adcc.sk, www.nechcemkazy.sk, www.wikiskripta.eu, www.modrykonik.cz, online pacientske fóra

Komentáre