Prevencia

Žena pre ženy: Znižujú antibiotiká účinnosť antikoncepcie?

Počiatky antikoncepcie siahajú do čias, odkedy sa ženám rodia deti. Antikoncepcie v duchu divokých rituálov a šamanských kúziel zanechali v ženách zrejme traumatické a nebezpečné skúsenosti. Rôzne mechanické spôsoby zabránenia otehotneniu majú za sebou dlhú históriu.

Z histórie antikoncepcie

Od výplachov citrónovou šťavou, cez používanie olivového oleja, krokodílieho trusu, medeného pesaru, zvieracích koží, korytnačích pancierov, prerušovanej súlože, periodickú sexuálnu abstinenciu, dojčenie, až po plátené kondómy z 18. storočia. Revolúciou v takzvanej bariérovej antikoncepcii bolo objavenie gutaperče, vývoj kaučuku a výroba gumy v 19. storočí, neskôr latexu v 20. storočí. Polyuretán nastúpil koncom 90. rokov, a prezervatívy sa z neho vyrábajú podnes. Absolútny prevrat v antikoncepcii v 60. rokoch znamenali izolovanie a umelá produkcia ženských pohlavných hormónov. Tento objav položil základy pre súčasnú hormonálnu antikoncepciu.

Antibiotiká a hormóny…

V minulosti sa nepredpokladalo znižovanie efektivity antikoncepcie pri užívaní bežných antibiotík. Dnes lekári vychádzajú z poznania, že podávanie antibiotík narušuje črevnú mikroflóru, a tá zohráva dôležitú funkciu pri vstrebávaní rôznych látok z čreva do pečene. Predpokladajú, že sa dosiahne nižšia, menej účinná hladina. Pokiaľ žena užíva antibiotiká alebo iné antimikrobiálne lieky, nájde informácie v príbalovom letáku. Pri antibiotiku Zinnat (infekcie hrdla, ucha, pľúc…) je napísané, že môže znížiť účinnosť antikoncepčných tabliet. Ak počas liečby Zinnatom užívate antikoncepčné tablety, je potrebné, aby ste používali aj bariérový spôsob antikoncepcie (napríklad prezervatívy). Poraďte sa so svojím lekárom.

„Dokázaný“ je rifampicín

Antibiotiká pôsobia proti baktériám, no okrem škodlivých ničia aj tie užitočné. Neúčinkujú však proti plesniam, takže môže dôjsť k ich premnoženiu. Mykóza sa objavuje počas liečby alebo po liečbe. Niektoré liečivá dokážu zoslabiť antikoncepčný účinok kombinovaných hormonálnych prípravkov alebo zapríčiniť neočakávané krvácanie. Účinnosť antikoncepcie vie ovplyvniť rifampicín. Ide o liek, ktorý má dokázanú interakciu s antikoncepčnými tabletami. Pri ostatných antibiotikách sú informácie kontroverzné, ale skôr sa prikláňajú k názoru, že antibiotiká neznižujú účinnosť hormonálnej antikoncepcie, nepotvrdilo sa to… Rifampicín sa bežne nepoužíva, len v liečbe tuberkulózy.

Zdroje: www.antikoncepcia.com, www.primar.sme.sk, http://www.clinic24.eu  a www.sukl.sk

Komentáre