Liečba Vyšetrenia

Infekcie močových ciest sú ako bumerang

50 % žien sa aspoň raz v živote stretne so zápalom močových ciest. U mužov sa zápaly močových ciest vyskytujú zriedkavejšie. Zápaly močových ciest však neobchádzajú ani deti.

Ak sa toto ochorenie vyskytne v ich živote len raz za určité obdobie možno ho pokladať len za epizódnu zdravotnú komplikáciu. Niektoré ženy však so zápalmi tejto časti tela opakovane bojujú po celý život.

Čo je uroinfekcia?

Uroinfekcia je termín používaný pre celý rad klinických stavov, od bezpríznakovej prítomnosti baktérií v moči až po ťažký zápal obličiek vedúci k otrave krvi.

Infekciami močových ciest, ktoré postihujú rovnako dolné aj horné močové cesty sa vo všeobecnosti označujú najmä infekcie spôsobené baktériami. Baktérie sa dostávajú do močových ciest, kde sa usadia a množia sa. Infekcia močových ciest je zápalovou odpoveďou epitelu močových ciest na prienik baktérií a iných patogénov (napríklad vírusov alebo parazitov).

Infekciou môžu byť postihnuté močová rúra, močový mechúr, močovody až obličky.

Až v 90 % –tách spôsobujú zápal močových ciest baktérie Escherichia coli, patriace do veľkej skupiny črevných baktérií, ktoré sa z hrubého čreva a kože v okolí konečníka dostanú do močovej rúry a vyvolávajú infekciu.

Moč v močových cestách a v močovom mechúre je za normálnych okolností  sterilný, teda neobsahuje žiadne patogénne mikroorganizmy (vírusy, baktérie alebo plesne), len soli a odpadové látky. Po prieniku patogénnych mikroorganizmov dochádza ku kontaminácii moču.

Za zápal dolných močových ciest pokladajú odborníci zápal močovej rúry a mechúra, za zápal horných močových ciest sa týka močovodov a obličiek.

Zápal močového mechúra – cystitída sa prejavuje pálivou bolesťou pri začatí močenia. Bolesť sa na záver močenia zvyčajne ešte zhorší. Cystitída má zvyčajne rýchly nástup a je charakteristická častým nutkaním na močenie, častejším močením v menších dávkach a prítomnosťou bolestí v podbruší a občas v dolnej časti chrbta.

Zápal močovej rúry – uretritída spôsobuje nepríjemné pocity v oblasti močového mechúra, častejšie močenie a zakalený moč. Tento typ zápalu má pomalší priebeh a miernejšie príznaky a často býva súčasťou infekcie pošvy.

zápal močových ciest
Zdroj foto: Adobestock.com

Prečo trpia ženy zápalmi močových ciest častejšie?

Spolu s infekciami dýchacej sústavy patria u žien medzi najčastejšie zápalové ochorenia.

Príčinou častejšieho výskytu infekcie u žien je najmä odlišná anatomická stavba orgánov panvového dna, ale aj sexuálna aktivita, gravidita a vo vyššom veku, pokles panvového dna alebo prekonané operácie.

Močová trubica ženy je tri krát kratšia ako močová trubica u mužov. Pokiaľ u mužov meria 15 cm, u žien dosahuje dĺžku 4– 5 cm, čím je urogenitálny trakt častejšie ohrozený prienikom baktérií z okolia konečníka a pošvy.

Z hľadiska anatómie je ústie ženskej močovej rúry v porovnaní s mužským penisom bližšie ku konečníku, odkiaľ majú črevné baktérie ľahší prístup k močovým cestám.

Na zápaly močových ciest sú ženy náchylné viac v obdobiach hormonálnych výkyvov počas menštruácie a tehotnosti, keď sa pridáva aj tlak plodu na močový mechúr a v období menopauzy, charakteristickej suchosťou slizníc spôsobenou nedostatkom estrogénov, ale aj rôzne iné ochorenia.

Častejšie zápaly močových ciest sa ale môžu vyskytovať aj pri rôznych ochoreniach sprevádzaných zníženou obranyschopnosťou organizmu ako sú napríklad cukrovka alebo onkologické ochorenia na liečbe ožarovaním alebo na chemoterapii.

Spúšťacím mechanizmom zápalu môže byť aj pohlavný styk, pri ktorom príde k porušeniu sliznice. Označuje sa aj ako „honeymoon disease“, teda ochorenie medových týždňov, pretože prichádza v období častejších sexuálnych kontaktov.

Pri pohlavnom styku totiž existuje vyššie riziko, že krátka močová rúra a blízkosť konečníka u žien spôsobia, že baktérie vyvolávajúce zápaly sa môžu vďaka nemu ľahšie preniesť do močových ciest. Opakovanými zápalmi močových ciest trpia, napriek dostatočnej hygiene, sexuálne aktívne ženy.

Opakované zápaly močových ciest sú často spojené s gynekologickými zápalmi. Opakované a neliečené urogynekologické zápaly spôsobujú ďalšie komplikácie v podobe pozápalových zmien a zrastov, ktoré môžu vo výraznej miere znížiť možnosť otehotnenia,“ konštatovala gynekologička MUDr. Nadežda Maličkayová.

zápal močových ciest u detí
Zdroj foto: Adobestock.com

Zápaly močových ciest neobchádzajú ani deti

Infekcie močových ciest sú aj u detí po ochoreniach dýchacích ciest najčastejším zdravotným problémom.

Štatistiky hovoria, že u dievčat do 15 rokov prekoná toto ochorenie 4–5 % detskej populácie, u chlapcov je výskyt menej častý, asi 1 %.

Deti s opakujúcimi sa infekciami močových ciest sú často vystavené dlhodobému užívaniu antibiotík. Príznaky infekcie močových ciest môžu byť u detí iné ako u dospelých.

Pokiaľ sú u dospelých najčastejšími príznakmi zápalu močových ciest pálenie, bolesť pri močení alebo časté močenie, v prípade malých detí infekcia neraz prebieha bez typických príznakov. Môžu byť často nepokojné, odmietajú jedlo a pitie, odmietajú močiť, bez viditeľných ťažkostí majú horúčku. Pri hľadaní vysvetlenia týchto stavov treba myslieť aj na možnú infekciu močových ciest.

Ako vzniká infekcia u detí?

Deti do troch rokov nedokážu z močového mechúra vymočiť všetok objem moču a zostatkový moč v mechúre je dokonalým prostredím na množenie baktérií. Baktérie spôsobujúce infekciu sa nachádzajú bežne v hrubom čreve.

Dievčatká majú močovú rúru vzdialenú od konečníka približne 1 cm a preto u nich býva infekcia močových ciest častejšia ako u chlapcov.

U malých detí, ktoré robia malú, aj veľkú potrebu do plienok je cesta baktérií zo stolice do močového traktu zo zrejmých dôvodov oveľa jednoduchšia. V používaných jednorazových plienkach je v porovnaní s plátennými navyše vyššia teplota, čím vzniká ideálne prostredie pre rozmnožovanie choroboplodných zárodkov.

Ako odhalíme, že u dieťaťa ide práve o infekciu močových ciest?

Nepokoj dieťaťa, horúčky, močenie po kvapkách, pričasté močenie, alebo nemočenie viac ako štyri hodiny, plač od bolesti pri cikaní, bolesti brucha a hlavy – to všetko sú príznaky, na ktoré treba upozorniť odborníka, ktorého návštevu v prípade detí rozhodne neodkladáme.

Infekcia močových ciest sa diagnostikuje vyšetrením moču. Na problematické odoberanie moču u detí priamo v ambulancii by mal byť rodič pripravený vrecúškom na odber moču v domácej lekárničke.

Zápaly močových ciest dokážu riadne znepríjemniť život

Príznaky zápalu močových ciest, zoradené podľa závažnosti infekcie:

 • nadmerné návštevy toalety,
 • nepríjemná rezavá a pálivá bolesť pri močení,
 • krv v moči,
 • zakalená farba moču,
 • bolesti a kŕče v podbrušku,
 • driekové bolesti,
 • samovoľný únik moču,
 • výtok z pošvy,
 • bolesti chrbta v oblasti bedier,
 • horúčky spojené s triaškou/zimnicou.

Diagnostika zápalu močových ciest

Diagnostika ochorenia vychádza z podrobnej anamnézy, pri ktorej špecialista pátra po rizikových faktoroch, ku ktorým patrí prechladnutie, spotenie, pohlavný styk, ale aj častosť ochorenia, sprievodné komplikácie a pod. Informácie z anamnézy v kombinácii s prítomnosťou baktérií v moči vedie k jednoznačnému klinickému záveru.

Pri diagnostike ochorenia je základom odber moču na vyšetrenie chemicky, vyšetrenie močového sedimentukultivačné vyšetrenie moču. Pri opakovaných zápaloch močových ciest odborník zisťuje špeciálnymi vyšetreniami aj anatomické abnormality v urogenitálnej oblasti.

zápal močových ciest u žien

Ako zvládnuť zápal močových ciest?

Pri miernejšom prechladnutí močových ciest možno využiť jednoduchšie terapeutické postupy, ku ktorým patria podľa MUDr. Nadeždy Maličkayovej zvýšený príjem tekutín, pitie urologických čajov, ktoré majú močopudné a protizápalové účinky, konzumácia výživových doplnkov najmä s extraktom brusníc, ktoré majú protizápalovédezinfekčné účinky. Časté močenie vyvolané pitím veľkého množstva tekutín podporuje vyplavovanie nebezpečných baktérií a toxínov z tela.

Ak však problémy do dvoch dní neustúpia alebo sa dokonca zhoršujú návšteva lekára je nevyhnutná. Všetky spomínané postupy potom môžu byť použité súčasne s antibiotickou liečbou.“

Pomáhajú antibiotiká

Na liečbu bakteriálnych infekcií močových ciest sa používajú antibiotiká. Predpísanú dávku liekov treba vybrať úplne, aby ochorenie odznelo.

Antibiotiká však okrem nežiaducich mikroorganizmov likvidujú aj zdraviu prospešné pošvové mikroorganizmy, tzv. laktobacily, ako aj prospešné črevné baktérie. Preto pri antibiotickej liečbe netreba zabúdať na súčasné užívanie probiotík.

Ak sa zápaly vyskytnú viac ako dva krát do roka, je vhodné navštíviť špecialistu z oblasti urológie, ktorý sa okrem vyliečenia infekcie zameria aj na predchádzanie opakovaniu zápalov.

Posilnite imunitu

Pri opakovaných infekciách močového traktu odborníci v ambulanciách okrem príslušnej liečby a režimových opatrení často odporúčajú aj prostriedky na posilnenie imunity.

Imunomodulačné látky sú lieky, ktoré ovplyvňujú imunitný systém. To znamená, že samotný imunitný systém stimulujú k vyššej aktivite, k tvorbe bielych krviniek a špeciálnych buniek, ktoré dokážu zneškodňovať rôzne infekcie v organizme,“ vysvetľuje vedúca Fakultnej lekárne Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Miroslava Snopková, PharmDr., PhD.

V prípade, že sa infekcie opakujú môžu lekári odporúčať a predpisovať lieky, ktoré zlepšujú vlastnosti imunitného systému a teda posilňujú obranyschopnosť organizmu,“ dodáva odborníčka.

Lieky, ktoré patria do tejto kategórie sú na Slovensku viazané na lekársky predpis. V kategórii voľno – predajných liekov existujú v súčasnosti tri preparáty, ktoré sú určené na zvládnutie ľahších zdravotných komplikácií. „V prípade ťažšieho priebehu ochorenia, v prípade opakujúcich sa ochorení je vhodnejšie, aby sa pacient poradil s lekárom, ktorý zvolí vhodný postup liečby. Účinok posilňovania imunity sa pripisuje aj niektorým vitamínom a minerálom.“

Takáto liečba sa podľa farmaceutky nasadzuje v prípadoch, ak sa organizmus musí opakovane vyrovnávať so zápalmi a infekciami.

zápal močových ciest-domáca liečba
Zdroj foto: Adobestock.com

Pomôžu aj drobnosti

Liečbu zápalu močových ciest možno doplniť ďalšími postupmi.

Patria k nim:

 • dodržiavanie pitného režimu, pri ktorom je potrebné pri akútnom zápale vypiť denne asi tri až štyri litre tekutín,
 • vhodné sú špeciálne urologické čajealkalické minerálky,
 • potvrdil sa aj pozitívny účinok brusnicových extraktov, ktoré dokážu upraviť ph moču, čím zhoršujú podmienky pre rast baktérií v močových cestách a majú protizápalové a dezinfekčné účinky,
 • pomáha relaxovanie s nohami vo zvýšenej polohe,
 • teplý sedací kúpeľ dokáže zmierniť svrbenie a pálenie,
 • treba vymeniť syntetické materiály spodnej bielizne za bavlnené.

Súčasťou liečby infekcií močových ciest je aj správna životospráva a správna intímna hygiena. Je potrebné zabrániť prenosu baktérií do pošvy utieraním konečníka po vyprázdnení smerom spredu.

V pitnom režime sa treba počas liečby vyvarovať nápojov, ktoré dráždia močové cesty ako alkohol, káva, čierny čaj, sladené nápoje a koncentrované citrusové šťavy.

Močové cesty citlivo reagujú negatívne aj mimo liečby na návyky nezlučiteľné so zdravou životosprávou ako sú fajčenie, konzumácia alkoholu, stres, nedostatok pohybu.

Aj prehnaná hygiena škodí

Hoci k základným rizikovým faktorom vzniku uroinfekcií patrí aj nedostatočná hygiena, ich vzniku nepomáha ani opačný extrém, teda prehnaná hygiena.

Pokožka intímnych častí tela totiž plní funkciu ochrannej bariéry so špecifickou fyziologickou štruktúrou a zvláštnym biochemickým zložením, ktoré chráni citlivé miesta ženského tela pred infekciami. Narušenie jej rovnováhy uľahčuje vznik infekcií a zápalov.

Čo škodí?

 • časté zadržiavanie moču,
 • príliš časté sprchovanie(viac ako 2x denne),
 • zanedbávanie umývania intímnych partií po stolici,
 • príliš parfémované prostriedky na intímnu hygienu(gély, vložky, tampóny, toaletný papier a pod.),
 • vlhké a zaparené prostredie (syntetická bielizeň, tesné oblečenie, mokré plavky),
 • pranie bielizne v agresívnych pracích prostriedkoch,
 • chlórovaná voda v bazénoch.

Čo pomáha?

 • správny pitný režim zvyšujúci prietok cez močové cesty, čím sa lepšie odplavujú baktérie,
 • dodržiavanie správnej hygieny, vrátane utierania konečníka po stolici smerom dozadu,
 • používanie prostriedkov určených výhradne na intímnu hygienu ženy, najlepšie z lekárne,
 • pravidelná výmena uterákov, vložiek a tampónov,
 • nosenie bavlnenej bielizne a suchých plaviek,
 • bezpečný sex,
 • vymočenie pred aj po pohlavnom styku pomáha vyplavovaniu baktérií.

Keď zanedbáte liečbu

Neliečené zápaly močových ciest môžu prerásť do oveľa závažnejších zdravotných problémov. Komplikované zápaly močovej trubice a močového mechúra sú sprevádzané aj krvou v moči a teplotami a neliečený zápal môže prejsť až do diagnózy zápalu obličiek, čo je už život ohrozujúci stav.

Krv v moči však môže byť aj známkou vážnejšieho ochorenia ako sú nádory močových ciest. Aj preto je návšteva špecialitu nevyhnutná.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Bendová, PhD., praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z posudkového lekárstva a z vnútorného lekárstva, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Komentáre