Prevencia

Antibiotiká pre deti: Antibiotiká nie sú lentilky

Rodičia malých detí to dôverne poznajú – potomkovia jednoducho rastú s chorobami: soplíky, kašeľ, boľavé hrdlo, teploty, hnačky… prejdú si tým azda všetky deti. Rodičia záchranu hľadajú v liekoch s názvom antibiotiká. Hlavne v prvých troch rokov sú vysoké nároky na imunitný systém dieťaťa. Je to taký začarovaný kruh. Deti sú v tomto období oveľa náchylnejšie na infekcie, čo vedie k častejšiemu konzumovaniu antibiotík. Antibiotická liečba síce chorobu vylieči, ale imunitný systém ďalej oslabuje. Na jednej strane antibiotiká pomáhajú, na druhej strane škodia…

Antibiotiká pre istotu?

Po antibiotikách sa siahalo v nedávnej minulosti s odôvodnením a argumentom, že pre istotu, aby sa predišlo prípadnému skomplikovaniu zdravotného stavu dieťaťa rozšírením infekcie z horných do dolných dýchacích ciest. Je dobré, ak si dnes necháme opodstatnenosť predpisu týchto liekov dôkladne vysvetliť a overiť. Ako? Jednoduchým CRP vyšetrením v ambulancii pediatra. Vďaka nemu je možné z kvapky krvi (z prsta na ruke) zistiť, či v tele dieťaťa prebiehajú zápalové procesy, na ktoré antibiotiká zareagujú.

 

V sirupe aj cez slamku

Pre deti sa najčastejšie používajú tieto antibiotiká: ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín. Stáva sa, že rodičia nezačnú dieťaťu dávať antibiotiká, lebo si myslia, že ich dieťa antibiotiká nepotrebuje. Nedodržiavajú čas, kedy sa antibiotiká majú podávať – pravidelné intervaly, alebo odporúčania, či podávať antibiotikum pred jedlom, po jedle. Najmä malé deti môžu mať problém s užívaním antibiotík v tabletkách, no sú aj vo forme sirupov. Bežné detské antibiotiká sú vo forme granulátu, z ktorého sa po zmiešaní s vodou vytvorí tekutá suspenzia. Takto pripravená suspenzia sa musí pred každým použitím zatrepať a predpísanú dávku sa rodič snaží odmerať pomocou odmerky. Práve tu dochádza často k chybám, pretože rodičia na zatrepanie sirupu častokrát pozabudnú, pritom na dne fľaše už po piatich hodinách vzniká usadenina. Pri častom otváraní a zatváraní fľaše zase hrozí kontaminácia suspenzie. Pokiaľ má sirup navyše nepríjemnú chuť, dieťa ho odmieta, časť sirupu sa veľmi ľahko vyleje a rodič nevie, aké množstvo ešte treba doplniť. Suspenzia vydrží maximálne 14 dní a zvyčajne sa musí uchovávať v chladničke.

Niektoré ATB sa môžu podávať slamkou, je to však ohraničené vekom, keď už dieťa dokáže piť slamkou. Ide o novú formu podávania antibiotík. Stačí rozbaliť slamku, odstrániť kryt, ponoriť ju do obľúbeného nápoja a piť. Ako dieťa pije, zároveň sa v slamke uvoľňuje granulát s antibiotikami. Dieťa teda ani nevie, že užíva liek, cíti len chuť obľúbeného nápoja. Môže sa použiť akýkoľvek nápoj, ktorý dieťa obľubuje. Najvhodnejšie sú číre nápoje, perlivé minerálne vody, a takisto teplé nápoje do 40 °C. Vyvarovať sa treba jedine dužinatých a veľmi hustých nápojov, ktoré môžu upchať filter. Liek je obsiahnutý v tvrdých malinkých granulkách, ktoré sú obalené obalom s neutrálnou chuťou. Keď sa dieťa zo slamky napije, granule sa dostanú do úst s prvým dúškom. Vďaka neutrálnej chuti granúl, dieťa často ani nezaregistruje, že je nápoj s niečím zmiešaný. V ústach ich cítiť ako perlivé bublinky. Posun granúl podporuje počas pitia kontrolný filter, ktorý sa pohybuje smerom nahor. Slamka ho na vrchu zastaví, aby sa deťom nedostal do úst. Filter spĺňa dôležitú úlohu – dáva istotu, že dieťa užilo celú dávku.

 

Pozor na alergiu na ATB

Ak sa u dieťaťa objavia vyrážky, začne kašľať, ťažko dýchať, alebo opuchne v tvári – sú to známky, ktoré môžu signalizovať alergiu na niektorú zložku lieku. Pri liekových alergiách platí, že sú často nepredvídateľné a na ich naštartovanie niekedy stačí aj malé množstvo lieku. Aj symptómy sú rôznorodé. Anafylaktický šok spôsobujú tiež antibiotiká. U detí, ktoré sú v riziku tejto reakcie, je žiaduce, aby boli rodičia vybavení pohotovostným balíčkom. Nevyhnutné je vtedy použiť z balíčka adrenalínové pero. Okrem toho sú v ňom kortikoidy, antihistaminiká a inhalačná liečba.

 

Zdroje: http://primar.sme.sk/c/6127212/antibiotika-treba-uzivat-spravne-a-nie-zbytocne.html, http://www.alergoimun.sk/index.php/odborne-temy/liekova-alergia, http://www.prerodicov.sk/liecime/ine-ochorenia/item/724-novinka-v-antiobiotickej-liecbe-lieky-cez-slamku

Komentáre