Liečba

Lokálne antibiotiká: Keď sa povie Framykoin alebo Pamycon

Malá biela tubička s modrými prúžkami, neustále mastná v okolí viečka. Fungovala „stopercentne“, a za „socíku“ ju mal v lekárničke doma asi každý. Má priaznivý účinok aj preto, že okrem antibiotika obsahuje vazelínu a lanolín, a tým kožu zvláčňuje. Podávaním na „všetko“ sa pacienti dopúšťajú rovnakej chyby, ako keď na každé kýchnutie berú antibiotiká.

Plusové body má u pacientov za to, že nezapácha, nefarbí, mínusové za to, že je na recept, a nie je na dlhodobé opakované používanie (pozor, hrozí možné poškodenie obličiek). Je z tých antibiotík, ktoré sa užívajú lokálne na kožu a sliznice, a je dostupný aj vo forme kvapiek alebo ako zásyp. Predpisuje sa tiež pre choré domáce zvieratká. Predstavujeme vám Framykoin…

Framykoin masť sa už roky používa u dospelých aj detí od novorodeneckého veku na miestnu liečbu kožných infekcií spôsobených baktériami. Spomeňme impetigo (hnisavé pľuzgieriky, najmä na tvári u detí), hnisavý zápal vlasových vačkov, rôzne menšie infikované poranenia (škrabnutia, odreniny kože, drobné rany a popáleniny), infikované ekzémy a preležaniny. Masť sa aplikuje 1-3 krát denne priamo na postihnuté miesta. Pri hnisavej sekrécii a tvorbe chrást je nutné chrasty odstrániť. Ošetrené miesto je možné prekryť ľahkým vzdušným obväzom. Ak sa počas siedmich dní nedostaví terapeutická odpoveď na liečbu, v liečbe sa nepokračuje. Účinné látky sú bactracín a neomycín, a patrí do indikačnej skupiny 15.

Framykoin masť sa nesmie používať pri známej precitlivenosti na niektorú zložku lieku a pri kožných ochoreniach spôsobených plesňami a kvasinkami. Framykoin masť sa nemá nanášať na rozsiahle mokvajúce plochy, do miest ohrozených vznikom vredu predkolenia a do vredov predkolenia (riziko senzibilizácie). Počas tehotenstva a v období dojčenia sa môže Framykoin masť používať len na malé plochy, nie je vhodné ošetrovať Framykoin masťou popraskané bradavky počas dojčenia. Pri opakovanom a dlhodobom používaní môže dôjsť k podráždeniu kože alebo k alergickej reakcii. Príznaky alergickej reakcie sa prejavujú ako svrbenie, začervenanie, zdurenie kože, pocity pálenia, niekedy aj výsevmi drobných pupienkov.

Nie je vhodné nanášať Framykoin masť s inými prípravkami na miestne použitie. Rozriedenie masti vedie k zníženiu antibakteriálneho účinku. Ak vám bude ďalší lekár predpisovať iný liek, informujte ho, že používate Framykoin. Konzultujte ho aj pri ekzéme, herpese, zápale očných spojiviek, diabetickej nohe, po obriezke, piercingu, prepichnutí uší, dekubitoch…

Liek s rovnakou účinnou látkou ako má Framykoin je Pamycon. Prášok na prípravu kvapiek Pamycon pripravuje lekárnik, a má sa uchovávať v chladničke. Je terapeuticky indikovaný v chirurgii na rany, v pôrodníctve a gynekológii na abscesy, v oftalmológii na zápaly, a v ORL na infekcie prínosových dutín a ucha. Liek je čiastočne uhrádzaný na základe verejného zdravotného poistenia. Pripravený roztok sa musí uchovávať v chladničke a spotrebovať do 7 dní.

Prírodnými náhradami/doplnkami Framykoinu a Pamyconu môžu byť podľa osobných skúseností pacientov odvary povedzme buď z repíka, dubovej kôry, rumančeku, prasličky, skorocela, pŕhľavy, materinej dúšky alebo zo šalvie. Podporné v liečbe sú aj zinková, nechtíková masť, ako aj masť zo síry, masť z propolisu, a tiež z rastlinky aloe vera, alebo čajovníkový olej (tea tree oil) .

Zdroje: http://www.adcc.sk/, http://www.liekinfo.sk/, http://www.sukl.sk/ a pacientske diskusné fóra.

Komentáre