Liečba

Doxycyklín – váš spojenec v boji proti baktériám

Ochoreli ste, trápi vás bolesť a zápal hrdla, či nosovej dutiny, alebo – naopak – máte problémy s močovým traktom alebo ťažkou formou akné? Možno vás lekár bude liečiť práve doxycyklínom.

Čo je doxycyklín?

Doxycyklín je antibiotikum, čiže liek, ktorý sa používa pri infekcii baktériami. Pôsobí bakteriostaticky, to znamená, že spomaľuje a zastavuje rast baktérií. Patrí do skupiny tetracyklínov. Tetracyklíny sú historicky prvá skupina širokospektrálnych antibiotík, podávaných perorálne – cez ústa. Ďalšími zástupcami tejto skupiny sú napríklad lymecyklín a tigecyklín (ten sa ale na Slovensku nepoužíva).

Čo všetko doxycyklín vylieči?

V súčasnosti sa doxycyklín používa hlavne pri infekciách vyvolaných atypickými baktériami, ako sú mykoplazmy, chlamýdie alebo ricketsie. Využíva sa ale aj pri už spomenutých ochoreniach horných a dolných dýchacích ciest, močového a pohlavného ústrojenstva, akné a borelióze. Zubár vám doxycyklín môže predpísať ako prevenciu pred infekciou po zubných chirurgických zákrokoch.

Existujú ale aj baktérie, ktoré sú na doxycyklín rezistentné, čo znamená, že toto antibiotikum na ne nezaberie. Preto by ste mali tento liek užívať len vtedy, ak vám ho predpíše lekár, a nie sami od seba, ak sa (napríklad) stalo, že vám nejaké zvyšné tablety doxycyklínu ostali po predchádzajúcej chorobe.

Ako mám doxycyklín správne užívať?

Výhodou doxycyklínu je, že sa zvyčajne užíva v dávke 100 mg, len raz denne, okrem prvého dňa liečby, keď by ste mali užiť dve takéto dávky. Výnimkou sú ťažko chorí pacienti a pacienti s vyššou váhou, u ktorých sa dávka zvyšuje.

Doxycyklín by ste mali užívať spolu s jedlom, pretože tak bude menej zaťažovať váš žalúdok. Pri doxycyklíne je dôležité, čo jete a pijete. Tetracyklíny všeobecne reagujú s dvojmocnými a trojmocnými katiónmi vápnika, hliníka, horčíka, zinku a železa. Zjednodušene – vytvoria s týmito minerálmi zlúčeniny, ktoré sa nevedia vstrebať do tela (z tráviaceho traktu), a liečivo tak prejde telom bez toho, aby zaúčinkovalo.

Preto by ste sa mali 2 až 3 hodiny pred a po užití doxycyklínu vyhýbať mlieku, mliečnym výrobkom a minerálkam, ktoré takisto obsahujú spomínané minerály. Odstup treba dodržať aj vtedy, ak užívate antacidá (lieky na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy), alebo ak ste užili čierne uhlie. Aj tieto lieky totiž dokážu znížiť účinok doxycyklínu.

Doxycyklín má pri prehĺtaní niekedy tendenciu, „prilepiť“ sa na stenu pažeráka. Preto je dobré, ak ho zapijete väčším množstvom vody, prípadne môžete zjesť kúsok chleba, aby ste mali istotu, že sa tableta dostala do žalúdka. Určite preto užívajte doxycyklín v stoji alebo v sede, nikdy nie poležiačky!

Pri užívaní doxycyklínu, je vhodné k liečbe pripojiť probiotiká, ktoré obsahujú prospešné mikroorganizmy pre váš tráviaci trakt. Užívaním probiotík spolu antibiotikami, sa môžete vyhnúť tráviacim ťažkostiam, ženy sa (napríklad) lepšie ubránia pred kvasinkovými infekciami.

Nezabudnite, že probiotiká by ste mali užívať minimálne s dvojhodinovým odstupom od antibiotík, pretože tieto zabíjajú probiotickú kultúru.

Doxycyklín nie je pre deti!

Môžu doxycyklín užívať deti? NIE. Doxycyklín sa neodporúča užívať deťom mladším ako 12 rokov. Viaže sa totiž do kostného a zubného materiálu, kvôli čomu by mohol spôsobiť trvalé zafarbenie zubov, poškodenie zubnej skloviny a spomaliť rast kostí. Liek by teda nemali užívať ani tehotné ženy a dojčiace matky.

Kedy máme byť ešte opatrní?

Pozor by si mali dať pacientky, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Tetracyklíny totiž znižujú jej účinnosť, čo môže viesť k jej zlyhaniu. Počas súbežného užívania doxycyklínu s hormonálnou antikoncepciou, by ste mali preto zvážiť ešte prídavný druh bariérovej antikoncepcie.

Pri užívaní doxycyklínu, by ste sa nemali chodiť opaľovať, ani sa inak vystavovať priamemu slnečnému žiareniu. Môže sa vyskytnúť prehnaná citlivosť na slnko, fotosenzitivita. Výsledkom by mohlo byť veľmi silné spálenie kože.

Zvýšte opatrnosť aj vtedy, ak máte problémy s pečeňou. Určite o tomto fakte informujte svojho lekára, ak vám chce predpísať tento liek.

Má doxycyklín nežiaduce účinky?

Každý liek so sebou prináša aj určité riziko nežiaducich účinkov. Pri doxycyklíne to môže byť alergická reakcia, vyrážka, zriedkavejšie fotosenzitívna reakcia.

Nežiaducich účinkov sa netreba obávať, sú pomerne zriedkavé. Užívanie doxycyklínu mierne zaťažuje pečeň, ale pri dodržiavaní pokynov lekára, by vám výraznejšie ťažkosti hroziť nemali. Môže sa vyskytnúť aj bolesť hlavy, nevoľnosť, hnačka a zažívacie problémy. Tomu sa ale dá vyhnúť – práve užívaním probiotík.

Ojedinele bola po užití zaznamenaná prechodná krátkozrakosť, ktorá môže viesť k pocitu neistoty pri vedení vozidla a obsluhe strojov .

Aké lieky by sa mohli s doxycyklínom „biť“?

Ako sme už spomenuli, účinok doxycyklínu znižujú lieky na žalúdočnú kyselinu – antacidá, pokiaľ ich neberiete s dostatočným časovým odstupom. Taktiež účinnosť hormonálnej antikoncepcie, je pri súbežnom užívaní s doxycyklínom znížená.

Upozornite vášho lekára aj v prípade, ak užívate lieky zo skupiny barbiturátov – napríklad fenobarbital. Barbituráty môžu znižovať účinok doxycyklínu. Rovnako pôsobia aj liečivá karbamazepín a fenytoín. Doxycyklín sa vzájomne ovplyvňuje aj s liekmi proti zrážaniu krvi, ako napríklad warfarín.

Zvýšená opatrnosť je potrebná aj pri užívaní doxycyklínu s:

  •          penicilínmi
  •          cyklosporínom
  •          metoxyfuránom
  •          izotretinoínom
  •         lítiom
  •         teofylínom

O prípadným interakciách doxycyklínu s liekmi, ktoré užívate, sa preto poraďte s vaším lekárom alebo lekárnikom.

Ak vám bol pri infekcii predpísaný doxycyklín, teraz už viete, čo pri jeho užívaní môžete očakávať a aké základné pravidlá dodržiavať. Ak sa nimi budete riadiť, doxycyklín bude vaším plnohodnotným spojencom pri vyliečení.

Autor: Zuzana Kmecová študuje na Farmaceutickej fakulte UK

Bibliografia:

Súhrn charakteristických vlastností daného liečiva

MUDr. Mokrý J., MUDr. Porvazník I., MUDr. Váňa J., Vybrané kapitoly s klinickej farmakológie – Antimikróbne látky I. – farmakológia, 2013, Jesseniova LF v Martine, UK, Martin

 

 

Komentáre