Prevencia

Pečeň a antibiotiká

Pečeň je v našom organizme najťažším a najobjemnejším orgánom. S hmotnosťou 1500 gramov patrí medzi životne dôležité orgány, ktoré napriek súčasnému medicínskemu pokroku dnes vyspelá lekárska veda nevie bez adekvátnej náhrady (transplantácie) nahradiť.

Pečeň je unikátny orgán

Pečeň je unikátny orgán, ktorý spolu so slizničným imunitným systémom v našom čreve tvoria základ našej existencie na tomto svete. Celá, genetikou daná dĺžka života, ktorú rád prirovnám ku sviečke, závisí od kvality zdravia pečene. Sviečka začína od narodenia horieť a ak si dávame pozor, tak nám môže dohorieť až do konca.

Prežijeme teda celú geneticky danú možnú dĺžku života. Sfúknuť si ju však môžeme nesprávnou životosprávou a nezodpovedným správaním sami aj predčasne. Pokiaľ si však človek dáva pozor, sám pomáha tomu, aby naša „sviečka“, aj vďaka optimálnej funkcii pečene, dohorela prirodzeným spôsobom,“ uviedol gastroenterológ a hepatológ MUDr. Marián Oltman z Gastroenterologicko-hepatologického centra THALION v Bratislave.

Funkcie pečene v našom organizme

Pečeň je orgánom, v ktorom v každej sekunde prebieha množstvo životne dôležitých procesov.

  • hospodári s energiou – premieňa vstrebané cukry, tuky, bielkoviny a pripravuje ich na použitie v organizme,
  • zásobuje telo živinami a vitamínmi – skladuje energiu a dôležité látky (minerály, vitamíny) a podľa potreby ich uvoľňuje do krvného obehu,
  • tvorí žlč – žlč vylučovaná do čreva ovplyvňuje vstrebávanie tukov a niektorých vitamínov. Žlčou pečeň vylučuje nadbytočné látky.
  • odstraňuje jedovaté látky –  pečeň pôsobí ako filter, ktorý z pretekajúcej krvi odčerpáva škodlivé alebo jedovaté látky. Zachytáva a spracováva aj látky vznikajúce v tele.
  • pomáha tvoriť, obnovovať a riadiť telo – v tomto orgáne vznikajú bielkoviny a ďalšie dôležité látky – enzýmy zúčastňujúce sa na výrobe energie, hormóny stimulujúce činnosť ostatných orgánov a bielkoviny udržujúce rovnováhu tekutín v tele. Látky tvorené pečeňou sú základnými zložkami procesu zrážania krvi.

Pečeň: čo jej škodí?

Aj keď pečeň patrí v našom organizme k najvýkonnejším orgánom a má vynikajúcu schopnosť regenerácie dlhodobé nepriaznivé vplyvy spôsobujú jej poškodzovanie. Pečeň najviac poškodzujú:

  • nevhodná strava, najmä konzumácia mastných jedál,
  • rôzne toxíny v strave, farbivá, stabilizátory, konzervanty, arómy, emulgátory,
  • nadmerná konzumácia alkoholu a liekov,
  • určité huby (najmä muchotrávka zelená),
  • iné ochorenia (vysoký krvný tlak, cukrovka, inzulínová rezistencia),
  • zlá životospráva (stres, nedostatok pohybu). 

Na pečeň nepriaznivo pôsobia rôzne xenobiotiká. Teda látky, ktoré sa v prírode voľne nevyskytujú, ale ktoré denne konzumujeme. Patria sem rôzne toxíny, lieky, dochucovadlá, prísady v potravinách, ale aj alkohol. Druhou najčastejšou príčinou poškodení pečene sú vírusové infekcie, hepatitídy A,B,C,D,E. Veľké skupiny príčin poškodenia pečene tvoria aj autoimunitne podmienené poškodenia a metabolicky podmienené ochorenia pečene. Pečeňové ochorenia spôsobujú zmenu štruktúry tkaniva pečene, ktorá môže byť nezvratná a často vedie k zlyhaniu orgánu“, konkretizoval MUDr. Oltman.

Leto a pečeň

V súvislosti s letným obdobím sa pri ochoreniach pečene častejšie spomínajú hepatitídy. „Hepatitída je všeobecný názov pre zápalové ochorenie pečene a príčin, ktoré ich vyvolávajú je veľmi veľa. Najčastejšie to býva alkohol a lieky a druhou najčastejšou príčinou sú tzv. primárne hepatotropné vírusy. Ide o vírusy, ktoré sa rozmnožujú v pečeňových bunkách a tam máme celú abecedu A,B,C,D a E“, uviedol MUDr. Marián Oltman.

Hepatitída môže byť akútna a chronická.

  • akútna – hepatitída typu A a E – samo sa ukončujúce, čo znamená, že nikdy neprejdú do chronicity. Prenášajú sa fekálno-orálnou cestou, tzn., že človek, ktorý tieto vírusy v sebe má ich môže prenášať stolicou a v prípade problémov s hygienickým štandardom (špinavé ruky, kontaminované potraviny, znečistená voda) alebo na dovolenkách v exotických krajinách práve v letnom období.
  • chronická –  hepatitídy B a C sú schopné vyvolať chronický zápal.

Pečeň a baktérie

Antibiotikami sa liečia bakteriálne ochorenia organizmu a MUDr. Marián Oltman konštatuje, že pečeň môže byť, okrem vírusov, napadnutá aj baktériami. „Pečeň môže byť napadnutá všetkými mikroorganizmami, ktoré napádajú celé telo, teda aj baktériami. Ide však skôr o raritné stavy, ktoré sa objavujú ako komplikácia nejakej inej choroby. Napríklad pri zápale žlčových ciest, alebo raritne veľká fokálna infekcia na inom mieste v tele sa môže krvnou cestou preniesť aj do pečene.“ Podľa odborníka ide vždy o veľmi vážny zdravotný stav.

Antibiotiká a liečba bakteriálnych zápalov pečene

Antibiotiká sa na liečbu pečene používajú iba v stavoch ak je v pečeni bakteriálne hnisavé ložisko. Bez nich by prišlo veľmi rýchlo k zničeniu pečene. Tieto stavy sa väčšinou kombinujú aj s operačnými zákrokmi. Ide vždy o závažné ohrozenie zdravia, ktoré si vyžaduje hospitalizáciu, pretože pacient potrebuje najvyšší stupeň kvalifikovanej pomoci. Nemôže sa teda stať, že všeobecný lekár vám v ambulancii predpíše antibiotiká na pečeň.“

Lieky a pečeň

O pečeni sa hovorí, že je prirodzenou továrňou nášho organizmu. Jednou z jej najdôležitejších funkcií v organizme je detoxikácia, teda odstraňovanie všetkého, čo naše telo nepotrebuje. Ako jej teda škodia lieky, ktoré užívame na liečbu iných ochorení?

Tým, že sa detoxikácia deje priamo v pečeni môže sa aj tento životne dôležitý orgán stať obeťou týchto látok. Všetky látky, vrátane liekov, ktoré konzumujeme môžu pečeň poškodiť. Býva to však súhra náhod. Je rozdiel ak krátkodobo zaťažíme zdravú pečeň alebo vystavíme dlhodobo nepriaznivým vplyvom už oslabený orgán. Napr. pečeň poškodená „stukovatením“ reaguje na tieto vplyvy úplne inak ako zdravá pečeň. Pečeň však môžeme neprávnymi návykmi poškodzovať celé dlhé roky, čo vedie až k cirhóze.“

Cirhóza pečene je ochorenie, pri ktorom dochádza k prestavbe štruktúry orgánu, čím sa narušuje jeho funkcia. Hromadne umierajúce pečeňové buky sú nahradzované nefunkčným väzivom a narušené býva aj krvné riečisko, ktorým je pečeň výdatne zásobená.

Pečeň a antibiotiká

Gastroenterológ a hepatológ MUDr. Marián Oltman sa vyjadril aj k tomu akú záťaž pre pečeň predstavuje konzumácia antibiotík.

Dnes sú všetky lieky dostupné na predpis klinicky testované a bezpečné. Patria k nim aj antibiotiká. Výnimočne sa však stáva, že určitá kombinácia náhod spôsobí, že hoci daný liek lieči veľkú skupinu ľudí, v niektorých individuálnych prípadoch nemusí organizmu prospieť. Preto je dôležité, aby bola konzumácia liekov pod lekárskou kontrolou. Lekár môže na základe vyšetrenia pečeňových testov alebo pri objavení nejakých iných ťažkostí užívanie daného lieku promptne vylúčiť.

Odborník pokladá za normálne, ak náš organizmus potrebuje dva – tri krát do roka na liečbu bakteriálnych zápalov antibiotiká.

Týmto ochoreniam sa niekedy nedá vyhnúť a takáto skúsenosť je pozitívna aj pre náš imunitný systém, pretože ten sa s nami učí celý život. Aj on má svoju pamäť, ktorá sa pretavuje do genetických zmien, ktoré odovzdávame ďalším generáciám. Infekcie sú súčasťou života, treba ich akceptovať, ale treba si aj dobre rozmyslieť ako zaobchádzať s liekmi, ktoré ich liečia.

A antibiotiká nie sú všelikom, ale účinným nástrojom proti baktériám a nie vírusom. Netreba teda tlačiť svojho lekára, aby nám predpisoval antibiotiká za každú cenu! „Dobrý“ lekár býva viac krát ten, ktorý antibiotiká nepredpíše, ako ten ktorý sa nechá pacientom presvedčiť, že ich potrebuje.“

Ako chrániť aj pečeň pri konzumácii antibiotík?

  • prečítajte si vždy príbalový leták a užívajte liek podľa odporúčaní,
  • na zapíjanie antibiotík je vhodný slabší čaj alebo voda (je vhodné vylúčiť bylinné čaje – napr. ľubovník bodkovaný, náprstník, pretože prírodné chemikálie môžu spôsobiť nežiaduce interakcie s liekmi),
  • antibiotiká konzumujte s probiotikami, ktoré sa postarajú o to, aby sa zaťažená črevná flóra rýchlejšie regenerovala,
  • dodržiavajte šetriacu diétunekonzumujte ťažké jedlá, jedzte častejšie menšie porcie, zaraďte do jedálnička najmä ovocie a zeleninu
  • pri užívaní antibiotík nekonzumujte alkohol, pretože touto kombináciou môžete vyprovokovať zápal pečen.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Bendová, PhD., praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z posudkového lekárstva a z vnútorného lekárstva, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Komentáre